Skocz do zawartości

Aparatura do pierwszego szybowca


drzek123

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zakupiłem "motoszybowiec" Freebird z aukcji allegro. Samolot w ogóle nie latał, zaraz po pierwszym locie kret... Parę takich startów i samolot przełamał mi się na pół (tj. złamała mi się rurka węglanowa, co stanowi większą długość modelu). Potem jakoś to posklejałem i trzymało się. Następnie zacząłem czytać i czytać, ale uzyskałem odpowiedz, że ten samolot porostu nie lata i że tej aparatury nie da się wykorzystać do innego samolotu o napędzie elektrycznym. Porzuciłem to wszystko. Teraz znowu do tego wracam i teraz chciałbym spróbować z szybowcami. Ale ja nadal dużo nie wiem o modelarstwie :( i mam takie pytanie, czy tą aparaturę można wykorzystać do szybowca? Przecież to jest 2-kanałowa aparatura. Wydaje mi się (ale nie mam pewności), że wystarczyłoby dokupić serwa i zbudować od podstaw szybowiec z balsy i depronu i można by latać! To link do prawie takiej samej aukcji, z której kupiłem samolot - http://allegro.pl/samolot-rc-motoszybowiec-freebird-w-wa-i2345819851.html

Jeśli zajdzie potrzeba to dam zdjęcia aparatury i akumulatorków, ale to dopiero jutro bo dzisiaj nie mam aparatu. :D

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl o zabawkach z Allegro. Nie bedziesz miał pożytku rzadnego.Lepiej samemu posklejać lub nabyć używany najlepiej od kolegi modelarza..Dwa kanały to też trochę mało.Będziesz mógł sterować sterem kierunku i sterem wysokości . Jesli ta aparatura jest tej klasy co przytoczony model na allegro to trzeba sprawdzić jak działa i czy ma odpowiedni zasięg.Ciężkowice to te w łódzkim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Ciężkowice leżą w małopolskim. Tak, wiem że będę mógł sterować tylko kierunkiem i wysokością, ale to na początek powinno mi wystarczyć. Zasięg tej aparatury to 300m. Ale jak dobrać serwa do aparatury? Przecież nie mogą być byle jakie. Akumulatorki mam 7.2V 950mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 300 m na ziemi to od biedy może być,ale trza uważać i daleko nie latać.Serwa dobiera się do modelu nie do aparatury.Przy wyborze bierze sie pod uwagę wielkość serwa, siłę uciągu i szybkość z jaka sie porusza orczyk serwa.To tak z grubsza.

Jeśli napięcie nominalne akku jest 7,2 V to trzeba zastosować regulator obniżajacy napięcie.Nie wiem jak Twój odbiornik, ale standartowe serwa działają na max 6V. Przy 7,2 jest ryzyko uszkodzenia.Po napięciu wnioskuję , że to jest 6 ogniw Ni-Cd lub Ni-MH.Jesli tak to można dwa wypiąć i podłączyć tylko cztery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym modelu sterowanie kierunkiem polega na różnicowym działaniu silników, czy jest ster kierunku?

Czy odbiornik jest zintegrowany z regulatorami silników, czy to wszystko jest na jednej płytce?

I pytanie wyciągające ;) jak i gdzie zamierzasz nim latać bez napędu, na zboczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc najpierw trzeba zbudować model a później kupować serwa, w zależności jaki model wyjdzie tak?Moje akku składa się z 6 ogniw NI-MH, więc prawdopodobnie zrobię tak jak mi radzi esceta. Jeżeli model straci zasięg, to co się dzieje? Czy "ląduje", czy leci dalej np.do góry.

Czy w tym modelu sterowanie kierunkiem polega na różnicowym działaniu silników, czy jest ster kierunku?

Robertus skąd wiedziałeś? W tym modelu sterowanie jest za pomocą siły ciągu silników i nie ma steru kierunku.

Czy odbiornik jest zintegrowany z regulatorami silników, czy to wszystko jest na jednej płytce?

Mógł byś to pytanie troszeczkę rozjaśnić, bo jestem troszeczkę ciemny w tych sprawach.

I pytanie wyciągające ;) jak i gdzie zamierzasz nim latać bez napędu, na zboczu?

Szczerze mówiąc to jeszcze się nad tym nie zastawiałem. No, trochę mam łagodnych zboczy ( spad jakieś 3-4m) koło siebie. myślałem także nad takim rozwiązaniem, tj. w modelu zainstalowany byłby silnik i jakiś czasomierz, startując włączał bym czasomierz na np. 5 min i miałbym czas na wzniesienie się po upływie 5 min czasomierz odcinałby dopływ prądu a ja porostu bym szybował. Ale na początek chciałbym nauczyć się latać więc zbocze na jakieś 2 mies. by wystarczyło. Później chciałbym ten pomysł (jeżeli będzie możliwy do zrealizowania) wykorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest odbiornik i jakieś jeszcze małe płytki koło silniczków. Odbiornik - (taki sam, lub troszeczkę inny, ale tylko troszeczkę) http://www.google.pl...akyrylBQ&zoom=1

Proszę powiedzcie czy to da się wykorzystać do szybowca czy nie.

Pozdrawiam.

 

Jeśli elektronikę masz dobrą to możesz pokusić się o zrobienie samemu samolotu, który będzie sterowany jak ten co miałeś a będzie latał lepiej. Ot tak dla sportu.

Jeśli jednak chcesz coś bardziej modelarskiego to niestety musisz zacząć zakupy od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronikę mam dobrą. Jeśli nie da się wykorzystać tej aparatury do szybowca, to przynajmniej chciałbym zrobić samolot sterowany ciągiem. Jest jeszcze mały problem - nie mam planów takiego samolotu sterowanego ciągiem. Już dużo szukałem w dziale PLANY (i nie tylko tam), ale nie znalazłem planów spełniających moje oczekiwanie.

Znacie jakieś?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety masz złą elektronikę, nikt Ci nie chcę pomóc bo wiadomo, że to nie będzie działać.

Nawet jak skleisz model, nawet jak poleci to nie będzie to w pełni oddawało przyjemności z lotu - nadal to będzie zabawka a nie model.

 

Raz się już zraziłeś do zabawek z allegro i nic z tego doświadczenia nie wyniosłeś?

 

Wiadomo, modelarstwo niestety nie jest tanie, ale szkoda Twojego czasu i wysiłku - dołóż do tego trochę i będziesz miał całkiem dobry, sprawny i prawdziwy (!) model.

 

Tu masz :

 

- 6 kanałowa aparatura - cena : 23 dolary

http://www.hobbyking...V2_Mode_2_.html

Albo Turnigy 9x : 54 dolary.

http://www.hobbyking..._Firmware_.html

- Silnik cf2822 z HK - 8 dolarow

- Regulator z HK - 10 dolarów

- 2 serwa - 6 dolarów

- Pakiet 2200mAh Turnigy/zippy - 8 dolarów

- Ładowarka - tutaj dowolność, lepiej wziąć Accucell 6 za 23 dolary, albo jakąś tańszą.

- Kiler z allegro.

 

W wersji z Aparaturą 6kanałową to paczka z HK kosztuje w okolicach 370zł + Kiler = 440zł, dolicz do tego 30 zł na drobnostki daje 470zł w wersji z accucellem.

 

A w wersji z Turnigy 9x (a to moim zdaniem bardziej się opłaci, bo masz komputerową aparaturę, mega praktyczną i mega rozwojową ) kosztuje 540zł - jeżeli Cie wkręci - co jest bardzo prawdopodobne - nie będziesz musiał zmieniać ani aparatury, ani ładowarki.

 

Polecam drugą opcję, jest trochę droższa, ale w perspektywie czasu wyjdzie taniej - przecież są wakacje i zawsze można trochę dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię tak jak mi radzicie. Kupie całą aparaturę, ale to dopiero za jakis rok, ponieważ teraz kasy nie mam. Przez ten okres będę próbował robić jakieś proste modele samolotów.

Ale swoją drogą dajcie jakis link do planów na samolot sterowany ciągiem. Ja tyle szukałem, szukałem i nic, ale nie wierzę aby w internecie tego nie było.

Jaki polecacie model na poczatek do zrobienia (chodzi o rzutkę, gumówkę)?

Mam tekie jeszcze pytanie do Capo. Mi wyszło 78 dolarów za ten cały zestaw beż kilera (aparatura 6-kanałowa). Sprawdziłem kurs dolara (3.40zł) i mi wyszło za ten zestaw 265,20zł. Może jeszcze uwzględniłeś przesyłkę, ale to niemożliwe żeby kosztowała 100zł.

Pozdrwaiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze wstydem przyznam się do wykonania kilku takich modeli STEROWANYCH TYLKO NAPĘDEM po chinskiej zabawce . Warunkiem by to coś latało musi być : lekkie wykonanie i bardzo duża stateczność bo z braku powierzchni sterowych model musi być "autostateczny"

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=R3a2d9vs4Cc&feature=context-cha

To przykład jednego z mich szaleństw wykonanych spory czas temu.

Ale ostrzegam-na takim "radiu" nabędziesz złych nawyków w sterowaniu z powodu innego sposobu sterowania.

Jeszcze zapodam kilka przykładów mojego szaleństwa po chińsku :)

http://pfmrc.eu/inde...__fromsearch__1

http://pfmrc.eu/inde...__fromsearch__1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.