GEX999 Opublikowano 26 Grudnia 2012 Opublikowano 26 Grudnia 2012 Witajcie! Ostatnio ładuje swoją ładowarką bez obudowy i zauważyłem, że jeden z elementów na spodzie płytki bardzo się nagrzewa. Otworzyłem ją, ponieważ jak już wcześniej pisałem pewien znajomy elektronik miał mi wszystko na nowo polutować, bo miałem problemy z kwadratami na ekranie, ale do tej pory nie przyszedł. Jednak od czasu, kiedy nie używam obudowy nic takiego się nie zdarzyło mimo tego, że niejednokrotnie słyszałem głos iskry podczas dotyku. Czy obudowa (np. naciskająca na jakiś element) mogła powodować takie zachowanie? Uznałem, że nie będę ponownie wkładał ładowarki w oryginalną obudowę, mimo tego, że pełni ona funkcję radiatora. Mam natomiast zamiar zrobienia czegoś takiego: Wentylator nie jest moim projektem. Pochodzi z biblioteki komponentów programu Sketchup. Piszcie jeśli uważacie, że coś trzeba poprawić, bo budowa ruszy najprawdopodobniej jutro. Kable od wentylatora będą zlutowane z kablami z zasilacza. Najprawdopodobniej będzie także osobny wyłącznik do wentylatora, czego nie widać na projekcie. (wentylator na projekcie nie jest mojego autorstwa).
LeszekJ Opublikowano 26 Grudnia 2012 Opublikowano 26 Grudnia 2012 Nic nie naciskało, to była elektryczność statyczna - wyładowanie z naładowanego Bartosza w obwód elektroniczny za pośrednictwem obudowy. Jak trafisz w ten sam punkt z palca to znowu zobaczysz kwadraty. Żaden wentylator nie zastąpi radiatora na elementach rozpraszających energię. Dodatkowym wentylatorem możesz zawsze chłodzić radiator.
GEX999 Opublikowano 26 Grudnia 2012 Autor Opublikowano 26 Grudnia 2012 Czyli lepiej byłoby założyć znowu obudowę i przelutować wszystko czy zrobić tak jak na projekcie, ale dołożyć jakieś małe radiatory wewnątrz?
LeszekJ Opublikowano 26 Grudnia 2012 Opublikowano 26 Grudnia 2012 Nie jestem pewien co chcesz osiągnąć ale moim zdaniem wystarczy dobry kontakt tranzystorów mocy z oryginalną obudową (pasta lub podkładki termoprzewodzące). Obudowa oczywiście na wysokich nóżkach i nigdy na szmacianej powierzchni. Jeśli to za mało to dodaj wentylator chłodzący obudowę ładowarki. Wrażliwości tego modelu na ESD raczej nie poprawisz.
GEX999 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Autor Opublikowano 29 Grudnia 2012 Przeróbki wykonane. Do kabla z zasilacza dolutowałem kable od wentylatora. Wentylator ma swój włącznik, po to , aby można go było wyłączaj np. podczas ładowania pakietów Ni-Mh. Obudowa zrobiona z plastikowego pojemnika kuchennego, góra to plastik z pudełka na płyty CD. Dzięki temu, że obudowa nie jest już metalowa, nie powinienem mieć problemów z kwadratami. Dość duży radiator przymocowałem do dwóch grzejących się tranzystorów (o ile dobrze mówię) i paru oporników za pomocą pasty termoprzewodzącej. Radiator jest przyklejony do wentylatora. Niemal wszystko kleiłem gorącym klejem z pistoletu. Wygląda trochę śmiesznie, ale teraz przynajmniej nie jest upakowana jak w puszcze. Zastanawiam się czy jej jakoś nie pomalować/obkleić, itd.
skraf Opublikowano 29 Grudnia 2012 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Hmm, pomysł itd. fajny, ale sorry... wykonanie tragiczne.
Gość a7498787 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Wykonane naprawdę po modelarsku. Jeszcze obok postaw ten: http://allegro.pl/model-latajacy-rc-merlin-fun-fly-super-i2779455453.html model i będzie pełnia szczęścia.
GEX999 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Autor Opublikowano 29 Grudnia 2012 W takim razie postaram się zrobić poprawki i pomalować. Przecież to nie miało cudownie wyglądać tylko spełniać swoją funkcję.
mastergame Opublikowano 29 Grudnia 2012 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Ja bym się bał trochę Ale fakt faktem, pomysł na '5', wykonanie na 'nzal' Przecież obok powinieneś mieć choćby sklejkę, a wycinać, sklejać jako modelarz winieneś umieć No i polakierować, podpisać ładnie, itp, i będzie ładowarka w stylu 'wintydż'
PK999 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Opublikowano 29 Grudnia 2012 Piękna ta obudowa do prawdy. Szkoda tylko, że nie spełni swojej funkcji. To takie leczenie skutków zamiast przyczyn. Nie poprawi to na pewno chłodzenia bo obiegu powietrza nie ma żadnego a jedynie nawiew do zamkniętego pudełka.
GEX999 Opublikowano 2 Lutego 2013 Autor Opublikowano 2 Lutego 2013 Idealnie nie jest, ale na pewno lepiej. Taśma na jednej podpórce jest do poprawki.
robertus Opublikowano 2 Lutego 2013 Opublikowano 2 Lutego 2013 Mam taką samą ładowarkę i nie miałem takich problemów jak TY, pewnie wystarczyłoby posprawdzać i poprawić montaż po fabryce
Rekomendowane odpowiedzi