Skocz do zawartości

Z syntezą czy bez syntezy


kapral

Rekomendowane odpowiedzi

Ja i jeszcze kilku kolegów używamy syntezy i jednocześnie scanera i taki zestaw zapewnia że nikt nikomu nie zrobi "kuku" .a przynajmniej zaden z nas ,komuś, ponieważ nadajnik "buntuje" się i nie uruchomi się na cudzym kanale tylko wydaje "wsciekłe" dzwięki i informuje że należy przeskanować pasmo.bo ten kanał jest zajęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba jest (będzie) tak - synteza mi dzisiaj do niczego nie jest potrzebna, ale kto wie

za rok - dwa? Więc mały kompromis - akceptując pewne (wyczytane) niedogodności Optica 6 (skrótów też można się nauczyć) będę musiał zdecydować się na ten nadajnik (ok 430zł). Jak za jakiś czas odczuję potrzebę posiadania syntezy dokupię moduł i już. MX 12 niestety takiej możliwości nie posiada. Wymienione przez Was aparatury, to super sprzęt jednak poza moimi możliwościami finansowymi.

Pozdrawiam

Józef

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No technika idzie do przodu i synteza też się zmienia :)

 

Jako przykład podam nową Futabę FX-40 (na pewno po za zasięgiem zwykłego śmiertelnika :) - czytaj - dziś poza zasięgiem :) )

 

Nowości rynkowe 9/2007 "Modelarz"[/i]"]Aparatura pracuje w systemie pełnej syntezy częstotliwości "WFSS" (Wireless Frequency Setting System - bezprzewodowy system ustawiania częstotliwości). Ani nadajnik, ani odbiornik przy zmianie kanału nie wymaga żadnych kwarców. W nadajniku wybiera się konkretny wolny kanał. Każdy odbiornik ma unikalny numer wpisany w pamięć układu i tylko ten odbiornik akceptuje informację o zmianie częstotliwości nadajnika.

 

Aparatura ma tyle bajerów że nie zdziwi już chyba nikogo nawet pojawienie się podobnej konstrukcji z wbudowanym skanerem częstotliwości i awaryjnym systemem zmiany zakłócanej częstotliwości w locie!! Dziś - niemożliwe, jutro - możliwe :) No to byłaby już "łyżka" :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba jest (będzie) tak - synteza mi dzisiaj do niczego nie jest potrzebna, ale kto wie

za rok - dwa? Więc mały kompromis - akceptując pewne (wyczytane) niedogodności Optica 6 (skrótów też można się nauczyć) będę musiał zdecydować się na ten nadajnik (ok 430zł). Jak za jakiś czas odczuję potrzebę posiadania syntezy dokupię moduł i już. MX 12 niestety takiej możliwości nie posiada. Wymienione przez Was aparatury, to super sprzęt jednak poza moimi możliwościami finansowymi.

Pozdrawiam

Józef

 

Ale wydaje mi się że jak kupisz nadajnik bez syntezy to potem już nie będziesz mógł jej dokupić. Bo zwykły Optic ma chyba tylko wejście na kwarc. Czyli będziesz musiał kupić droższą wersję z syntezą.

Tomek dobrze mówię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - Optic ma wymienny moduł HF, wyciągasz z nadajnika zwykły (który i tak trzeba wyciągać do wymiany kwarcy) i w to miejsce wkładasz moduł Spectra z syntezą.

Trzeba tylko zauważyć że po założeniu tego modułu zmiana kanału wymaga wyjęcia modułu i ustawienia kanału przy pomocy dwóch przełączników - nie można tego robić z poziomu komputera i ustawiać różnych kanałów dla różnych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chcesz dokładny spis różnic, czy wystarczy wspomnieć, że potrafi 3xwięcej niż optic, nie ma tendencji do zawieszania sie jak niektóre wersje wspomnianego optica i kupując w himodel oraz odsprzedając osprzęt wychodzi niewiele droższa? :)

 

Tak na poważnie to 9XII jest wg mnie najciekawsza ofertą obecnie na rynku pod względem możliwości/cena. W programowaniu bardzo intuicyjna i nie trzepie mi serwami przy złożonej antenie tak jak robił mx12.

Czego więcej chcieć za 800zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chcesz dokładny spis różnic, czy wystarczy wspomnieć, że potrafi 3xwięcej niż optic, nie ma tendencji do zawieszania sie jak niektóre wersje wspomnianego optica i kupując w himodel oraz odsprzedając osprzęt wychodzi niewiele droższa? :)

 

Tak na poważnie to 9XII jest wg mnie najciekawsza ofertą obecnie na rynku pod względem możliwości/cena. W programowaniu bardzo intuicyjna i nie trzepie mi serwami przy złożonej antenie tak jak robił mx12.

Czego więcej chcieć za 800zł?

 

A może wspomnianą wyżej przeze mnie Futabę FX-40 co?? Kiedy skończą się tak debilne (sorry za wyrażenie) porównania? Jaki jest sens porównawczy sprzętu o klasę wyższego i sporo tańszego? Jaki jest sens porównania cen z różnych źródeł, miejsc i sposobów zakupu? Dla informacji - jak już tak to kupując Optic 6 w Himodel i odsprzedaniu wszystkiego u nas wyjdzie się ... na zero. Baaaa czego chcieć więcej za 0 zł??

 

Jak ma się teraz to porównanie?

 

Cena wyjściowa Optic 6 Komplet 179,99$ -> 474.72zł Przelicznik według kursu średniego NBP z dnia 2007.10.11

 

 

1 x Hitec OPTIC 6 40Mhz (w chwili obecnej nie ma wersji 35Mhz)

1 x Hitec HPD-07RH (cena sklepowa od 259,99zł modele.sklep do 330zł airhobby)

4 x HS-325HB Hitec (1szt 35zł Kuziemski 4szt 140zł)

1 x switch harness (ok 20-30zł)

1 x 4.8V/1300 mAh RX Ni-Mh battery (39.90zł modele.sklep)

1 x 9.6V/1300mAh TX Ni-Mh battery ( 1600mAh - 100.99zł modele.sklep)

1 x 230V/50Hz RX & TX battery charger type CG-S32 (45zł modele.sklep)

 

Razem dodatki warte w Polsce 615,88zł oczywiście trzeba sporo zjechać z ceny aby to sprzedać :)

 

Oczywiście chodzi mi o odpowiedź z sensem co takiego dobrego jest w aparaturze JR PROPO II 9X bo nie ukrywam że chodzi mi ona po głowie a cena .... w himodel interesująca :) Jak wypada ta aparatura z porównaniu do Futaby 9CAP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za może negatywny ton poprzedniej wypowiedzi. Nie chciałem nikogo urazić :oops:

 

Konkrety są takie - za zestawik 9XII zapłaciłem z przesyłką i testerem lipo prawie równo 1500zł. odbiornik sprzedałem za 420, serwa za 220, a resztę za 50. Wyszedł mi koszt ok 800ł a świetną aparaturę z syntezą. Jakby policzyć ceny sklepowe wyjdzie jeszcze mniej, ale chyba nie o to chodzi. O Himodel wspomniałęm tylko dlatego, że to najtańse ze nanych mi źródeł(wliczywszy przesyłkę). W helikraft kostuje ponad 600$, a w ishiimokei taniej o 100zł, ale koszta przesyłki, koszta przelewu i celnik(który zawsze zagląda mi do paczek od nich) psują atrakcyjność cenową.

 

Znane mi różnice między 9xII a opticiem:

- pamięć 30 a nie 8 modeli

- 9 a nie 6 kanałów

- 5 trybów lotu w porównaniu do 3 optica

- większa ilość mixerów w 9xII(ma 6 dowolnych + kilka predefiniowanych)

- wydaje mi się, że optic nie obsługuje ccpm 140st

- 9xII ma regulowany krok trymerów

- 9xII ma podobno większą moc nadawczą (w instrukcji jest napisane 750mW)

- 9xII posiada regulacja szybkości pracy serwa

- możliwość zdefiniowania krzywej gazu ( w opticu chyba brak)

- różnicowe wychylenia powierzchni sterowych(9xII)

- Krzywe mają więcej punktów nastawnych w 9xII

 

To zestawienie tych różnic, które mi się rzuciły w oczka po oglądnięciu na lotnisku OPTICa.

Na temat 9ca/hp się nie wypowiadam, bo nie miałem w ręku.

 

Mam nadzieję, że to komuś odrobinkę pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie uraziłeś :) A teraz wygląda to zdecydowanie lepiej (porównanie) :) Nie ukrywam też że zainteresowałem się tą aparaturą właśnie dzięki Tobie. Na razie chodzi mi pogłowie JR i Futaba i co mnie jeszcze interesuje to jak pracuje synteza JR z odbiornikami z kwarcami różnych marek (Hitec, Jeti, Sanwa) o Futabie mogę napisać tylko tyle że model bez syntezy "łyka" tylko i wyłącznie kwarc nadawczy Futaby!! (chodź to nie duży problem) co mnie bardzo zdziwiło bo przecież takich problemów nie mam np. z obecnie przeze mnie używaną Sanwą VG6000. I to naprawdę dobre radio i raczej nie myślałbym o zmianie gdyby nie - pamięć na cztery model. A jeżeli już wogóle zmieniać to na coś zdecydowanie lepszego.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów napisał:

 

"Hitec OPTIC 6 40Mhz (w chwili obecnej nie ma wersji 35Mhz)"

 

Ja właśnie zakupiłem nówkę Optica 6 w sklepie i ma on 35Mhz, tym samym kończę rozważania o syntezie. W porównaniu do mojego starego radia Futaba Sky Sport 4 jest to kosmiczny skok technologiczny. Patrząc do instrukcji obsługi powiem tylko, że radio to ma mnóstwo ciekawych funkcji, ciekawe tylko, ile możliwości wykorzystam w najblizszym czasie :roll:

Mógłbym zwlekać z kupnem i zbierać i zbierać, aż tu pojawi się coś nowego i sądzę, że mógłbym się nieźle zapętlić.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za wszystkie wypowiedzi.

Józef

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega który to pisał miał na myśli internetowy sklep himodel.

Co do wyboru - uważam że dobrze zrobiłeś. Generalnie uważam że nie warto kupować Worda żeby używać funkcjonalności notatnika, podobnie jest z aparaturami :) gdy rosną potrzeby można wymienić nadajnik, wtedy pewnie za te same pieniądze kupisz o dwie klasy lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie z tym WORDem :P.

Ja osobiście zmieniałem aparaturę dlatego, że brakowało mi w mx12 funkcji i kanałów, a mx16 wychodziła cenowo tak samo jak 9xII.

 

Co do syntezy - moduł WC ma 2 pokrętła z tyłu do wyboru kanału. Do tej pory nie znalazłem kwarcu odbiorczego nie pracujący z tą aparaturą. Próbowałem kwarce JETI, HITEC, GRAUPNER i PELICAN.

 

Wypada dodać, że 9xII ma jedną irytującą cechę przy pracy na pakietach LiPo (o czym się dotkliwie przekonałem). Nie można normalnie zmienić progu alarmu niskiego napięcia (z menu serwisowego się da, ale nie polecam zabawy), więc po włączeniu się alarmu do wyłączenia nadajnika miałem ok minutę na wylądowanie (i PRAWIE mi się udało, a jak wiemy "prawie robi wielką różnicę" :D). Poradziłem sobie z problem poprzez dodanie diody między + baterii a nadajnik.

Pisałem o tym już, ale się powtórzę: Zestaw z himodel nie zawiera aku nadajnika (mnie to trochę zaskoczyło), ale z united za 65 zl mam pasujące lipo 2500.

 

Edit:

Ponieważ się tym ostatnio dla współlatacza interesowałem - moduł 40MHz JR nie jest kompatybilny z naszym zakresem 40. Obsługuje jedynie 5 kanałów na dodatek przesuniętych o 5kHz w stosunku do naszych kanałów. Należy i tym wiedzieć i pamiętać planując zakupy w ishiimokei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga słuszna. Wersja azjatycka jest nie tylko pozbawiona możliwości zmiany modu, ale nie ma też alarmu przestawionego idle-up przy włączaniu aparatury, modulacji zpcm i czegoś tam jeszcze. Można to sobie poustawiać w menu serwisowym (nie polecam) i na zworkach.

Wersja z himodel jest wersją pełną (sprawdzone empirycznie :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.