Skocz do zawartości

Tzagi jak zrobić lotki ?


otp2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Buduję Zagi, rdzenie cięte przez kolegę Hornet rozpiętość 120cm profil 11%. Mam problem z lotkami, nie wiem jak je najlepiej zrobić. Chcę odciąć krawędź spływu tak aby na całej długości miała grubość 5mm. Problem w tym, że aby uzyskać te 5mm na całej długości to końcach skrzydełka muszę odciąć 2cm a w środku 1cm wtedy ni jak nie pasuje mi to do planów ze strony http://tzagi.altervista.org/ Czy mam wtedy powiększyć lotki o odciętą część cięciwy płata ? Wydają się wtedy jakoś nieproporcionalnie wielkie. I jeszcze jedno pytanie. Ponieważ lotki są "dokładane" czy uwzględniamy je przy wyliczaniu środka ciężkości ?

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei: odcinasz spływ na całej długości tyle ile zamierzasz. Wiadomo , że skrzydło ma profil zbiezny czyli jest coraz "cieńsze" zbliżając sie do konca skrzydła - to normalne. Więc - odetnij tyle ile musisz. Doklej do spływu listewkę balsy by usztywniło spływ i było w co wkleic ewentualne zawiasy lotki. Szlifując przyklejona listeweczkę znowu uzyskasz zbiezny profil skrzydła. W tak małym modelu różnice będą minimalne.

Lotkę mozesz wykonać ze styropianu, depronu lub klasyczną z balsy - na 4ry moje skrzydła w 3ech wykonane są z balsy. zrobisz to albo tradycyjnie - czyli konstrukcyjną, albo wstawisz gotowa listwę spływu lub mieszaną metodą - do listwy spływu dokleisz kawałki balsy jako "żeberka" i listwe natarcia. Tak robię w swoich.

Wyznaczając SC z programu wstepnie traktujesz lotkę jako przedłużenie spływu az do osi skrzydła. Potem ewentualne poprawki w locie. moje spostrzezenia są takie, iż po tak obliczonym SC muszę lekko przesunąc pakiet do tyłu bo przód jest zbyt ciężki. Ale to duzo lepiej niż tył miałby być ciężki.

A co to znaczy, że lotki sa "dokładne"? Jak wspomniałem musisz je uwzględnić wstawiając w odp rubryki profil skrzydła. Gdy juz obliczysz punkt SC to pakujesz wszystkie graty modelu i sprawdzasz wyważenie. Jesli ciezki na tył to mozesz odcinac po trochu wykonując charakterystyczne wcięcie Zagiego.

Przed awarią forum opisywałem moje najnowsze skrzydło Zagi 2000mm jest kilka fotek również lotek. nie wiem tylko czy posty zachowały się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trochę mi się rozjaśniło odnośnie odcinania spływu. Jutro będę kombinował mam nadzieję, że nic nie zepsuję. Zdziwiłem się że muszę odciąć prawie 2cm z cięciwy profilu, pewnie ma to wpływ na właściwości lotne. Bałem się że zrobię jakiegoś nielota.

 

A co to znaczy, że lotki sa "dokładne"?

 

Chodziło mi o to, że lotki nie są wycięte w obrysie profilu skrzydła tylko dołożone jako osobny element.

 

Jeżeli wykonam lotki trzymając się dokładnie planu to całość skrzydełka będzie krótsza o to co zostało odcięte ze spływu (2cm) + powiedzmy listwa wzmacniająca 5x3mm. Mam nadzieję że nic nie pokręciłem.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

zobacz jak wygląda mój Tzagi tutaj, w mojej garlerii.

Lotka jest wykonana z balsy (2 albo 3mm) zeszlifowana w klin i oklejona bezbarwną taśmą pakową (jest to mocne i wystarczająco sztywne rozwiązanie)

Zawias lotki to taśma samoprzylepna przyklejona po długości lotki zarówno z góry jak i z dołu. Listwy wzmacniającej krawędź skrzydła chyba nie dawałem ale mogę to sprawdzić wieczorem :)

 

Dołączona grafika

 

Niestety nie pamiętam już dokładnie jak było cięte skrzydełko, na bank był wycinany dodatkowy obszar pozwalający na bezpieczny obrót śmigła.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spływ został odcięty i wzmocniony listwą balsową. Jak zrobić wycięcie na śmigło, lotki, zawiasy, i z jakiego matriału to wiem. Natomiast nie wiem jednej rzeczy. Ponieważ cięciwa profilu jest teraz krótsza o 17mm, to lotki mam zrobić takie jak w planach 45mm x 25mm ? czy powiększyć je o te odcięte 17mm ze spływu ? Chyba ,że nie jest to krytyczne i nie muszę się tak kurczowo trzymać planu ?Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich skrzydłach zwykle po odcięciu styro ze spływu i wklejeniu balsy - cięciwa jest większa niż przed cięciem. Jesli wyjdzie tobie mniejsza to nic się nie stało o ile do programu liczącego SC wrzucisz te pomniejszone wartości. Pamiętaj tylko by nic nie przycinać zanim nie ustalisz SC. Potem będzie juz tylko pod górę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.