Skocz do zawartości

RWD-5 by Skazoo...


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Z racji nadchodzących ciepłych dni postanowiłem, iż zbuduję taki model, jakim jest RWD-5 zaprojektowany przez Skazoo. Postanowiłem również aktualizować tutaj fotorelacje z budowy.

 

Co do zdjęć - Niestety, ale aparat uległ awarii, więc nie będzie zdjęć przez kilka dni, może jutro będą.

 

Materiały - depron ciemno-szary 3mm rowkowany i taki sam tylko 5mm. nNiestety nie było 6mm w DDD a gdzie indziej była paczka za 45 zł per 10 szt... :crazy: :crazy:

 

Cały tartak jest, bez problemu :)

 

Wyposażenie takie same jak do Zefira tj. TP 2408 1400KW 120W, li-pol 900mAh (niestety mało, ale funduszy brak na lepsze) Ale jeżeli proponujecie coś innego od li-polów i taniego to poproszę o info ;) Serwa mam już 2 modelcraft ES-05 JR. Nie wiem, czy na lotki czy na stery? Jeżeli na którekolwiek i tak potrzebuję inne 2 serwomechanizmy TP SG-90 może być?

 

Kolejnym problemem jest to, że podczas drukowania planów nie dało się tego zrobić z acro reader, więc conwert do jpg i w posterizie, ale ona troche skalę pogmaciła, więc zsamiast 10cm jest 9,30mm a zamiast 2cm jest 1,85mm :crazy: Nie wpłynie to na właściwości lotne modelu? Uznałem, iż jest to tak mały samolot, że może to nie zrobi różnicy :wink:

 

Teraz to, co zrobiłem - skleciłem plany (o zgrozoo... brrr...) i wyciąłem boczki kadłuba, podłogę, sufit i 2 wręgi. Klejenie i resztę "wycinanki" zostawiam na jutro. Generalnie mam zamiar zrobić sporą część modelu w ten weekend, ale czy mi się to uda, to nie wiem :mrgreen:

 

A poza tym czy klej bonipur D35 odpowiada to depronu? Jest to rozprężny klej do drewna, taki jak soudal :) Niestety nie mam kleju UHU ani jakiegoś polimeru, tylko poxipol i właśnie w.w. D35

 

Kolejną sprawą jest pytanie, jakiego typu zawiasy zastosować? Czy zwykłe z taśmy pakowej czy jakieś inne? Kiedyś myślałem, aby kawałek jakiegoś materiału na żywicy epoksydowej lub na poxipolu zakleić. uciąć kawałki 2cmx5cm i jeden przykleić po jednej stronie przechodząc na lotkę po drugiej stronie a kolejny kawałek tkaniny to samo, tylko w odwrotną stronę. :)

 

W takim razie proszę o "rady i porady" dot budowy modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Piotr T.

 

Jesli chodzi o li-po kupilem ostatnio 850mAhów za 8,90(funtow) co wydaje sie byc dosc rozcadna kwota, na polskie to ponizej 40 zlotych(albo cos okolo i nie wiem czy to drogo czy tanio, raczej tanio).

I tak naprawde wystarcza na 15/20 minut latania w moim przypadku. Oczywiscie nie mowie o bardzo dynamicznym/karkolomnym koziolkowaniu.

mam takie 2 sztuki plus 480mAh i 350mAh.

Jak sie upre to mam spokojnie godzine zabawy czyli dosc dlugo zeby sie zanudzic :)

 

Co do wymiarow ... nie sadze zeby mialo to jakis znaczacy wplyw, przy tak minimalnych roznicach nie powinno byc problemu. z drugiej strony bardzo latwo mozesz sobie przeskalowac. Import do Corela albo CAD'a czy innego wektorowego, robisz miare, powiekszasz wszystko i po sprawie. Mozesz takze sobie przerysowac wszzystko do postaci wektorowej bazujac na obrazkach ktore masz. Wszystkie wymiary powinny byc jak nalezy.

A propo's Corel Draw jest bardzo dobry do rysowania takich rzeczy a przy tym jak zapewne wiesz jest ułomnie prostym w obsludze. Proponuję użyć właśnie tego programu.

 

Jakie wymiary ma to cacko ?

 

Co do kleju ... początkowo też kombinowałem z wynalazkami, owszem sprawdzało się ale UHU Por, okazał się najlepszym z najlepszych chyba jakich używałem, dobrze trzyma, szybko wiąże i jest bezbarwny :)

A czy twoj D35 sie sprawdzi ... sprawdz na odpadach, bedziesz mial jasnosc.

 

Materiał: ja osobiscie preferuję EPP i styropian w różnych postaciach plus tasmy weglowe albo pręty do wzmocnienia, dobrze się obrabia, szybko naprawia, jedynie z malowaniem klopot bo nie mozna użyć byle farby ale ten problem rozwiazuje tasmami albo folią.

 

Zawiasów próbowałem różnych, płaskich, tulejek, itp ale najlepiej przynajmniej ostatnio okazuje sie z taśmy wzmacnianej (szaro-srebrnej), dobrze sie lepi, trzyma mocno i zawsze mozna jej zmienic kolor ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwomechanizmy TP SG-90 może być

Mogą być. Daj je na lotki, a tamte małe na ster kierunku i wysokości.

że może to nie zrobi różnicy :wink:

Nie zrobi.

klej bonipur D35

Z opisu zachowuje się jak Soudal 66A. Zrób próbę na ścinkach. Zamiast uhu por możesz stosować klej do styropianów dragona w duzej tubie, jak i w małych tubkach "klej do styropianu i drewna", lub "do styropianu i gąbki" również dragona. No i ten wspmniany Soudal 66A

jakiego typu zawiasy zastosować

Zawiasy możesz zrobić z tej samej tasmy pakowej, którą bedziesz oklejał. Jakbyś miał klej polimerowy to mógłbyś zrobić zawiasy na kleju. Bardziej "wypasione zawiasy robię z butelki plastikowej po napoju 2l (plastik jest cienki)

Ostatnio stosuję zawiasy z plastra z rolki kupionego w aptece. Mocny klej i elastyczność. To taki mój zamiennik taśmy zbrojonej modelarskiej.

jeden przykleić po jednej stronie przechodząc na lotkę po drugiej stronie a kolejny kawałek tkaniny to samo, tylko w odwrotną stronę. :lol:

Nie wiem czy zrozumiałem. Zawiasy robi się po tej samej stronie, lub w ten sam sposób na powierzchni sterowej. Nie robi się zawiasów z dwóch stron?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa - ok.

Jeżeli na prawdę to przeskalowanie nie zrobi różnicy to się cieszę :)

Ten bonipur już sprawdzałem na Zefirze i wyszło cacy, ja tylko tak się dopytuję :D

Zawiasy -

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Tak wygląda moja idea... :jupi:

Proste do zrobienia i sprawdzone przez wuja.

 

Tyle. Postaram się zamieścić zdjęcia jeszcze dziś :)

 

Właśnie biorę się za klecenie ramki na bokach kadłuba z jednym jednak problemem... Jak NIE przewidywałem tartak się "skurczył" przez co mam do dyspozycji tylko listewki sosnowe 3mm x 3mm albo 6,30mm x 6,30mm ... Raczej użyję tych pierwszych, lecz nie wiem co na górną listwę. Ewentualnie mam w asortymencie deskę balsową 5mm grubości b.twarda. Robiłem z niej łoże silnika i wytrzymała :D . W takim razie mogę jej użyć jako górnej listwy "łoża skrzydła" ?

 

//edit Nie wyczytałem postu poprzedniego kolegi, a więc chcę dodać, że również mam 3x li-pol 750mAh z tym, że jeden jest ogołocony z "elektroniki". Te, co chcę kupić na abc rc są po 35zł za 11.1V 900mAh 20C :lol: Szybko można naładować z samochodu a w ten czas polatać na tych starych :) Tak czy siak 900mAh na pewno starczy na 20 minut lotu, a zwłaszcza, że latałem 2-3 lata temu, dla tego nie będę "śmigał" po niebie :) Za to 750 mAh starczy na minimum 10-15 minut lotu. Są już stare, ładują się do stanu używalności ok 7 godzin :shock: :roll:

 

Wymiary:

dłg - 63cm (około) sam kadłub bez sterów i silnika, a dojdzie jeszcze pokrywa silnika

rozpiętość - przewiduję 120-130cm, ile wyjdzie to nie wiem :lol2:

 

Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jeśli chodzi o baterie to masz do tego ładowarkę z balancerem czy ładujesz przez kable którymi zasilasz samolot ?

Trochę długo się ładują jak na mój gust, chyba, że są tak bardzo zajechane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz do tego ładowarkę z balancerem czy ładujesz przez kable którymi zasilasz samolot ?

Oczywiście, że ładowarka z balanserem. Mam też zasilacz o zmiennym napięciu i natężeniu prądu, więc mogę też z niego naładować.

 

Trochę długo się ładują jak na mój gust, chyba, że są tak bardzo zajechane :)

Tak, zostały kupione sporo czasu temu, kiedy 750mAh to nie było tak mało ;) Są w dobrej formie, trzymają prąd ale niestety długo się ładują

 

Niestety dzisiaj nie zrobiłem za wiele oprócz tego, że skleiłem ramkę... Aparat naprawiony, ale z kolei nie mam czasu, bo dziś raczej "sobota sprzątająca" :D Wiosenne porządki itp. Nawet żal teraz syfić depronem po tak czystym pokoju :devil:

 

 

To, co zrobiłem:

 

Widać, jakie łączenie drewna z izofloorem przez bonipur. Twardo, sztywno i (nie)ładnie :lol2:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A tutaj koncepcja, jakie zastosować zasilanie... Mam takich Ni-Mh chyba 20... jeden po 1,2V i 1200mAh. Nie wiem, ile będzie ważyło 9 takich w pakiecie połączonych rzędowo. W tym szybowcu są tylko 4, bo to tylko 2 serwomechanizmy klasy medium

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Może wieczorem zrobię trochę więcej tj. skleję kadłub ;) Zrobię zdjęcia i udostępnię tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ale niestety na 2200mAh nie mam kasy. Za 900mAh 35 zł a za turnigy jest coś ok. 65 zł... Nie mam tylu, chcę się zmieścić w 130-160zł. Tylko 2 serwa za 11 zł, li-pol 35zł, silnik 29,70zł, 2x GWS 3,50 zł (9x4,7) i prop saver 4,70zł. plus kurier 19zł... Chyba, że macie jakieś fajnieszy li-pol lub pakiecik 11,1V ? Na abcr-c oczywiście :D

 

//edit

zobaczcie to

 

Mogę użyć 8 tych moich będzie 9,6 V(silniczek wymaga 10V, więc będzie idealnie), nie będzie to bardzo ciężkie, silnik ma nadmiar mocy, taki pakiet ważyć będzie 192 gramy. Ten, który chcę kupić, czyli ten waży 68g. Zaoszczędzę biorąc moje Ni-Mh 35 zł i będę mógł kupić lepszy regulator. Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zdziw się otem jak akku 900mAh nie będzie dawał rady dać tyle prądu ile potrzebuje silnik i spuchnie po paru lotach. Lepiej kupić raz a dobrze, nie musi być już te 2200mah ale np 1600mAh, 1800mAh. Już nawet 1300mah turnigy będzie lepszy a kosztuje 40 kilka zł.

 

Ten pakiet ni-mh ma "Nominalny prąd rozładowania: 8A" Czyli nawet do 1/3 drążka nie dojdziesz, a już ci odetnie silnik, bo akku nie da rady, inaczej mówiąc wyrzucisz pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią bym to kupił, ale niestety brak funduszy. mam tylko powyżej 100zł. Chyba, że coś sprzedam ze śmieci :devil: Serwomechanizmy to nie problem, wiem co kupić. Silnik wg. mnie jest nie potrzebny taki. Znam go i wiem, że jest bardzo dobry, ale na prawdę wystarczy mi ten TP :D . Regulator to pomyślę nad tym, co mi zaproponowałeś. Powiem Ci też, że ten li-pol na prawdę taki jest nie potrzebny. Jest to samolot na chudy portfel, więc myślę nad tym, co wcześniej dałem http://abcrc.pl/p/121/2332/akumulator-11-1v-1200mah-20c-kingmax-li-pol-3s-11-1v-akumulatory-i-pakiety.html. Chociaż 9 zł nie jest tak wiele a lotu bym miał więcej. Prop-saver to również nie problem :) Śmigiełko, które mi proponowałeś jest ok. wtyczki to jest najmniejszy problem, mam takich tonę w domu a nawet, jeśli bym nie miał to sklep elektroniczny u mnie w mieście to takie za 50gr sprzedaje :) To tyle z mojej opinii, chcę jeszcze raz powiedzieć, że jest to projekt na najmniejsze koszta.

 

//edit

 

Ten pierwszy regulator, co mi wskazałeś to właśnie ten, co ja pokazałem :shock: Chciałem wybrać 18A i chyba właśnie ten wybrałem, nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie prawisz Panie p.p.ompka,

Nie da się czasem za tanio zrobić. Robiąc tanio zrobisz niewiele.

Ja też kombinowałem jak tu zrobić coś możliwie najtaniej i okazało się, że samolot nawet nie chciał się wznieść :D

Bo to silnik za słaby, bateria do bani, śmigo nie odpowiednie itp :)

 

Określ ile masz mamony, wybierz to co jest najważniejsze, jeśli się da poszukaj tego samego z innych źródeł, może kupisz coś trochę taniej.

Będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytasz uważnie-ten silnik nie pracuje z tak dużym śmigle przy zasilaniu 3S (11,1v), to jedno a drugie to chyba za szybki silnik do RWD nadaje się bardziej do combatów

Polecam TEN . Jak silnik- w modelu 900gramowym się sprawdza możesz zobaczyć

Wprawdzie widzę że jest niedostępny więc można go zastąpić TAKIM

Oba silniki (mam i sobie chwale) u mnie latają na śmigłach SF9x6 ,regulatory 20A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.