Skocz do zawartości

Pytania w sprawie szybowca


pulo29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki problem ponieważ mam kadłub szybowca a nie wiem jakie do niego będą pasowały skrzydła, tzn kształt, wymiary, profil. Jego długość to 1170mm, waga 300g i jest z laminatu. Cięciewa skrzydła w kadłubie wynosi 215mm. Moja sugestia była taka żeby dać skrzydła o rozpiętości 2,5m, profil RG15 11% ze styropianu krytym balsą a kształt trapezowy. Znojomy polecił mi żebym zrobił do niego skrzydła od DELFINA 500 W.Schiera. A jakie wy macie propozycje? Prosze o wasze sugestie.

 

Pozdrawiam Paweł

 

A o to fotki:

 

zdjcie004ga4.jpg

 

zdjcie005kf6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Kurczę, kadłub rzeczywiście fajny. Proponuję zrobić skrzydła na profilu hn-1033 albo sd 7037 i o obrysie podobnym do obrysu skrzydeł z arthobby(.pl). Rozpiętość 2,5m nie więcej- a nawet trochę mniej. Na allegro są do kupienia (ale nei wiem czy w tej chwili) gotowe rdzenie styro, później można je pokryć balsą albo fornirem zależy co się ma. Przy tej rozpiętości przydały by się już klapy/hamulce w skrzydłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soudal hmmm... czy chodzi ci może o klej URETANOWY?? A kadłub dostałem od wujka który dostał go od znajomego a ten znajomy pracował w zakładzie gdzie robili takie kadłuby a potem wysyłali je do Niemiec i tam sprzedawali za niezłą kase. Teraz tego zakałdu już nie ma, ale jest tam nowy i też robią samoloty, ale jakie to już nie wiem, zakład nazywa się ALBATROS i jest gdzieś koło Wykrot, to taka wieś mniej więcej 15km na wschód od Zgorzelca. Wiem tylko tyle, jak następnym razem będe u wujka to coś więcej podpytam o tym zakładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podaj jaką masz długość ramienia statecznika wtedy będzie można podać jakieś konkretne wymiary. Profile jakie ja bym polecał to mh 32 lub sd7037 lub hn1033. Dobre rozwiązanie podał kolega M.Ż.. Dopasuj ten kadłub do któregoś z modeli z strony arthobby. Jeśli lubisz wyzwania to polecam sprobować: http://www.airplane-model.com/organic2000sp.htm

 

Oczywiście wersje 2,5 metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak z tym ramieniem yyyy to tak nie za bardzo roumiem o co chodzi ale podaje rysunek całego statecznika pionowego

oto on

stateczniktz6.png

 

A z tym wyzwaniem to tak nie za bardzo :) bo to by były moje pierwsze skrzydła konstrukcyjne a nie chciałbym kupić tyle balsy zrobić skrzydła, spaprać robotę i wydać troche kasy na marne, a mógłbym się założyć że by mi nie wyszły te skrzydła dlatego zrobie je ze styro bo takowe już robiłem i mi wyszły :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam powracam do tematu bo mam kilka pytań:

1. czy jeżeli skrzydła okleje balsą to musze dać dźwigary na dole i na górze płata? (dźwigary będą z rurek aluminiowych)

2. skrzydło mam z 4 części, bo nie miałem takiej długiej wycinarki żeby wyciąć 2 połówki od razu, i to będzie tak że 2 części skrzydła to 1 połówka skrzydła i teraz jak je połączyć bo chcialem je też połączyć rurą aluminiową czy lepiej żeby to był węgiel?

3. czy balse do styro przykleić klejem Tytan firmy Soudal?

Prosze o odpowiedzi i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc długość ramienia statecznika poziomego to odległość os spływu skrzydła aż do krawędzi natarcia statecznika.

 

 

Czy dawać dźwigar? to zależy jaką balsą oklejasz i jakiej rozpiętości masz płat.

Części ze styro wystarczy skleić i już. Nie potrzeba tam żadnych wzmocnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde bo nie mam teraz kasy więc czy na mus musi być ta mata szklana. No ale dobra załużmy że dam te dźwigary co chciałem dać czyli rurki aluminiowe i położe mate szklaną na styro i na mate balse czy tak by było ok? tylko jeszcze jaką mate i jaką żywice bo jestem w tym temacie totalnie zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mate tylko tkaninę!!! mata i tkanina to dwie różne rzeczy.

 

np taką:

http://www.havel-composites.com/shop/36-Klasyczne/2348-Szklana-tkanina-50gmspan-stylefont-size-8pxsup2supspan---p%B3otno.html?pls=0

 

do tego żywice:

epidian 53 i utwardzacz Z1

lub

L285 http://www.havel-composites.com/shop/22-Epoksydy-MGS/7-Epoksydowa-%BFywica-L285-MGS.html?pls=0

 

i odpowiedni utwardzacz H285 http://www.havel-composites.com/shop/23-Utwardzacze-MGS/8-Utwardzacz-H-285-MGS.html?pls=0

 

 

jak planujesz dać ten dźwigar? bo dźwigar powinien się stykać z dolnym i górnym poszyciem w wypadku rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No dobra znowu powrót jako że nie grzebałem zanadto przy szybowcu tak teraz wziąłem się ostro i mam kolejne pytanie a raczej pytania:

1. gdzie dać serwo wysokości czy w kadłubie na przodzie czy na ogonie przy sterze?

2. jeśli dać w kadłubie to z czego zrobić popychacz?

Czytałem w jednym wątku tu na forum, że do ekstry trzykilogramowej miał iść popychacz z rurki 6mm ale to jest model silnikowy a nie szybowiec. Z drugiej strony inna osoba mówiła żeby dać serwo na tyle bo jest lepszy dostęp do serwa. Bo tak myślałem i chcę to zrobić tak żeby serwo było na początku w kadłubie, dać drut węglowy fi 3mm i na serwie przy orczyku i przy dźwigni sterów dać snapy metalowe i wszystko razem połączyć. Czy takie cuś zdało by egzamin, czy drut będzie się wyginać? I na sam koniec zapomniałem dodać długość tego popychacza będzie miała +/- 70cm.

Prosze o pomoc i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.