Gość horn3t Opublikowano 18 Października 2011 Opublikowano 18 Października 2011 Od dłuższego czasu chodziła za mną jakaś półmakieta :mrgreen: . Pomysłów w głowie cała masa ale też i twarde realia codzienności zweryfikowały marzenia. Wybór padł na szybowiec, koniecznie polski, rozpiętość w granicach 3000 do 3500. Tak się złożyło, iż niedawno w sklepie http://www.modelpartner.ig.pl/ pojawiła się SZD-39 Cobra 17 firmy ELJOT idealnie pasująca do mojego hangaru. 8-) Dziś dotarło do mnie w olbrzymie pudło z modelem, bez uszkodzeń choć osobiście lepiej bym zabezpieczył drobne detale przed przemieszczaniem w kartonie. Zestaw do budowy szybowca składa się z kadłuba, statecznika poziomego i steru kierunku z laminatu. Skrzydła posiadają rdzeń styropianowy wzmocniony tkaniną szklaną ze sklejkowym półdzwigarem. Pokryte są w całości fornirem abachi i posiadają zamontowane metalowe hamulce aerodynamiczne o długości 250mm. Dane: Rozpiętość: 3400 mm Długość: 1400 mm Powierzchnia nośna: 53 dm Masa podana na stronie całego zestawu to 2350 g. Elementy i ich masa: Kadłub – 500 g, Skrzydło lewe - 634 g, Skrzydło prawe - 620 g, Galanteria w postaci: wręgi, półki na serwa, zawiasów steru kierunku – 50 g, Statecznik poziomy – 80 g, Ster kierunku – 56 g, Bagnet stalowy – 280 g, Ramka wiatrochronu – 62g, Wytłoczka wiatrochronu – 66g, Masa całkowita: 2338g czyli prawie tyle ile podane jest w ofercie. Kilka słów pierwszych wrażeń. Elementy z laminatu wykonane bez żadnych skaz i zastrzeżeń. Skrzydła solidnie wykonane i wykończone. Generalnie nie mam żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o jakość wykonania. Brak jest jakiekolwiek instrukcji (wyślę mail z zapytaniem) ale przydało by się wiedzieć jak ustawić środek ciężkości i wychylenia na elementach sterujących. (dla mnie to nie problem) Nie ma też żadnej galanterii w postaci snapów, dźwigienek, orczyków itp. Powyższe braki mi nie przeszkadzają bo i tak będę robił model po swojemu. Niebawem coś naskrobie o wstępnej koncepcji wykonania tego modelu. Cdn...
Marcin83 Opublikowano 18 Października 2011 Opublikowano 18 Października 2011 Moje gratulacje. Właśnie przymierzam się do kupna tego modelu. Czekam z niecierpliwością na relację z budowy i oblotu.
Marcin83 Opublikowano 18 Października 2011 Opublikowano 18 Października 2011 Coś mi się wydaje że otrzymałeś skrzydełka z pierwszej wersji modelu z linku ze sklepu. Widze po profilu lewego skrzydła.
Janusz Olszówka Opublikowano 18 Października 2011 Opublikowano 18 Października 2011 Witam, to już druga cobra budowana na tym forum.Moja relacja w dziale makiety i cieszę się że będzie można porównać właściwości lotne przy różnych profilach.Powodzenia w budowie.
wojcio69 Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 No to trzeba się będzie Krzysiu spotkać tymi naszymi skrzydełkami na jakiś picnic'u Może Żar, może Wilcze Laski...
Gość horn3t Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 Odpowiem w kolejności: Coś mi się wydaje że otrzymałeś skrzydełka z pierwszej wersji modelu z linku ze sklepu. Widze po profilu lewego skrzydła. Marcin warto nabyć ten zestaw bo to polski szybowiec a wykonanie modelu jest na najwyższym poziomie, wiem że mój zestaw jest drugi. 8) Witam, to już druga cobra budowana na tym forum.Moja relacja w dziale makiety i cieszę się że będzie można porównać właściwości lotne przy różnych profilach.Powodzenia w budowie. Janusz śledzę twoje postępy z wielkim podziwem moja będzie raczej uproszczona ale podpatruje szczegóły które pomogą mi w budowie. No to trzeba się będzie Krzysiu spotkać tymi naszymi skrzydełkami na jakiś picnic'u Może Żar, może Wilcze Laski... Wojtku gdzieś na pewno się spotkamy Żar mocno mi pasuje ale na te plany jest jeszcze czas Model wstępnie został poskładany tzn skrzydła owiewka kabiny i usterzenie wszystko jest idealnie spasowane.
Marcin83 Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 Jestem ciekaw w jaki sposób wykończysz skrzydła tej bestyjki Chodzi mi o powierzchnię. No nic narazie czekam na efekty pracy. Pozdrawiam.
darek.3333 Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 Nie wiem czy wiecie ale w rzeczywistości były wykonane tylko dwie Cobry 17. Jedna spoczywa cicho w rogu hangaru na Babicach pod grubą warstwą kurzu. A szkoda bo fanie latała,
Gość horn3t Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 Nie wiem czy wiecie ale w rzeczywistości były wykonane tylko dwie Cobry 17. Jedna spoczywa cicho w rogu hangaru na Babicach pod grubą warstwą kurzu. A szkoda bo fanie latała, Chyba wiem :wink: SP-2539 i SP-2540 tu jakieś zdjęcia i informacje http://www.szybowce.fotoedytor.com/galeria/thumbnails.php?album=89 http://www.szybowce.fotoedytor.com/galeria/thumbnails.php?album=113 http://blogaviation.blogspot.com/2007/09/poland-warsaw-bemowo-19807.html http://www.zabytkoweszybowce.pl/index.php?page=aktualnosci&npage=19 Skrzydła zostaną zagruntowane caponem przeszlifowane wyszpachlowane i pokryte folią Oracal na zimno.
wojcio69 Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 No piknie Ci to wszystko pasuje. Nie to co u mnie :cry:
Marcin83 Opublikowano 19 Października 2011 Opublikowano 19 Października 2011 No widzę że wszystko pasuje jak ulał. Ale się napaliłem na tą COBRE jak dzieciak normalnie. :oops: Mam jeszcze pytanko, jak jest z twardością kadłuba w miejscu łączenia skrzydeł i sama belka ogonowa. Wygląda dosyć solidnie.
Gość horn3t Opublikowano 21 Października 2011 Opublikowano 21 Października 2011 Prace trwają obecnie w sferze rozważań. :?: Mój model ma z założenia przypominać oryginał, ale raczej do codziennego latania udziału w piknikach i zlotach modelarskich oraz popularyzacji polskiej myśli technicznej. Powstaje więc kilka istotnych spraw do przemyślenia: 1. podwozie, które w oryginale miało specyficzny sposób chowania, i tu pomysły: - robię bez podwozia, - ze stałym kołem (ułatwi starty za holownikiem), - budowa całego zespołu jak miał oryginał, 2. oryginał posiadał statecznik poziomy płytowy w modelu jest bardzo pięknie zrobiony na stałe przykręcany statecznik poziomy z ruchomym małym sterem wysokości: - robię nowy i przerabiam na płytowy, - pozostawiam jak jest. 3. wiatrochron w oryginale był odsuwany do przodu z górną częścią dziobową kadłuba, model posiada wiatrochron uproszczony z ramką i oszkleniem (bardzo pienie wykonany i dopasowany) jak na zdjęciach przedstawionych wcześniej: - tnę kadłub i przerabiam, - pozostawiam bez zmian. Padło pytanie o kadłub i jego solidność, posiada on dużą powierzchnię i jest obszerny zatem pod naciskiem w niektórych miejscach się ugina sprawiając wrażenie delikatnego wykonania. Ten typ tak ma 8-) , trzeba więc tu i tam wzmocnić poprzez danie rowingu węglowego oraz wręgami, półwręgami. Cdn…
Marcin83 Opublikowano 21 Października 2011 Opublikowano 21 Października 2011 Witam. Ja na twoim miejscu pokusiłbym się o zrobienie z niego makiety, a raczej z niej . Szkoda że producent nie zrobił oryginalnego usterzenia płytowego, do duży model i wydaje mi się że ster wysokości nie wydoli, ale mogę się mylić. Co do podwozia to jest chyba rozwiązanie takie jak pan Olszówka zrobił w swojej makiecie w dziale makiety, warto nad tym pomyśleć. Z wiatrochronem to myśle tak, jak szaleć to szaleć, w końcu zima idzie to można troche podłubać dłużej. A co do twardości kadłuba to jest tak jak myślałem, miękki tak jak piszesz, troche szkoda bo mógłby być lepszy. No to życzę powodzenia w pracy z bestyjką.
Wojtass_nt Opublikowano 21 Października 2011 Opublikowano 21 Października 2011 Start tym modelem ( i każdym innym szybowcem) z podwoziem wcale nie będzie łatwiejszy a wręcz przeciwnie bo dziób będzie uniesiony wyżej przez co skrzydła będą się mogły bardziej pochylić i ładniejszy cyrkiel wychodzi O wiele łatwiej startuje się bez podwozia ale fajnie jest jak można sobie popstrykać :mrgreen:
Henryk Opublikowano 21 Października 2011 Opublikowano 21 Października 2011 Witam Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze: Kadłub "jantaropodobny"ma dwa newralgiczne miejsca na które trzeba zwrócić uwagę,wycięcie na kabinę tuż przed krawędzią natarcia lubi pękać przy twardszym lądowaniu ,oraz przejcie belki kadłuba w ster kierunku, ukręca się przy cyrklach, w obu przypadkach pożądny rowing węglowy załatwia sprawę chociaż w tym drugim przypadku dość trudno go prawidłowo ułożyć.Szkoda że producenci nie robią tego w formie. Prawidłowe wykonanie usterzenia płytowego jest dość trudne ,szczególnie odpornego na drgania przy dużych prędkościach modelu .pewniej jest zostawić statecznik i ster.Podobnie ma się sprawa z chowanym podwoziem , można je wykonać dość prosto , natomiast eksploatacja jest dość uciążliwa[częste wyłamywanie się klapek zamykających otwór w kadłubie w zderaniu się z nierównościami gruntu i z trawą] Wykonanie i posiadanie pełnej makiety to wielka frajda,ale trzeba zdac sobie sprawę że taki model nie nadaje się do intensywnej eksploatacji. Tych wszystkich uwag nie bierz sobie do serca, ale wzmocnie kaduba tak. Na zakończenie ciekawy jestem kto będzie holował i czym, może syn buduje holownik? Pozdrawiam Henryk ,
Gość horn3t Opublikowano 21 Października 2011 Opublikowano 21 Października 2011 Dziękuje za wszystkie uwagi, i liczę dalej na burzę mózgów . Jest mnóstwo czasu ale ruszam z pracami, zatem model będzie w prostej konfiguracji, do codziennej eksploatacji. Zawsze można zrobić drugi kadłub w wersji bardziej makietowej nad czym się mocno zastanawiam. A co do twardości kadłuba to jest tak jak myślałem, miękki tak jak piszesz, troche szkoda bo mógłby być lepszy. No to życzę powodzenia w pracy z bestyjką. Producent rozsądnie wybrał pomiędzy wagą a sztywnością. A jak pisze Henryk te typy wymagają wzmocnień w newralgicznych miejscach. Szczęśliwie się składa, iż jest on obszerny i od ogona jest łatwy dostęp na prace. Ale nie nazywał bym go miękkim. Witam Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze: Wykonanie i posiadanie pełnej makiety to wielka frajda,ale trzeba zdac sobie sprawę że taki model nie nadaje się do intensywnej eksploatacji. Tych wszystkich uwag nie bierz sobie do serca, ale wzmocnie kaduba tak. Na zakończenie ciekawy jestem kto będzie holował i czym, może syn buduje holownik? Pozdrawiam Henryk , Liczyłem na Pana słowa i doświadczenie. Wzmocnienia będą bo to daje gwarancje dłuższej eksploatacji i tu nie ma nad czym dyskutować. Tak syn majstruje holownik, a i na łące naszej deklarowała się co najmniej jedna osoba do holowania. Kilka zdjęć "pasowania" steru kierunku na sucho. Rozwiązanie mocowania identyczne jak w SZD 55 PROMYK JISPRO
RobertK Opublikowano 22 Października 2011 Opublikowano 22 Października 2011 pokryte folią Oracal na zimno :faja: .Dlaczego chcesz pokryć tą folią, względy ekonomiczne ?
Gość horn3t Opublikowano 22 Października 2011 Opublikowano 22 Października 2011 pokryte folią Oracal na zimno :faja: .Dlaczego chcesz pokryć tą folią, względy ekonomiczne ? Prostota, trwałość, MAŁA MASA i przyzwoity wygląd.
Karol.M Opublikowano 23 Października 2011 Opublikowano 23 Października 2011 Trzeba będzie powiększyć łączkę na model tych gabarytów, i chyba wiem co to za holownik będzie
Gość horn3t Opublikowano 23 Października 2011 Opublikowano 23 Października 2011 Karol chyba już się nie da się powiększyć :wink: ale myślę, że damy radę znaczy się ja i holownik 8).
Rekomendowane odpowiedzi