Skocz do zawartości

Co to jest za łuska?


Diakon

Rekomendowane odpowiedzi

Salve!

 

Otóż dzisiaj ojciec będąc na budowie, znalazł w ziemi pewną łuskę. PODOBNO w czasie wojny gdzieś w tym miejscu było stanowisko ckm-u z Rosjanami (nie piszę rosyjskiego, bo zawsze mogli mieć coś zdobycznego, np: MG-42?).

 

Ogólnie rzecz biorąc, jest ona w bardzo dobrym (za dobrym?) stanie.

I wygląda ona tak:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=7426

Ta łuska w środku to ślepak z kałasza, a nabój też pochodzi z kałasza. Średnica łuski wynosi niemal 8mm, to MOŻE byłoby takim 7,92mm?

 

Drugie:

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=7427

Na spodzie łuski są numerki:

- po prawej na dole "19"

- po lewej na dole "22"

- po prawej u góry dziwny znaczek, przypominający "H"

 

Z czego to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuska Diktariewa miała "kryzę" i przypominała bardziej nabój od rewolweru

Łuska karabinowa raczej nie przypomina łuski rewolwerowej :mrgreen: Diegtiariew ? Nie było takiego naboju - Pewnie chodziło wam o wspomnianego z oznaczeń 7,62x54R Mosin, ktory zasilał karabiny powtarzalne jak i maszynowe. Jest on charakterystyczny i nie do pomylenia z Mauserem. Rewolwerowa do Nagana jest zupełnie inna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że poza modelarstwem masz jeszcze inne hobby.. Militarne..!

Militarne w pewnym stponiu, o tyle ile każdy chłopiec o karabinie powinien wiedzieć :mrgreen: Mimo, że w 45 na Pomorzu toczyły się krwawe walki to łusek od Mosina czy Nagana znalazłem zaledwie pare i tylko 3 od Nagana. Miałem szczęście bo dwie z nich polskiejprodukcji - z orzełkiem. Za to baaaardzo dużo jest od pepeszy. Ale moim zdaniem najładniejsze są od Lebela 7,7mm. W necie możesz je podziwiać :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 45 na Pomorzu toczyły się krwawe walki

Pozostałości po ostatniej wojnie faktycznie są najliczniejsze na pomorzu. Jako mały chłopiec mieszkałem w Kołczewie. To taka wioska na pomorzu na Wyspie Wolin. W miescowości tej głównie mieszkały rodziny żołnierzy zawodowych z pobliskiego Świętoujscia i Chynowa. Pamiętam jako dziecko wykopy pod kable koło kiosku ruchu. Wykopali wtedy masę pozostałości po ostatniej wojnie. Głównie Niemieckie. Mnóstwo naboi, łusek, hełmy i szczątki broni palnej. Później część tego "łupu" znalazł się w sali od lekcji historii.

Nawiązując do czasów z minionej epoki parę słów jako ciekawostka:

W Świętoujściu była jednostka rakietowa (40 Dywizjon OPK) ze sprzetem najnowocześniejszym w tamtym czasie, a w Chynowie stały radary dla lotnictwa.. Mój tata był dowódcą wyrzutni w Świętoujścu. Sprzęt był tak doskonale schowany, że jako mały chłopiec chodząc po terenie jednostki - nigdy nie trafiłem na stanowiska.. Pewnie stanowiska były ulokowane w lesie.. Kawał historii.. Niestety jednostki już od lat nie ma, a wspomnienia są coraz mniej wyraziste.. Za parę lat nikt nie będzie wiedział o istnieniu pilnie strzeżonej tajemnicy PRL..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, łusek Mausera jest zatrzesienie na kazdym polu i w kazdym lesie, ale KAŻDĄ warto sprawdzić gdzie została wyprodukowana i jaki pocisk nosiła. Było ich bardzo wiele rodzai, smugowe, nocne, zapalajace, nawet przeciwpancerne... Mam kilka, zostawilem... resztę we wiaderku na złom wyniosłem .

Lebel, to u mnie żadka łuska, ale za to kule muszkietowe czasem wychodzą, nawet kiedyś znalazłem pistoletową z "flejtuchem" :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lebel, to u mnie żadka łuska, ale za to kule muszkietowe czasem wychodzą, nawet kiedyś znalazłem pistoletową z "flejtuchem"

U mnie też dosć rzadkie ale sa miejsca gdzie się trafiały - całe w łódkach po 3 sztuki. Inne francuzkie to 7,7mm Mas. Ołowianych mam sporo od Napoleona do stożkowych końca XIX w.

Co do sprawdzania jaki to nabój - nikomu nie polecam, a wręcz przestrzegam :!: słyszałem o poparzonych rękach własnie od "syfa" z tych zwykłych 7,92mm. O większym kalibrze nawet nie wspominam - to może być niebezpieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.