Skocz do zawartości

Pytania w sprawie szybowca


pulo29

Rekomendowane odpowiedzi

Hej kiedy chodziłem na modelarnie nie kupowałem zawiasów ze sklepu, tylko robiłem własne a dokładniej takie:

zawiasjk1.png

gdzie kolor szary to blaszka po puszce np. od piwa, a kolor czerwony to drut stalowy fi 1mm.

A więc zastanawia mnie czy mógłbym zastosować takie zawiasy w tym szybowcu czy jednak będą za słabe i lepiej użyć "kupnych"?

P.S. jutro kupie jakieś piciu w puszce to zrobie taki zawiasek i wrzuce fotke na strone żeby zobaczyć jak to wygląda.

 

EDIT: wielkość by była mniej więcej tak jak te sklepowe zawiasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Aha, no dobra kiedyś nawet zastanawiałem się nad silikonowymi zawiasami, instrukcja jest na stronie Pana Motylastego, ALE... nie wiem w ogóle jaki silikon zastosować, bo na stronie jest napisane: "maksymalnie elastyczny i zarazem maksymalnie mocny" a jaki jest taki silikon, bo chyba raczej nie taki sanitarny ale może się myle... Z drugiej strony na stronie Pana Piotra Piechowskiego zauważyłem, że użyto silikonu Elastosil E 41, ale po pierwsze on był w modelu 6-metrowym, a po drugie wpisałem nazwe w googlach i nie ma sklepu gdzie go można kupić... Czy mógłbyć -==PEGAZ==- powiedzieć jakiego Ty silikonu używasz?

 

P.S. ha dobre znalazłem cene tego silikonu i w Niemczech kosztuje 12 Euro to ja dziękuje bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam! Dawno się tu nic nie działo, bo zaniechałem prace nad szybowcem. KOńczyłem teraz gimnazjum więc było troche do roboty i w ogóle nie miałem za bardzo kasy na ukończenie modelu... teraz wróciłem z wczasów (takie to były wczasy że zarobiłem spooooro kasy, przynajmniej dla mnie sporo) i mam ochotę na dokończenie szybowca. Więc postanowiłem zrobić nowe skrzydła "normalnie" (to z tymi rurkami to był niewypał, pewnie z mojej winy), tzn. dźwigar sosnowy i okleić balsą. I teraz mam kilka pytań:

Rafał napisał, żeby dać dźwigar właśnie sosnowy, i ja chciałbym dać jeden dźwigar (6mmX6mm) na dole skrzydła, i na górze jakiś pasek tkaniny szklanej, ale to wtedy jeśli dźwigar byłby za słaby. Aha i wklejbym go na klej Wikol... Chciałbym wiedzieć czy takie coś zda egzamin, bo może lepiej dać po prostu dwa dźwigary mniejsze, na górze i na dole...

Zawiasy wykonam silikonowe, ale to już była mowa.

Jeszcze chciałbym się zapytać czy warto kupić gotowy hol, np. TAKI ... BO tak w sumie to chyba taniej by wyszło zrobić samemu, ale tu mam cały, gotowy ze wszystkim...też prosiłbym o jakieś opinie... i to chyba na razie tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, Tomek dobrze Ci mówi żebyś nie kombinował. Daj dwa mniejsze dźwigary z góry i z dołu. Coś około 8x3 mm o ile dobrze pamiętam robisz 2,5 metra więc dźwigar nie musisz dać aż do samej końcówki lecz zrób go gdzieś za połowę lotki (około 1 metra od nasady).

 

Dodatkowo wklej sobie odrazu listwę pod natarcie lotki i ewentualnie klap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha okej, dzięki... Czyli dam dźwigary z obu stron. Aha i powiem od razu, że dopasowałem sobie ten kadłub do skrzydeł Sierry z Artohbby. Tak więc w skrzydłach będą 4 serwa. Dwie lotki bliżej kadłuba jako klapy, a dwie lotki na końcówkach jako lotki "właściwe", czyli służące do skręcania.

 

I jeszcze chciałbym się zapytać, czy ktoś miał jakąś styczność z tym klejem marki TYTAN ? Z tego co wiem, to większość stosuje TEN klej, ale byłem w kilku sklepach budowlanych i marketach i nie ma tego kleju.... Więc wynalazłem sobie tego Tytana. No i najważniejsze do czego chce użyć ten klej. Otóż mam zamiar okleić styropian balsą za pomocą tego kleju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tytan jest klejem zawierającym elastomer a więc ciężkim .Jest to poza tym klejem kontaktowym czyli jak przykleisz tak trzyma.Soudal jest rodzajem pianki poliuretanowej podobnym do pianki montażowej .Tam gdzie jest szczelina ten klej puchnie ,jest więc lekki .Dlatego stosowany jest do oklejania styro balsą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SOUDAL na 100% jest w Castoramie

dlaczego ja nie mieszkam w wielkim mieście............

problem polega właśnie na tym, że w Bolesławcu nie ma Castoramy, a do najbliższej mam chyba 50km... w Legnicy. No nic będe szukał dalej.

 

PS. a jak z tym holem, czy zrobić własny, taki jak jest np. na stronie modelarz.com w Artykułach, czy kupić gotowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... mam dosyć poważny problem, nad którym zastanawiam się już ok kilku dni... Otóż ja posiadam tylko 5 sztuk serw Graupnery C577 i 3 sztuki HS-55... I Hitec'i są raczej za słabe, a znowu Graupnery są ok, tylko że jeśli zamontuje je w skrzydle, to będą one troszkę wystawały (ok 2mm) nad pow. skrzydła (i chodzi mi tutaj tylko o serwa odpowiedzialne za lotki, ponieważ mechanizmy odpowiedzialne za klapy, czyli te bliżej kadłuba, mieszczą się akurat)... i teraz nie wiem czy to będzie coś przeszkadzało, bo jeśli zamontuje osłony serw, to będą one wystawały nad pow. skrzydła i mogą działać jako mini hamulce aerodynamiczne... Czy będzie to jakoś zancząco wpływać na loty tym szybowcem?

Pierwsza myśl jaka mi przyszła, to żeby zainwestować w HS81, ale różne były o nich opinie... Teraz sobie upatrzyłem HS125 MG, i kupiłbym je, ale tylko wtedy, jeśli miałbym 200 zł więcej. Chcę jeszcze sobie kupić drukarkę, i musze mieć kasę na październik, na wyjzad na targi modelarskie do Pragi, bo tam balsa tania jak barszcz. Więc teraz zakup serw chyba odpada, niestety... Co prawda we wrześniu Birthday, także może jeszcze się wstrzymać ze wszystkim i poczekać, bo po urodzinach mógłbym sobie kupić te mechanizmy... Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.