Skocz do zawartości

Czy da się zrobić rewers serwa?


waldi1973
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam drobny problem:

A sprawa dotyczy kabla Y i podłączenia klap (a więc serwa powinny działac w przciwną stronę). Wiem, że można to zrobić za pomocą rewersa np Turnigy, ale:

- naczytałem się, że aby zmienić kierunek działania serwa trzeba zamienić przewody w silniku i potencjometrze (dwa skrajne). I tu jest problem. Po wykonaniu tego zabiegu serwo nie działa.. Coś czułem, że ten zabieg to raczej mit, ale chciałem się przekonać (z nadzieją, że może jednak się uda :oops: )

Czy takie "cudowanie" z serwami ma sens..? czy może lepiej sobie głowy nie zawracać.. A moze robię coś nie tak..?

Poradzicie coś koledzy..?

 

P.S. Serwo to TG9e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nie jest to żaden mit. Tak się robi. Należy zamienić kabelki silnika miescami i zewnętrzne kabelki potencjometru.Dotyczy to serw z silnikami które mają dwa wyprowadzenia. Jeśli Ci przeróbka nie działa, musiałeć coś źle zrobić. Przerabiałem w ten sposób kilkanaście serw. Zawsze było OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczytałem się, że aby zmienić kierunek działania serwa trzeba zamienić przewody w silniku i potencjometrze (dwa skrajne)

niezbyt precyzyjnie sformułowałeś zdanie. Nie zamieniłeś przypadkiem miejscami skrajnych przewodów z potencjometru z przewodami silnika? W takim wypadku serwo raczej działać nie będzie.

Trzeba na silniku zamienić przewody miejscami i na potencjometrze skrajne zamienić miejscami. Po takiej operacji serwo działa w przeciwnym kierunku ale w niektórych serwach odrobinę się przesuwa pozycja neutrum i nic więcej. Jak miałem radio bez rewersów, taki zabieg robiłem nagminnie i nigdy nie miałem problemów.

 

Edit. bubu2 był szybszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba na silniku zamienić przewody miejscami i na potencjometrze skrajne zamienić miejscami.

No właśnie.. tak zrobiłem i niestety. Nie działa.. Czy zrobiłem coś źle? Raczej nie sądzę. Ręka mi jeszcze nie drży ;) mam stację lutowniczą - a więc nie bardzo rozumiem co się stało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obróć serwo albo przełóż orczyk na drugą stronę.

Nie bardzo się tak da z racji ułożenia serw:

Dołączona grafika

 

Moge ci sprzedac elektroniczny revers http://www.futaba-rc.com/accessories/futm4150.html

Jaka cena..? Przydałoby się do innego projektu..

 

Bardzo dobre to jest.. To fakt, jednak zależy mi na tym, żeby było jak najmniej modułów, sterowników i innej elektroniki która komplikuje model.. Stąd pomysł "przerobienia" serwa..

W MiG'u jest sterownik do oświetlenia, sterownik do "dymienia" i sterownik do chowania podwozia..

 

Przepraszam, ze glupie pytanie zadaje, ale czy ktos mi moze wytlumaczyc, dlaczego tyle kombinowac, zamiast zrobic tak, jak cztery posty wyzej Slawek napisal, albo po prostu odwrotnie wtyczke wetknac?

No tak.. A jak podłączę odwrotnie wtyczkę odkurzacza do gniazdka, to pewnie będzie dmuchał zamiast ssać ;D

mr.jaro - to by było za proste..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.