Skocz do zawartości

Sterownik do CNC


piotr56

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrze, to może jakiś współny projekcik. Jest już kilka wzorców mechaniki i elekroniki. Nie każdy jednak ma możliwości wykonać samodzielnie jedno czy drugie. A choćby sam grupowy zakup materiałów już uprościł by sprawę. Warto chyba o tym pmyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie udało mi się zakupić tego numeru NE, ale dzwoniłem do nich i dowiedziałem się że:

 

1.NE sprzedawany jest w sieci RUCH i MPIK, w Kolporterze nie

2.Sterownik nie ma własnego mikroprocesora i składa się z płyty bazowej oraz właściwych sterowników, osobno dla każdej osi 1 płytka; czyli jest podobny w istocie do tego z akcesoria cnc, tyle że tu mozna podłączyć 4 osie, a na płycie głównej z akcesoria cnc są przewidziane przyłącza dla 3 osi z możliwością obsługi czwartej po pewnych zmianach połączeń

3.płytki drukowane będą dostępne ok połowy grudnia, teraz ich nie ma

4.komplet podzespołów z płytką do jednej osi ma podobno kosztować ok 35 PLN; cena atrakcyjna, bo w akcesoria cnc to samo kosztuje chyba ok 65 PLN

 

podaję link do strony, gdzie można znaleźć dokumentację do budowy INNEJ płyty głównej i sterownika; zalety tego projektu:

 

1.prosta budowa

2.płyta główna ma optoizolację, czyli chroni port LPT komputera

3.sterownik zbudowany w oparciu o układ TA8435; tani i występujący często w sterownikach starych drukarek igłowych (mam takie ze starych epsonów); w ogóle polecam sterowniki od starszych drukarek, bo oprócz układów można znaleźć tam w dużych ilościach np tranzystory mocy

 

link http://www.ottop.republika.pl/optolpt.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z wykrywaniem sterownika przez jakis program i obsługa go???

WIem ze GMFC obluguje tylko mm2001, ( bardzo fajny prog, tylko szkoda ze na licencje ) drugi program jaki znam do styroploterow to JediCut ( darmowy,ale jeszcze nie testowalem wiec nie moge nic powiedziec ) A jakie prog obsluguja np ten sterownik z cnc.info??

 

Btw. polecam ten sterownik co ja mam (mm2001 ), cena wykonania to ok 100 ( kiedys jak liczylem zamawiajac elementy w tme.pl na 3 sterowniki cena spada do ok 70zl ),

co do wspolnego projektu, ciekawy pomysl, co do mechaniki to polecam te wozki co ja mam,rozniez z projektu francuza ( koszt mechanicznej czesci wyniesie ok ~170zl wraz z silnikiam, przy prowadnicach liniowych z 3 razy tyle (bez silnikow );/ ) dokladnosc porownywalna, za zaoszczedzamy bardzo wiele.

 

Dokumentacja sterownika:

http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/elec/mm2001/mmx.phtml

Wozki:

http://www.teaser.fr/~abrea/cncnet/meca/tbturbi.phtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, przepraszam za moje lenistwo, ale czy ktos mi moze podać co oprocz tego sterownika potrzeba by elektronika do maszynki cnc byla kompletna?

 

w narazie dalekich planach mam zamiar wykonac nie za duzą frezarke, pozniej po zebraniu doswiadczenia wypalarke plazmową. Ambitnie?

 

Jaki jest przyblizony koszt całej elektroniki do tej obrabiarki?

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam za moje lenistwo,

 

Lenistwo jest niewybaczalne...

 

Potrzebujesz na pewno zasilacza i silników.

Brakuje w sieci schematów więc nie wiadomo czy będzie potrzebna płytka rozgałęziająca, ale można wywnioskować, że sterownik przeznaczony jest do obsługi do 4 silników to tzn "break-out board" nie będzie potrzebny. No i oczywiście komputer do sterowania tym wszystkim z odpowiednim oprogramowaniem. Polecam lekturę: www.cnc.info.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Przemku jednak co do podzespołów wymienionych przez Ciebie bylem świadom, jednak nie bylem pewny co do samego sterownika czy on wystarczy....

 

Znalazłem ciekawe skany:)

http://www.cnc.info.pl/download.htm?id=6071

http://www.cnc.info.pl/download.htm?id=6072

http://www.cnc.info.pl/download.htm?id=6073

 

Silniki do 2A ok 7V do malej obrabiarki wystarczy. Do wycinarki plazmowej malo:/

Chyba sprawie sobie prezent, i zobaczymy ten kit.

 

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterowniki_cnc_3d_1a.htm

Jednak porównując ten zestaw... :roll: Mieszane myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GMFC nie będzie pracowal pod sterownikiem z cnc.info musisz zbudowac na procku wraz z jego zaprogramowaniem niestety... Ten sterownik francuza przyda sie tobie praktrycznie tylko do tego programu.

Tutaj musisz wybrac opcję czy na płycie glownej mają byc drivery (jedna z opcji która proponuje francuz) czy stopnie dla kazdego silnika osobno po za płyta glowną.

Niestety w opcji "wszystko w jednym czyli sterowanie z driverami na jednej płyce daje strasznie mał prad sterujacy, stawia to duze problemy bo ogranicza sie to do malutkich silników a malutki silnik=kłopoty przy mechanice, cięzej pokonac opory, gubienie kroków itd wiec pozstaje...

Zbudowanie sterowika głownego plus 4x nazwijmy to "turbo" czyli sterownik silnika krokowego ktróry moze pracowac z duzo wiekszymi pradami np 2, 3 A...

Coś takiego już opisywałem na ramach forum i na mojej stronie. Foto mojej elektroniki

cnc102.JPG

Jako sterowniki silników użyłem elektronike z mixpolu po 2,5A na silnik wiec mam duże pole manewru.

 

Podsumowując to potrzebujesz:

 

1. Sterownik głowny który obsluzy sterowniki silników.

2. 3 lub 4 sterowniki silników krokowych (w zależnosci czy to frezarka czy styroploter)

3. Zasilacz na 5V (logika) 12V (wentylatory)

4. Transformator do zasilania silników na odpowiednie napiecie jeżeli na TA8435 lub A3977 to okolo 22V co na wyjsciu da 30V(jeżeli powyzej 200w trzeba dokupic płytkę soft startu)

5. Transformator do zasilania drutu (jeżeli styroploter)

6. Obudowa

7. komplet wtyczek, gniazd, kabli

Mam nadzieje, że o czyms nie zapomniałem...

 

Odrazu mówie ze TA8435 to stara konstrukcja, układy mocno się grzeją i wymagaja dobrego chłodzenia w dodatku oddadza tylko 1,5A max i kosztuja 30-40zł sztuka i ciezko je kupic (praktycznie tylko lewandowscy.pl)

Dużo lepszym rozwiazaniem i tanszym jest zastosowanie nowoczesnego układu A3977 na mosfecie który praktycznie sie nie grzeje i pracje z duzo wiekszymi pradami, niestety jest problematyczny w lutowaniu a raczej w wylutowaniu po uszkodzeniu. Bez lutownicy z goracym nadmuchem ciezko go usunac ale i na to znalazlem sposób.

 

Podsumowujac te wszystkie wynalazki na TA8435 A3977 a juz najgorzej na na serii L298 itp jak sie nie myle to układy bardzo awaryjne i kłopotliwe i tak w koncu po czasie doszedlem do wniosku ze nie da sie z Gxxxx bata ukręcic i skonczylo sie na duzo powazniejszych wydatkach w moim najnowszym projekcie plotera frezujacego. Tanio to tylko w media markt :lol2:

 

Foto z poczatków skladania elektroniki plotera frezujacego, tym razem już nie kombinuje z oszczędnościami. Porzadne sterowniki z pakietem zabezpieczen, porzadne nowe silniki 1,9Nm gdzie przynajmniej wiadomo jakie mają parametry w przeciwienstwie do ruletki z allegro. Ale o tym wszystkim już niebawem w moim nowym watku.

elektronika2ef8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czyli nie jest aż tak strasznie jak myślałem, jednak zależy mi na malej awaryjności i rozwiązanie jakie teraz realizujesz wydaje sie najlepsze. Puki co zaczynam czytać lekturę (cnc.info.pl) jak już będę pewny przedsięwzięcia dam znać:)

 

Dzięki za podpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.