Jump to content

mario70

Modelarz
 • Content Count

  302
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

mario70 last won the day on January 1

mario70 had the most liked content!

Community Reputation

37 Excellent

About mario70

 • Birthday 06/21/1970

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Bydgoszcz
 • Imię
  Mariusz

Recent Profile Visitors

747 profile views
 1. Witam, czy orientuje się ktoś, jakiej folii używa Pilot RC w swoich modelach i ewentualnie gdzie można znaleźć odpowiadające kolorom symbole? Poszukuję koloru czerwonego z modelu Extry 330SC 67" - model jest w kolorystyce czerwono - biało - czarnej i na stateczniku czerwona została naklejona na czarnej co w efekcie dało kolor bordowy. Słabo to trochę wygląda i chciałbym to wymienić. Szczegół ale razi w oczy.
 2. Już to gdzieś pisałem - nie wiem w czym problem jeżeli chodzi o stowarzyszenie. Zakłada się Stowarzyszenie zwykłe i temat z głowy. Kilka papierków do załatwienia, konto i najprostsza możliwa księgowość. Ale dzięki temu mamy temat uporządkowany, składki wpadają na konto więc pełna transparentność co do finansów. Jeżeli chcemy latać w cywilizowanych warunkach to coś tam trzeba dać od siebie - ja przynajmniej nie narzekam a nasz klub liczy ok. 20 osób i działa już ładnych kilka lat. Jest regulamin zarówno stowarzyszenia jak i lądowiska - kawa na ławę. Albo ktoś akceptuje i z nami lata w eleganckich warunkach albo sorry, taki mamy klimat.
 3. Gdyby tak to rozumieć, to na lotnisku pas startowy musiałby być oddalony od strefy przygotowań min. 30m. Wg mnie jest tam jasno napisane "uninvolved person". Czyli jest to osoba postronna a nie modelarze korzystający z tego samego lądowiska.
 4. No tak, tylko to nie dotyczy generalnej zasady latania / zachowania odległości tylko jej przestrzegania w przypadku gdy osoba "nieautoryzowana" wejdzie w obszar na którym latasz. I wtedy musisz zachować te min. 30m lub wg zasady odlegość-wysokośc 1:1. Więc w naszych przepisach napisali jasno 150m i z głowy. Czyli dla mnie wszystkie nasze lądowiska powinny być 150 m od wszelkich zabudowań i dróg.
 5. Dla mnie to nadal jakieś wolne wywody "kogoś" z ULC. Czy ma to jakieś znaczenie? Żadnego bo jak przyjdzie co do czego to wszyscy będą się podpierać tym co jest na papierze urzędowym a nie w jakimś mailu choćby był od prezesa ULC. Nie mówię, że same takie rozmowy nie mają sensu - może akurat trafi się na kogoś kumatego co w przyszłości doda odpowiednie zapisy do tworzonych projektów ustaw / decyzji. A tak nawiasem mówiąc ciekawe czy znajdzie się Stowarzyszenie, które weźmie na siebie odpowiedzialność za swoich "lataczy" i zdecyduje się wystąpić z papierem do ULC.
 6. Co masz na myśli? Już prościej nie można - składasz wniosek do urzędu gminy / miasta, podajesz dane przedstawiciela stowarzyszenia, potem jeszcze wniosek o REGON i wszytko. Dotyczy stowarzyszenia zwykłego, które nie może zarabiać. Tylko składki członków.
 7. Ja tam ULC'u bym się nie czepiał - i tak komunikowali się z modelarzami (z tego i innego forum) całkiem sensownie. Dla mnie bardziej zawalił w tym wszystkim AP. Bo to jest (a przynajmniej powinna być) organizacja dbająca o modelarzy. I to nie tylko tych zrzeszonych w regionalnych Aeroklubach i płacących składki, ale także tych latających amatorsko. Gdyby pilnowali interesu modelarzy to na pewno te kwestie wyglądałyby inaczej.
 8. Ja ze swej strony chciałbym podziękować Czarkowi za zaangażowanie i zgłębienie tematu. Śledziłem zmiany od wielu miesięcy ale pomoc osoby, która była "blisko" tematu jest niezastąpiona. Uważam, że większość rzeczy została już opisana, pozostaje dostosować się do zmian. Najlepszego w Nowym Roku !
 9. Wg mnie nie ma co wiele dywagować nad tematem (szczególnie, że to są przepisy unijne). Kurs to max 1h, test dla osób znających temat nie będzie stanowił problemu, DroneRadar prosty w użyciu. Niestety, to jest efekt bezmyślnego latania nie tylko dronami i było kwestią czasu kiedy zostanie to ujęte w ramach prawnych. A że wszystko wrzucili do jednego worka "dron", cóż nie pierwszy absurd z którym trzeba żyć. Test zaliczony OC wykupione aparatura na telefonie zainstalowana Akumulatory naładowane Modele oklejone numerem operatora Można planować pierwsze noworoczne latanko ?
 10. Numer operatora nadany - wiadomo co oznacza ta "Ważność na 2 lata", trzeba będzie powtarzać kurs / test ?
 11. Ja polecam pianki VA-models, LOOP 1260mm lub trochę mniejszą Extrę. Latają na pakietach 3S, dla mnie idealne na szkolenie. Np. https://www.ef3m.pl/pl/p/Loop-Samolot-3D-ARF-1260mm-VA-Models-/1993
 12. Całkiem możliwe Moja przesyłka UPS zwykły standard doszła do NL wczoraj czyli szybciej niż do PL DHL wysłana 2 dni wcześniej. A co do budowy i oblotu to pewnie jeszcze trochę potrwa (wreszcie mogę spokojnie kompletować osprzęt) - po drodze mam jeszcze do dokończenia Extrę SC 1,7m elektryk.
 13. Podsumowując temat mogę poinformować o pozytywnym zakończeniu. Dzisiaj właśnie otrzymałem nowy model. Karton, poza drobnym rozdarciem w jednym z narożników, nie mającym wpływu na jego sztywność, wyglądał tak jak powinien. Także tym razem przewoźnik się spisał. Nikomu nie życzę takich historii ale jednocześnie mamy przykład jak solidny sprzedawca potrafi załatwić sprawę szybko i tak aby klient był zadowolony (sam byłem zdziwiony, że miał 2 takie same modele na stanie).
 14. mario70

  Komuno wróć

  Radocha to była nawet jak zestaw Bolek i Lolek na skarpie za blokiem poleciał
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.