Skocz do zawartości

...PROJEKTOWANIE...


Glider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :!:

Mam zasadniczo BARDZO modelarskie pytanie na które ciężko mi było znaleźć jak narazie na tym forum jednoznaczną odpowiedź, a przeglądnąłem duuuużo tematów. Mianowicie;

Jak zaprojektować model :?:

To tak po krótce, a dokładnie to chciałbym się od Was (w sensie bardziej doświadczonych modelarzy) dowiedzieć jakie kryteria musi spełniać model aby poprawnie latał... Czytałem w którymś temacie coś w rodzaju kryterii ale za bardzo nic z tego nie rozumiałem :-P No i nie wiem czy to dotyczyło konkretnie tego... Proszę o wsparcie, a jeżeli jakiś taki temat już jest i jest to JASNO opisane to prosze o odesłanie i przepraszam ;-) Aha oczywiście interesują mnie tylko i wyłącznie modele szybowców ;-)

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, a zastanawiałem się dlaczego nie ma żadnego tematu o tym... :roll:

A jakieś takie generalne wskazówki :?: Może inaczej: od czego zacząć :?: Bo wiem, że najlepiej jest przeczytać książkę, ale liczę na jakieś wskazówki bardziej doświadczonych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mechaniki, aerodynamiki, kilka lat doświadczenia, kilkanaście przeczytanych książek, miejscami ciut matematyki na poziomie uniwersyteckim. W sumie niewiele.

Kilka wskazówek - od ręki: kadłub, skrzydła i usterzenie.

Skrzydła większe od statecznika, kadłub wysmukły + policzenie stateczności, dobór profilu.

Czyli "Aerodynamika modeli latających" Staszka o ile dobrze pamiętam. :mrgreen:

PS. w sieci jest kilka xls liczących podstawowe parametry przy podanych założeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła większe od statecznika, kadłub wysmukły

Tyle to wiem :-P Chodzi mi bardziej o tą drugą część czyli stateczność no i coś tam słyszałem że sie liczy jeszcze odpowiedni wznios i odległość między krawędzią spływu a natarciem statecznika... Książki teraz czytam ogólnie o modelarstwie dlatego wstęp do tego mam, aczkolwiek co do projektowania jeszcze nie przeczytalem nic. Jak tylko mi się uda to coś załatwie i będę się wdrażał w temat ale jak narazie prosze o dalsze pomoce ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobic model tak zeby latal to nie jest problem, ale skoro chcesz cos projektowac sam, to pewnie bedziesz wynagal od niego jakis konkretnych osiagow ,zapewne lepszych od modeli kupnych. W tym miejscu to sie mocno komplikuje, bo takie zupelnie podstawowe metody opisane w tych ksiazkach przestaja wystarczac. Jesli chcialbys go zrobic naprawde dobrze to zapraszamy na nasz wydzial :wink: chyba ze ma to Ci dac tylko satysfakcje ze cos wlasnego projektu lata-tak to co innego :D

 

 

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. generalnie to sprawa wygląda tak; Jak narazie nabieram jeszcze doświadczenia robiąc inny model szybowcowy... W między czasie jeszcze w ogóle mam zamiar robić makietę Zlina, ale to inna bajka... Dopiero potem mam zamiar coś narysować i wykonać... Oczywiście chce żeby to byl model oryginalny i żeby latał dobrze, czyli: ma mi to dać satysfakcję, że coś własnego projektu lata dobrze :-) No i najbardziej mi chodzi o takie różne jakby to nazwać... "kruczki" w projektowaniu :-) Jak sie za to zabrać, na co trzeba uważać, itd. :-P

 

P.S Jeżeli nudze albo coś to napiszcie od razu żębym trochę więcej poczytał a nie zawracał głowy innym ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glider, zaprojektować jakieś urządzenie bardziej skomplkowane od koła czy dźwigni, wiąże się ze zdobyciem ogromnej wiedzy i doświadczenia. Chcesz jakichś porad typu "pamiętaj posolić jajecznicę." To nie jest tak, że bierzesz skrzydła, stateczniki i kadłub spinasz razem i masz. To trzeba zbudować tak, żeby się nie rozpadło. spełniało założenia i było powtarzalne. W grę wchodzi wiele dziedzin nauki. fizyka, chemia, aerodynamika, mechanika, budowa konstrukcji, wytrzymałośc materiałów i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy o których ja mimo iz skończyłem dwa fakultety nie mam pojęcia. Nie wiem ile masz lat i czym tak naprawdę się interesujesz (powitalnia się kłania) ale projektowanie szybowców wiąże się ze zdobyciem naprawdę dużej wiedzy. Jeśli Cie to naprawdę interesuje pogadaj chociażby z kwijatkowskim, który lepiej Cię zorientuje w tym temacie ale nie licz na rady typu statecznik poziomy powinien być 3 razy mniejszy od skrzydła. Nie ma takich zasad jest tylko ogromna wiedza, którą trzeba posiąść aby spróbować zaprojektować szybowiec. Zapytaj co trzeba umieć aby myśleć o projektowaniu szybowców, na takie pytanie napewno uzyskasz wiele konkretnych odpowiedzi.

Pozdrawiam Tomek a Ty jak masz na imię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak; jestem świadomy tego ze do zaprojektowania czegokolwiek bardziej skomplikowanego trzeba dużej wiedzy, bo mój tata zrobił sam kilka maszyn i wiem ile to trwa czasu i jaką trzeba mieć wiedzę, nie chce tej wiedzy od razu posiąść, bo wiadomo samo nic nie przychodzi. Jestem młody i nie skończyłem jeszcze liceum, a modelarzem jestem od niedawna i n koncie mam dopiero jeden model :!: Ale generalnie jeśli chodzi o techniczne sprawy jestem rozwinięty nieźle i wiem o co w tym rzemiośle chodzi ;-) A jeżeli chodzi o te studia i fakultety i to wszystko to Tomku nie chce zrobić modelu który będzie super nie wiadomo jak idealny super i w ogóle w ogóle :-P Chce po prostu zaprojektować model, który będzie latał, a to że chce żeby latał dobrze to już jest kwestia tego jak bedzie zaprojektowany i wykonany, mam rację :?: A więc jako komletnego "laika modelarstwa" prosze mnie nie uważać, gdybym nie miał żadnej wiedzy to bym nie zaczynał tematu (to tak już na wszelki wypadek pisze jak by ktoś uważał że po zrobieniu jednego modelu nie da się od razu projektować :-P ) Myśle że mógłbym bazować na jakimś modelu, projektując swój ale właśnie do tego potrzebne są mi informacje na temat różnych podstawowych zasad itd. Bo jeśli zmienie przykładowo powierzchnię skrzydła to statecznik odpowiadający do tego skrzydła starego juz nie będzie pasował... Ide do tej przywitalni całej... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Gliderze,

 

Skoro jesteś licealistą to bez zagłębiania się w zagadnienia aerodynamiki jedyne co moge Ci polecić to dogłębne przestudiowanie istniejących konstrukcji a następnie interpolowanie lub ekstrapolowanie wymiarów, proporcji, profili na konstrukcję którą chciałbyś uzyskać.

To najprostsza droga. W ten sposób będąc w liceum przerobiłem plany modelu trenerka i uzyskałem swój niepowtarzalny egzemplarz o przyjemnych właściwościach. Potem zbudowałem jeszcze wiele innych modeli (w 90% z własnych planów) - patrz moja strona domowa: http://japim.acn.waw.pl/modelarstwo/.

Mam fajną książkę - a właściwie opracowanie z notatek z wykładów prowadzonych przez pana Stafieja na MELu, ale jest to dosyć ciężka lektura.

Na sieci jest gdzieś taki fajny poradnik jak projektować szybowce.

Oczywiście nie wchodzimy w zagadnienia stateczności - bo tutaj bez całek i różniczek - jak to pisał Kojot na poziomie uniwersteckim nie da rady.

Jeżeli chodzi o internet o proponuej google i "glider desing" i/lub "projektowanie szybowców". Oto kila wyników:

http://www.eng.cam.ac.uk/outreach/CUEDresources/GliderDesign/index.htm

http://www.gliders.dk/model_design.htm

 

A najciekawszy, który mam nadzieje nie zniechęci Cie do dalszego zgłębiania wiedzy projektowej to strona na MELu dr Grabowskiego:

http://itlims.meil.pw.edu.pl/zsis/pomoce/BIPOL/bipol.htm

 

Jest tam także skrypt pana Stafieja...

 

Do samych szybowców dobry jest ten arkusz: http://lama010.w.interia.pl/szybowiec.xls

 

Jeżeli już Cie znudzi czytanie tych wszystkich flaków z olejem :P to proponuje powrót do mojej pierwszej propozycji - wzorowania się na już oblatanych konstrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerodynamiki trochę liznąłem, ale to tyle żeby wiedzieć dlaczego szybowiec lata i jak to wszystko działa... Dziękuje za porady na pewno z czegoś skorzystam, myśle że najbliższa jest propozycja interpolowania i ekstrapolowania ;-) A nie wiem dlaczego ale w ogóle się ne skupiłem na tym żeby poszukać w internecie czegoś tylko od razu postanowiłem wbić na forum :-) W każdym razie dziękuję i nie pogardze jeszcze dalszą pomocą ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.