Skocz do zawartości

Kolejne drony - tym razem nano !


Malker

Rekomendowane odpowiedzi

No to James Cameron ma problem rozwiązany jakby chciał kręcić Avatara 2 :mrgreen:

Chłopaki z kmelrobotics zmontują i zaprogramują mu tyle dronów ile będzie chciał do ew. scen batalistycznych.

 

Ogólnie jestem pod wrażeniem prezentowanego filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy oko, niestety dość bezużyteczne poza robieniem ładnego show - drony sterowane są z centralnej "bazy", sterowane tylko dzięki temu, że w przestrzeni lokalizuje je kamera/kamery (więc pole manewru mają ograniczone do przestrzeni wyłożonej tkaniną). Do rojów dronów, które same będą lokalizowały kolejne jednostki w roju, dostosowywały się do otoczenia itd baaaardzo długa droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety dość bezużyteczne poza robieniem ładnego show

To ciągle etap badań, nie są to przecież modele produkcyjne. Chociaż nawet sterowane wg schematu o jakim piszesz sam jako laik znajduję ileś zastosowań. Przykładowo monitoring dużych obszarów gdzie wystarczy zaprogramować trasy przelotu, inspekcje trudnodostępnych miejsc - np wnętrza kominów itd, itp.

Myślę, że w tej chwili laboratoria skupiają się bardziej nad techniką lotu i zachowania obiektu w otoczeniu niż autonomicznością, chociaż tutaj też są już gotowe (choć naziemne ) rozwiązania jak np samochody google.

A dobrze show pomaga znaleźć sponsorów, te badania ktoś finansuje przecież.

 

Do roi dronów, które same będą lokalizowały kolejne jednostki w roju, dostosowywały się do otoczenia itd baaaardzo długa droga

Od czegoś trzeba zacząć :) było by kiepsko gdyby ktoś stwierdził, że na nic więcej nie stać już "nas" jako gatunku a w tym przypadku naukowców którzy tym się zajmują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciągle etap badań, nie są to przecież modele produkcyjne. Chociaż nawet sterowane wg schematu o jakim piszesz sam jako laik znajduję ileś zastosowań. Przykładowo monitoring dużych obszarów gdzie wystarczy zaprogramować trasy przelotu, inspekcje trudnodostępnych miejsc - np wnętrza kominów itd, itp.

Nie bardzo jestem sobie to w stanie wyobrazić... Taka kamera (zakładam, że to coś w stylu kinecta) ma dość ograniczone pole widzenia i mierzy odległość w dość ograniczonym zakresie. No chyba, że by znaleźć jakąś inną metodę na lokalizowanie dronów w przestrzeni (przy czym GPS jest zbyt mało dokładny, tak samo wszelkie czujniki baro it).

 

Myślę, że w tej chwili laboratoria skupiają się bardziej nad techniką lotu i zachowania obiektu w otoczeniu niż autonomicznością, chociaż tutaj też są już gotowe (choć naziemne ) rozwiązania jak np samochody google.

A dobrze show pomaga znaleźć sponsorów, te badania ktoś finansuje przecież.

Zgada się...

 

Od czegoś trzeba zacząć :) było by kiepsko gdyby ktoś stwierdził, że na nic więcej nie stać już "nas" jako gatunku a w tym przypadku naukowców którzy tym się zajmują :D

Stać, chociaż moim zdaniem niekoniecznie tędy droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moriq napisał/a:

 

To ciągle etap badań, nie są to przecież modele produkcyjne. Chociaż nawet sterowane wg schematu o jakim piszesz sam jako laik znajduję ileś zastosowań. Przykładowo monitoring dużych obszarów gdzie wystarczy zaprogramować trasy przelotu, inspekcje trudnodostępnych miejsc - np wnętrza kominów itd, itp.

 

 

Nie bardzo jestem sobie to w stanie wyobrazić... Taka kamera (zakładam, że to coś w stylu kinecta) ma dość ograniczone pole widzenia i mierzy odległość w dość ograniczonym zakresie. No chyba, że by znaleźć jakąś inną metodę na lokalizowanie dronów w przestrzeni (przy czym GPS jest zbyt mało dokładny, tak samo wszelkie czujniki baro it).

a widzisz, piszesz że nie jesteś w stanie wyobrazić sobie tego w jaki sposób dron mógłby samodzielnie się lokalizować (pomijam fakt czy czujniki w dronie czy nie), jednak niżej zgadzasz się... mam nadzieję, że również z tym co napisałem o samochodzie google. Dla mnie to fenomen z tego względu, że potrafi odnaleźć swoje położenie w środowisku rzeczywistym a nie testowym - bardzo uproszczonym. Naprawdę polecam poszukać filmików jak jeździ, podejrzewam, że lepiej niż spory odsetek kierowców ;)

GPS jest dobrym systemem do lokalizacji zgrubnej, jednak są jeszcze rozwiązania do ustalania lokalizacji bardzo precyzyjnie, np nawigacja bezwładnościowa, czujniki zbliżeniowe optyczne i dźwiękowe. Jest tego masa do wyboru... a kinect, to zabawka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.