Skocz do zawartości

FPV 5,8Ghz


Viper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie chciałem się denerwować wynikiem, siadłem do kompa i właśnie w tym momencie NASI wyrównali :)

Więc na szybko. Śledzę temat od jakiegoś czasu i mam obecnie mętlik w głowie.

Może ktoś mi łaskawie pomoże nie udzielając dobrych rad w stylu przestudiowania iluś tam wątków forum (podkreślam szukam i przeglądam od pewnego czasu).

Ale do rzeczy.

Chciałbym rozpocząć zabawę z FPV, mam aparaturę Jr 2,4Ghz, więc jak się zorientowałem, najlepiej byłoby wybrać 5,8Ghz.

Czy może jednak 1,2 Ghz, aczkolwiek jak już gdzieś wyczytałem, przy posiadaniu 1,2 i 2,4 zdarzały się zakłócenia pracy odbiorników np. spektrum.

Czy ktoś mógłby mi poradzić jakieś sprawdzone rozwiązanie, tj. nadajnik, odbiornik, kamera z możliwością podpięcia do gogli i jakich?

Na razie chcę spróbować, nie zależy mi na rekordach odległości, ale dobrze by zestaw był rozwojowy.

Będę zobowiązany za pomoc.

Pozdrawiam

 

Viper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za nadmiar odpowiedzi ;)

A póki co to chyba już mi się powoli rozjaśnia i decyzję prawie podjąłem, w tygodniu pewnie zakupię zestawik.

Na razie zacząłem składać Vegę od Marka Rokowskiego jako platformę (wygląda fajnie).

Pozdrawiam

Viper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz latwo i szybko - 5.8GHz Foxtech. Unikaj Immersion. A z Foxtecha unikaj nadajnikow 500mW, sa mocno zawodne.

200mW sa bardzo dobre, 10mW - doskonale do przesylania wideo z (przykladowo) anteny sledzacej do gogli, pojawily sie 400mW, na razie malo o nich napisano.

Jezeli o rekordy chodzi - nie ma rekordow bezwzglednych. Lot 100km w jedna strone z wideo na 1.2GHz i LRSem jest tak samo trudny jak 15km z 5.8GHz i standartowym RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Czytałem Twoje posty na innym forum.

Tak też o tych Foxtechach myślałem, pamiętam że pisałeś o fajczeniu się 500mW.

Zastanawiałem się nad 400mW i odbiornikiem 805, gdzieś wyczytałem że nieco lepszy niż 305.

Na rekordach mi specjalnie nie zależy, na początek tak do kilometra będzie OK.

Jeśli pozwolisz gdy wrócę z pracy napisałbym o zestawie jaki upatrzyłem, jeśli mógłbyś zweryfikować, będę zobowiązany.

Pozdrawiam

Viper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

305 i 805 to dokladnie to samo. Jedyna roznica to kawalek elektroniki uzytej do przelaczania kanalow w 805. W 305 jest to zwykly przelacznik. Koniec roznic. Jak pisalem - poszukaj co pisza o nadajniku 400mW zanim kupisz. 200 a 400 to tylko 40% roznicy w zasiegu a osobiscie nie lubilbym wracac po omacku do domu nawet z AP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestią poszukałem informacji o nadajnikach 400mW Foxtecha, znalazłem jeden wątek na rcgroups, z którego wynika że jest OK, na ziemi po 15 minutach grzeje się mocno, ale w powietrzu nie było problemów, a jakość transmisji na dystansie gdzie 200mW łapał zakłócenia była wyższa, ale jeszcze poszukam, a generalnie na temat 200mW są bardzo dobre opinie.

Mam jeszcze pytanie o kamerkę, rozbieżność cen przy teoretycznie podobnych parametrach jest spora. Słyszałem o takich które "patrząc" w słońce wyświetlają czarny obraz z tarczą słońca, wolałbym takich wynalazków uniknąć.

Na stronie foxtecha jest sporo kamer, którą wybrać, a może skorzystać z innego sklepu?

http://www.foxtechfpv.com/fpv-equipments-fpv-mini-cameras-c-70_45.html

Pozdrawiam

 

Viper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za info i linki.

Z tym zdarciem folijki to dobra myśl.

Mam jeszcze pytanko, jak z kompatybilnością gogli Fatsharka i zestawu Foxtecha (nie jestem pewien, ale coś mi się kołacze że gdzieś czytałem, że słabo), ewentualnie jakie inne gogle są godne polecenia?

W przypadku gdybym na początku pozostał przy ekranie - rozumiem że zwykły ekran np. samochodowy LCD wystarczy i łączy się go bezpośrednio z odbiornikiem, a w przypadku gdybym używał netbooka lub laptopa potrzebuję jeszcze videograbera?

I jeszcze jedno, wczoraj zupełnie przypadkowo miałem okazję poobserwować latanie FPV i troszkę podpytać (pozdrawiam niezwykle miłych Panów Jakuba i Marcina) i wyszła kwestia OSD, autopilota i GPS. Polecono mi moduł kolegi forumowego z rc-cam Zbiga, ale w ferworze nie zapytałem jak z prostotą. Nie mam wykształcenia technicznego, nie zamierzam wykonywać lotów rekordowych, zależy mi na podstawowych funkcjach, typu kierunek i powrót do bazy w przypadku dezorientacji, status baterii, horyzont i prędkość z wysokością i chciałbym aby instalacja była możliwie najprostsza.

Czy ktoś miałby jakieś sugestie w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem gogle FatShark maja wbudowany odbiornik kompatybilny z Immersion. Nic nie slyszalem o kompatybilnosci z Foxtechem.

Chcesz latac FPV - musisz miec AP z funkcja RTH. Bez OSD da sie zyc ale dobrze jest wracac do domu swiadomie, bez uzycia RTH, a do tego OSD jest potrzebne. Bez tych urzadzen skazany jestes na latanie w towarzystwie obserwatora i w zasiegu wzroku.

Nie wypowiem sie na temat Zbigowego AP bo go nie znam. Sadze ze znajdzie sie ktos kto tego uzywal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dalej w las tym więcej drzew

Pierwsza myśl była taka że do polatania w niewielkiej odległości, a w zasadzie wybrania fajnych ujęć dla kamery rejestrującej wystarczy mi minimum, tj. kamera, odbiornik, nadajnik i wyświetlacz.

Obserwując wczorajsze loty uświadomiłem sobie, że to nie symulator, tylko maszyna latająca, która nieumiejętnie wykorzystywana może zrobić krzywdę, albo spadając na kogoś, albo zderzając się z innym statkiem powietrznym, wobec czego nie da się uciec od systemów, przynajmniej odrobinę poprawiających bezpieczeństwo, typu autopilot z funkcja powrotu do domu i wyświetlacz z monitorowaniem przynajmniej podstawowych parametrów lotu.

No cóż kolejny temat do zgłębienia, a póki co wklejam lotki w połówkę skrzydła Vegi.

Na szczęście do wyjazdu wakacyjnego pod którego wpływem zacząłem całą sprawę jeszcze prawie 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza. Problem z FPV polega na tym ze z modelu wszystko wyglada inaczej niz z ziemi. Latwo sie zgubic nawet bedac niedaleko od domu. Ktos tu kiedys wrzucil filmik (model z OSD, GPS ale bez AP) gdzie pilot odlecial z wiatrem, mogl spokojnie wrocic do domu ale spanikowal, zapomnial ze GPS dziala z pewnym opoznieniem, w efekcie model lecial do domu ale poglebiajacym sie zygzakiem i d......... Baterii nie starczylo by doleciec. Dlatego, w moim rozumieniu, AP jest absolutnie konieczny, chyba ze lata sie kolo nogi. Co nie znaczy ze latanie kolo nogi nie jest dobra zabawa. Jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach poszukiwań znalazłem ciekawą kamerkę HoryzonHD 1080p cam, nagrywa toto w full HD, a przesyła sygnał w PAL-u.

Ma ktoś może doświadczenie z tym ustrojstwem?

Waga tylko 38g, a cena nieco większa niż kamerki płytkowe.

Przy okazji moich poszukiwań prostego OSD, znalazłem znowu na stronie foxtecha Cyclops Nova OSD, ma GPS, funkcję powrotu do domu, jedno osiową stabilizację podaje podstawowe parametry typu napięcie zasilania i napięcie pakietu video, prędkość i wysokość.

Ma ktoś może jakieś doświadczenie?

Na tle innych wydaje się dość prosty, nie przeładowany funkcjami i cena też rozsądna.

Pozdrawiam

Viper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem uwagi Kolegi Leszka_K (bardzo dziękuję) i zamówiłem wspomnianą wyżej kamerkę HorizonHD 1080p (zapis na karty SD w full HD) i przesył sygnału w PAL i zestaw Foxtecha - nadajnik i odbiornik 5,8Ghz jednak 200mW, rozwiązanie sprawdzone, mniej grzejące się i do 1-2 km doskonale działające. Na początek będę pewnie latał nie dalej niż do 1 km, w zasadzie zależy mi głównie na podglądzie pola widzenia kamery, abym wiedział co filmuję i ponieważ zestaw jest przygotowywany z myślą o wakacjach, a jadę do Grecji na Lefkadę, gdzie raczej będzie gorąco, stąd kwestia grzania jest istotna. Jeżeli wszystko się uda pochwalę się filmami z Lefkady, a są tam jedne z ładniejszych plaż i piękna linia brzegowa.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Viper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.