Skocz do zawartości

Jaka moc pily do styro?


slawko_k

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli chodzi Ci o wycinarke do styropianu to moim zdaniem to 70 W to troche malo

Ja wycinarke zrobiem z toroidalnego trafa 200W ;]

Jakie napiecie masz na tym transformatorze na wyjsciu ??

 

Mozliwe ze bys cos na takim trafie pocial ale to kres mozliwosci tego transformatora .. Przynajmjniej takie jest moje zdanie .. Ja bym dal minimum 100 ; 150W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba tak:

 

p- opór właściwy, zlależny od rodzaju materiału

s- pole przekroju poprzecznego

l- długość przewodu

R- opór elektryczny

wzór:

R= p*l/s

 

przykład dla drutu KANTHAL śr.-0,30mm p-19,9 Ohm/1mb

 

długość ramki z drutem: 70cm

 

P=19,9*0,7/s

 

P=14/0,3mm

 

P~47om

 

dla przykłądu napiecie 12V:

 

U- napiecie

I- nateżenie

R- opór

 

I=U/R

 

I=12 V/47 om

I~ 0,25 A

 

Czyli teoretycznie dla drutu o długosci 70cm, o średnicy 0,30mm i rezystancji na metr bierzący 19,9om, wystarczy zasilacz 12V i 250mA.

 

Jesli chodzi o strune gitarową, to trzeba by zmierzyć opór ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli teoretycznie dla drutu o długosci 70cm, o średnicy 0,30mm i rezystancji na metr bierzący 19,9om, wystarczy zasilacz 12V i 250mA.

Niekoniecznie. Nie jest wcale powiedziane że w tym przypadku drut osiągnie temperaturę wystarczającą do przecięcia styropianu. Inna sprawa to zmiana rezystancji drutu wraz ze wzrostem temperatury (rośnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa to zmiana rezystancji drutu wraz ze wzrostem temperatury (maleje).

Ja slyszalem(na lekcji :lol: ), ze w metalowych materialach oporowych TWR(temp. wspolczynnik rezystancji) rosnie ze wzrostem temperatury

 

Masz rację. Pomyliłem. Poprawiam

Dlatego żarówy zwykle przepalają się przy włączeniu. Na zimno mają mniejszą rezystancję i pobierają większy prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.