Skocz do zawartości

pull - pull nie centruje steru


mario70

Rekomendowane odpowiedzi

W moim Jaku-55 (1,5m) ster kierunku napędzany jest serwem cyfrowym HS-5625MG. Linki stalowe zakończone na orczykach snapami kulowymi.

 

Po wychyleniu steru, bez znaczenia w którą stronę, nie wraca on do neutrum. Brakuje może z 2 mm. Muszę wykonać delikatny ruch w przeciwną stronę aby wycentrować ster. Serwo na pewno centruje dobrze.

 

Linki wydają się dobrze naprężone - jednak ponieważ jest to mój pierwszy tego rodzaju napęd to nie jestem pewny czy są naprężone za mocno czy za słabo.

 

Co poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzany jest także ster a konkretnie jego zawiasy.

Wielu modelarzy nie doceniania jak ważna jest geometria wykonania zawiasów, obojętnie jaką technologią.

Tymczasem luzy rzędu 1mm mają bardzo istotny wpływ na pracę steru.

Jeżeli masz zawiasy z taśmy, mogą być za luźne. Jeżeli sztywne - mogą być po prostu źle ustawione.

 

Druga sprawa - rodzaj użytej linki. Nie należy używać linek elastycznych. Muszą być nierozciągliwe, lub sztywne (popychacze).

 

A skoro już jesteśmy przy cięgnach, to sposób mocowania snapów, również ma istotne znaczenie. Wystarczy luz na dziurce w dźwigni sterów i koniec zabawy w precyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy mam sztywne, wklejone równo w osi.

 

Linka jest z zestawu ale faktycznie jest dość elastyczna.

 

Co do snapów, to są bardzo spasowane na kulce i w momencie jak były przykręcone tak że nie było luzu na śrubie to było jeszcze gorzej. Jak poluzowałem śruby aby kulka mogła się na nich obracać to była poprawa.

 

Generanie poluzowałem jeszcze bardziej linki ale przyniosło to mizerny skutek. Albo zastosuję inne, mniej elastyczne linki lub wręcz bowdeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo z pull-pull'em jest taka śmieszna sprawa o którtej niewielu pamięta.

Jeżeli rozstaw mocowania linek na sterze kierunku masz np. 45mm, to na dźwigni serwa też musisz mieć 45mm.

Jeżeli będzie więcej to linka oddająca ster będzie się naprężać a jeżeli mniej to linka oddająca ster będzie luźna oczywiście w obu przypadkach przy wychylonym sterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w obie strony tak samo nie wraca ster do neutrum. Bez założonych linek serwo idealnie wraca.

 

Gdzieś wyczytałem, że lepiej żeby linki były za słabo naprężone niż za mocno, dlatego je poluźniałem.

 

Ale może moje były zdecydowanie za słabo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli serwo centruje to nie ma takiej możliwości żeby ster nie centrował.

Jeśli jak mówisz zawiasy są wklejone dobrze to wina leży albo w za słabym naciągnięciu linek, albo w dużej różnicy pomiędzy dźwignią na serwie a orczykami na sterze.

 

Konstrukcja pull-pull jest prosta jak konstrukcja cepa :) musi działać.

A i jeszcze jedno obciąż serwo i zobacz czy pod obciążeniem wraca. Na sucho to nie sprawdzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kulka w snapie ma się poruszać bez oporów a jednocześnie nie może być luzu.Snapy , w których kulka tak ciężko się porusza nie nadają się . Może właśnie tu tkwi problem . Śruba mocująca snap musi być przykręcona. Przy okazji pytanie do Wojtka :

jak dźwignie nie są równe i linka , która nie ciągnie kierunku jest luźna to czym to grozi ?

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem.Skoro lużna linka nie przeszkadza i niczym nie grozi to po co tak bardzo dokładnie robić otwory w dźwigniach ? Aby tak dokładnie wykonać ten napęd to dźwignie trza robić, gdyż fabryczne się nie nadają. :wacko:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli linka nie ciągnąca jest luźna to sterowanie nie będzie precyzyjne.

 

Andrzeju i tu masz rację. W akrobatach jest to niedopuszczalne, bo podmuchy czy zawirowania powietrza wokół steru kierunku mogą powodować jego"doginanie" na tyle na ile pozwoli luźna linka a tym samym spowoduje to zluzowanie linki ciągnącej i całkowicie inny promień skrętu a w zawisie czy locie nożowym może skończyć się kretobiciem. W zasadzie nie powinno się tego dopuszczać w każdym modelu ale do rekreacyjnego latania z obłoczka na obłoczek szybowcem np. 2,5m można na to przymknąć oko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem najprostrzej weryfikacji - wymieniłem serwo na pierwsze z brzegu jakie miałem, z plastikowymi trybami. I wszystko działa jak należy.

 

Okazało się więc, że pod obciążeniem serwo nie trzymało neutrum. Wydaje mi się, że po prostu na początku nie przyjmowałem takiej opcji, w końcu to sprawdzony serwomechanizm :blink: .

 

No cóż - pozostaje odsyłka w ramach gwarancji. A model miał być gotowy na majowy weekend ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.