Skocz do zawartości

Pakiet Turnigy 4s 30-40C 3000 mAh - problem


Irek M

Rekomendowane odpowiedzi

Przytrafiło mi się coś takiego: nowo zakupiony regulator 60A Aeolian połączyłem z kartą celem zaprogramowania. Gdy przyszła kolej na podłączenie pakietu nastąpiło coś takiego - przewody minusowe pakietu i regulatora OK ale gdy podłączałem plusowe nastąpił olbrzymi przeskok iskry ! Przestraszyłem się bardzo, że zaraz lipol zapali się, że spalony regulator ale nic takiego nie nastąpiło. Stopiły sie tylko plusowe goldy i osmolone palce - moje z resztą :o. I teraz niepewność wielka co robić - podłączać nastepny czy nie ryzykować. Ten pierwszy podpięty to oczywiście 4s 30-40C 3000mAh. Jednak zaryzykowałem i podłączyłem kolejny tym razem 3s 20C 5000mAh - wszystko z regulatorem i programatorem OK - działa. No to poszedłem na całosć i jeszcze raz podpiąłem 4s ale tym razem 20-30C 3000mAh - też wszystko OK. Na tym pakiecie latałem zamiennie z 3s 5000. No to niby wszystko OK ale będąc na polu jeszcze raz podłączyłem ten 4s 30-40C. I znowu wielki przeskok iskry: stopiony gold poprzepalał folię i rdzeń modelu...

I to jest właśnie mój problem z tym pakietem - możecie cos doradzić? Aby było ciekawiej to wydaje mi się, że latałem z nim w połączeniu z innym regulatorem TP 40/60A, chyba Sky Wind 80A i EMAX 50A Budget. Co jest nie tak, że nic nie dzieje sie podłączając do regla pakiet 4s ale 20-30C, a wielkie spalanie gdy również 4s ale 30-40C ??? Przecież to chyba nie jest wartość istotna przy podłączaniu jak napięcie i natężenie ? Początkowo pomyslałem, że wada fabryczna i plus z minusem pomylili ale nie, przecież latałem już. Ma swieżo zakupione pakiety również 4s 5000 ale 20C mimo wszystko trochę boję się podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zdarzyło się to na tym samym reglu (Aeolian), ale innym pakiecie? Wydaje mi się, że problem może leżeć w reglu, ale to tylko takie domysły. Wskazuje na to chociażby to: "Aby było ciekawiej to wydaje mi się, że latałem z nim w połączeniu z innym regulatorem TP 40/60A, chyba Sky Wind 80A i EMAX 50A Budget." Nie ma też nigdzie odpowiedzi na moje pytanie. Jeśli jesteś na tyle odważny, to dobrze było by zrobić test z innymi pakietami, ale tym samym reglem. Załóż jakieś rękawice i okulary dla bezpieczeństwa ;) .

Edit: Kolejna wskazówka: "Ze strachem podłączyłem tym razem pakiet 3s i wszystko działało jak należy." Może ten regulator tak reaguje czasami na 4S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co przychodzi mi do głowy - jeśli pakiet nie był nigdy podłączany do niczego innego zmierz miernikiem biegunowość wyprowadzeń prądowych. Żeby nie było że chyba na nim latałeś.

Byłoby super reklamą dla turnigy gdyby udało im się położyć przewody odwrotnie.

Nie jestem już dzisiaj zbyt rześki ale nie widzę innego powodu takiego zachowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale naprawdę nie wiem o co ci chodzi. Napisałem wyraznie, że przeskok wielkiej iskry nastapił tylko podłączając ten pakiet do Aeoliana. Ale wszystko jest OK gdy podłaczam pakiet 4s 20C lub 3s 5000. więc nie rozumiem twego gdybania czy napewno...

 

Przemek - pakiet ładowany więc sama ładowarka wykryła by błąd w biegunowości. Ale oczywiście sprawdzałem miernikiem - i wszystko jest jak należy. Na 100% latałem z tym pakietem i reglem TP 40A, pakiet nawiutki bo nie był użyty więcej niż kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pakiet się naładował i trzyma to wszystko z nim w porządku. Nie ma tu czego szukać.

Ale regulator aż tak obciążać go nie powinien, kilka A ok ale tu było kilkadziesiąt.

Zapewne przy podłączeniu zasilania otwiera on sobie na krótką chwilę kilka tranzystorów mocy, gdyby złącze się zespawało wiedziałbyś nawet które.

Świerzy pakiet = szybkie narastanie prądu i od razu zapalony łuk.

Przy mniejszym napięciu lub gorszym pakiecie zanim prąd urośnie to tranzystory już są zamknięte i nic się nie dzieje.

Wszystko to gdybanie.

Jeśli jest tak jak mówię taka sytuacja może zdarzyć się kiedyś na innej baterii.

 

Do rzeczy. Sprawdzić to można w prosty sposób.

Należy podłączyć do regulatora to 4S z którym współpracuje i na kablu Y dołączyć ten feralny pakiet równolegle w czasie pracy regulatora.

Dla bezpieczeństwa weź Irku bezpiecznik samochodowy 20A i przez niego podłączaj ten drugi pakiet.

Jeśli bezpiecznik się nie spali w 100% winna jest logika regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pakiet się naładował i trzyma to wszystko z nim w porządku. Nie ma tu czego szukać.

Ale regulator aż tak obciążać go nie powinien, kilka A ok ale tu było kilkadziesiąt.

Zapewne przy podłączeniu zasilania otwiera on sobie na krótką chwilę kilka tranzystorów mocy, gdyby złącze się zespawało wiedziałbyś nawet które.

Świerzy pakiet = szybkie narastanie prądu i od razu zapalony łuk.

Przy mniejszym napięciu lub gorszym pakiecie zanim prąd urośnie to tranzystory już są zamknięte i nic się nie dzieje.

Wszystko to gdybanie.

Jeśli jest tak jak mówię taka sytuacja może zdarzyć się kiedyś na innej baterii.

 

Do rzeczy. Sprawdzić to można w prosty sposób.

Należy podłączyć do regulatora to 4S z którym współpracuje i na kablu Y dołączyć ten feralny pakiet równolegle w czasie pracy regulatora.

Dla bezpieczeństwa weź Irku bezpiecznik samochodowy 20A i przez niego podłączaj ten drugi pakiet.

Jeśli bezpiecznik się nie spali w 100% winna jest logika regulatora.

 

Ale zakładając, że to problem "ligiki" regulatora to co mogę zrobić? Podpinając ten - powiedzmy problematyczny 4s - to chwilowo wystepuje 120A ale gdy podpinam inny 3s 5000 to chwilowo mamy 150A i nic sie nie dzieje. Mam też - jak pisałem dwa nowiutkie pakiety 4s 5000 ale 20C.

O jakim Y kablu mówisz? Inne pakiety 3s 2200 podłaczałem równolegle przejścówką.

Zakładając, że to jednak z pakietem jest coś nie tak to podłaczając go bezpośrednio do silnika szczotkowego 12V nastąpi coś nieoczekiwanego czy normalnie powinien zakręcic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie kręć modelarskim silnikiem szczotkowym na 4S

Zwykły 12V będzie normalnie działał.

 

Chodzi mi o kabel pozwalający na podłączenie dwóch pakietów równolegle. Byle oba o tej samej ilości cel.

 

Teoria jest trochę naciągana ale możliwa przy obecnym cięciu kosztów przy produkcji elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.