Skocz do zawartości

SZD-39 COBRA 17 3400 mm


Gość horn3t
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miło się patrzy na tak profesjonalną robotę, mam pytanie odnośnie technologi wykonania zawiasów na lotkach, może jakiś poglądowy szkic. Pytam bo czeka mnie to przy moim Jantarze 1- 4m na klapach i lotkach.

Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na zdjęcia całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

pytanie odnośnie technologi wykonania zawiasów na lotkach, może jakiś poglądowy szkic

Kolega na innym forum podał link na tema sposobu robienia zawiasów: http://www.wingsandwheels.com/page28.htm

 

u mnie jest jak poniżej jest to bardzo proste rozwiązanie:

Dołączona grafika

 

Zawiasy te latają w kilku moich i syna modelach jak poniżej:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Nie wiem jak folia Oracal 751, bo tej jeszcze nie stosowałem ale w wielu skrzydłach wytrzymywała spokojnie do końca modelu folia którą oklejałem skrzydła, nawet solar light. Można użyć Colex-u. Na większe stery czasami kupowałem taki grubszy, w rolkach o szer. 5 cm (Tessa). Rozwijam na szybie i zwężam na jaki potrzebuję.

Ważne, żeby przyklejać wpierw dół. Lotkę, klapę czy co tam - położyć na górnym pokryciu skrzydła, statecznika przez pasek forniru czy balsę 0,8mm i przykleió dolny pasek taśmy. Odwrócić ster do normalnego położenia i przykleić górną taśmę. Grubość podkładki trzeba dobrać do sztywności taśmy i wielkości wychyleń steru. W większości wypadków wystarcza zwykły Scotch elektroinstalacyjny ale nie zawsze fajnie wygląda. Graupner miał kiedyś taką taśmę do zawiasów - była trochę grubsza od naszej pakowej ale nie tak sztywna jak gruba Tessa. Chociaż w wypadku dużych modeli ta gruba Tessa jest wskazana. Ale jakoś tak wolę silikon.

Wojtek - pochwal się tym Jantarem. Powodzenia - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą technologię klejenia usterzenie wyłożył kolega perfekcyjnie i tak też będę kleił. Co do taśmy to użyję czegoś co nazywa się kavan i jest dostępne bodajże w modele max. Jeśli chodzi o Jantara to narazie nie ma się czym chwalić mam dopiero kadłub i rdzenie wycięte ze styropianu na CNC, robota ruszy jak będzie nieco cieplej to i będzie się czym pochwalić jak będzie zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zawiasy jest konkretnie taśma ROBBE DO STERÓW : http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=1_26&products_id=7594

 

 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa cenne porady i konstruktywną krytykę. Wiedzę tą wykorzystam do budowy następnych modeli. :)

Trzeba jednak powiedzieć w końcu Amen. 8)

Składanie Cobry do pierwszego lotu dobiegło końca, poniżej filmik z prób elementów sterujących . Zostały do zrobienia elementy dekoracyjne w postaci znaków rejestracyjnych oraz wykończenie kokpitu ale to potem. Model do lotu waży ostatecznie 3750 g co mnie bardzo cieszy. Ciekawostka jest taka, że po złożeniu wszystkiego model jest idealnie wyważony do pierwszego lotu bez ołowiu. ;D

 

Dołączona grafika

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=zXFjab2ThWs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołączona grafika

Model poleciał zrobiłem dwa loty pierwszy start i oblot wykonał Damian Cobra dała znać w zakręcie że lubi prędkość zasygnalizowała lekką próbę korka ale Damian szybko zareagował i było ok. Drugi lot wykonałem ja. Start to trudny moment, który trzeba potrenować ale model poleciał. Spisuje się bardzo ładnie warto było poświęcić trzy dni na regulacje kątów i innych detali. Lądowanie z hamulcami bardzo przewidywalne i na krótkim odcinku daje się model posadzić jak dla mnie łatwo. :D No cóż teraz tylko regulacje i loty. Model ostatecznie ma masę do lotu 3 800 g i o dziwo z silnikiem o mocy 710 W wspina się żwawo ;) . Na jednym pakiecie można zrobić 4 windy z zapasem na przestrzelone lądowanie na wysokość około 400 m. Z takiego jednego wejścia zrobiłem lot trwający koło 9 min bez termiki. W zał. Kilka zdjęć i filmik z drugiego lotu modelu pilotowanego przez moją skromną osobę.

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=Gx3LV39uids

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO fajnie, ale może takie wrażenie mam ale nie za bardzo ŚC masz z tyłu w Cobrze ?

Jakoś tak nos zadzierała mi tam przed tym zwrotem pierwszym, ale może to z wiatrem zwrocik.

Tak by wychodziło. Mam wrażenie ze odrobinę ten ŚC coś tyłuje.

Ale może to tylko wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł zakręty był nie szybowcowe a myśliwskie, a jedyne wytłumaczenie to warunki pogodowe turbiło, dmuchało i nie latało się przyjemnie dopiero pod wieczór był spokój. Jeszcze nie miałem okazji polatać w spokojnych warunkach żeby popatrzeć jak model chodzi i co trzeba poregulować, dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zobaczyć jak się zachowuje w nurkowaniu, nie wiem czy trzymasz SW model czy nie.

A jak w nurkowaniu to sprawdzić to na bank wiesz.

Ten zwrot z wiatrem na filmie to okej, podniesiony nos, zwolnił i tam kręciłeś, to ogólnie dlatego tak wyszło.

Ale później model już pod wiatr jakoś tak ucieka nosem, tuz przez załączeniem silnika.

Z filmu trudno to rozpoznać, ale jakoś tak dziwnie, może to faktycznie turbulencje.

Myślę ze test nurkowania powie wszystko. Wydaje mi się że wolno ładnie lata a szybko zadziera.

Ale to wiesz z filmu wynika mi, co nie zmienia faktu że model ładny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba ostatni mój wpis a tym wątku. :)

Dziś był wspaniały poranek na lotnisku byliśmy parę minut po ósmej. Udało mi się wylatać 3 pakiety Cobrą termiki nie było za wiele ale można było się pobujać na pakiecie koło 40- 50 min. Po jedenastej zaczął się upał i zakończyliśmy latanie spiesząc do innych zajęć. Model sprawuje się więcej jak dobrze i lepi się powietrza, jestem bardzo zadowolony :D . Udało sie zakończyć regulacje zabrakło tylko białej taśmy na łaczenie skrzydeł z kadłubem ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.