Skocz do zawartości

Z czego by zrobić taką mini-skorupkę?


krankor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Chciałbym uklepać z czegos taką ruro-skorupkę. Bez tych bocznych chwytów :) Jakaś chłodnica zapewne. Długie na ~30 mm, grube na ~13 mm. Raczej za małe, żeby się bawić w laminowanie z najcieńszej nawet tkaniny szklanej. Pomyślałem, że może by samym klejem - żywicą pomalować wzornik ze styroduru a potem wypłukać rozpuszczalnikiem. Na razie pociągnąłem jedną warstewkę i wydaje mi się strasznie wiotkie. Pomalować jakąś śnieżką podkładową, przeszlifować i jeszczeraz żywicą? A może tylko częściowo wybrać wnętrze zostawiając nieco ścianki? Czy może jeszcze jakos inaczej...

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pociągnąłem jedną warstewkę i wydaje mi się strasznie wiotkie

Skoro się już zabrałeś za żywicę, to nawet ścinki cienkiej tkaniny szklanej możesz na to ponakładać. Takie ścinki, zachodząc na siebie, ładnie się wyłożą. Jak zrobisz dwie warstwy, będzie sztywne i można będzie ładnie powierzchnię dopieścić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej już było tylko gorzej. Pomalowane żywicą dwie warstwy na kopytku ze styroduru wypłukałem - pierwsze kopytko nitrem - żywica zaczęła mieknąć :o Drugie acetonem - juz lepiej. Potem je próbowałem "wylaminować" od środka smarując żywicą i wykładając kawałkami tkaniny szklanej. Szło fatalnie, na tyle byłem niezadowolony, że zrobiłem kolejne, nieco mniejsze kopytka i od zewnątrz je zalaminowałem paseczkami i kawałkami tkaniny chyba 25 mg. Używałem zwykłej żywicy drogerii 10 minutowej. To nie jest jakieś odpowiedzialne miejsce, powinna wystarczyć. Potem szpachlówki troszkę i farba. Bedzie ładnie :)

 

A tak wyglądały drugie po szpachlowaniu i wstępnym szlifowaniu.

Dołączona grafika

 

Skorupy po malowaniu podkładem wyszły tak mniej więcej. Właściwie to jestem zadowolony. Jeszcze tylko wybebeszyć i dopieścić.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i skończone. Psiknięte szarym podkładem. Do środka wkleiłem krążek z drutu aluminiowego dla usztywnienia. Poza tym wklejona firanka a na wlocie płytka kierownicy powietrza. Na końcu pokazane mniej więcej w miejscu gdzie będzie przyklejone. Tylko uzupełnić częściowe klapki zamykające chłodzenie. Owiewka silnika zrobiona przez nacinanie oryginalnych rur styropianiwych i zaginanie. Ale szerzej o tym napiszę w oddzielnym wątku, jak się więcej zbierze materiału.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ładnie te skorupki wyszły ja potrzebuje zrobić coś podobnego czyli owiewki na koła. Nie chciałem zakładać podobnego tematu dlatego napisze tutaj. Czy możecie mi powiedzieć z czego takie owiewki wykonać? Koła są średnicy 65mm na planach mam napisane że z papieru, ale nie mam pojęcia jak je wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem postaram się pokazać końcowe zdjęcie, ale teraz juz mogę podpowiedzieć jedno z rozwiązań. Moje kółka miały 45 mm a balsa chyba 5mm i cos na srodku cieńszego.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jedyny problem to było umocowanie tych owiewek na takim drucie.

Dołączona grafika

Od wewnętrznej wstawiłem wytoczony z aluminium taki stoper do mocowania kółek na pręcie podwozia z robaczkiem zabezpieczającym M3 a drugi koniec ośki w "guziczku' aluminiowym od wewnętrznej do podtrzymania.

Ogólnie wyszły troche płaskie :)

 

Inne rozwiązanie -na pewno można zrobić wydmuszkę z laminatu. Na kopytku ze styroduru czy nawet styropianu okleić tkaniną szklaną z żywicą i szpachlować po oszlifowaniu. No i wyciąć potrzebne dziury. Koniecznie wkleic jakis klocek do osadzenia mocowania do pręta czy podwozia płaskownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, możliwe jest. Tylko papier nienamoczony woda nie chce się za bardzo układać na obłych kształtach. Jeśli nie masz pod reką tkaniny szklanej, użyj jakiegoś materiału, tkaniny sztucznej w miarę cienkiej chociazby. Kiedys próbowałem dla wzmocnienia zalaminowac szyfonem, innym razem jakąś inną cienką sztuczną tkaniną. i wyszło bardzo dobrze.

Nie jestem alfą i omegą w sprawach laminowania. Wydaje mi się że z jakiejś tkaniny lepiej się ułoży pasek na wzorniku. Papier będziesz musiał ciąć na węższe bryty, paski żeby nie "piały" jak mawiają krawcowe :D

Popatrz na pomysł jaki podrzucił Kolega Motylasty mi na innym forum pomysł papierowy , tak w połowie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.