Skocz do zawartości

stateczność szybowca


chaosmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - niedawno popełniłem mały szybowczyk z zestawu naszego forumowego kolegi Mirka . Wszystko było by fajnie gdyby nie to iż dorobiłem centropłat i w ten sposób rozpiętość modelu wzrosła z 113 cm do 149 cm - wielkość ponoć mocno za duża

dla tego modelu . I teraz pytanie - czym może skutkować zwiększona rozpiętość modelu , jakie mogą być tego widoczne objawy w trakcie lotu ?

Pozdrawiam - Piotr

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/31199-mikrus-rc-plecakowy-elektroszybowiec-na-kazda-okazje/page__st__40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem- moim zdaniem będzie dobrze latał. Ale może interesujące jest bardziej, co by się działo, gdybyś bardziej niż napisałeś, zakłócił te proporcje: jeszcze więcej skrzydeł. Model powinien stać sie trudny w pilotażu, a jeszcze dalej idąc, nawet nieprzewidywalny i wręcz niesterowny- będzie neurastenicznie reagował na zakłócenia Twoje (usiłowanie sterowania, czy korekty), ale też na czynniki zewnętrzne- podmuchy, termika itd. Zacznie Ci nie starczać sterów do korekty itd. Pojawi się niestateczność podłużna i poprzeczna. Moja droga do RC prowadziła przez długi okres modeli swobodnie latających, marzeniem było z ziemi móc zapanować nad modelem, który leciał, gdzie chciał. W końcu wszedłem na ten poziom- i dobrze, ale tamta szkoła myślenia i próby przewidzenia jak model się będzie zachowywał jest bezcenna. Można latać oczywiście nie wiedząc wiele, czy nic o teorii- ale o ileż lepiej mieć świadomość tego co tam się w górze dzieje i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.