michalg Posted December 10, 2007 Posted December 10, 2007 Witam, jestem początkujący w technice RC. Chciałbym kupić pierwszą aparature i wyposażenie, wybrałem Gaupner MX-12,ładowarke SHARK 10, serwa HS55, silnik BM 2410-12,regulator Jeti eco 18A. Czy taki zestaw będzie kompatybilny ze sobą i dobry na początek przygody z RC? Jakie dobrać śmigło do tego silnika(samolot-Zefir) oraz jaki pakiet aku? Są jakieś rzeczy niezbędne do oblatania modelu, oprócz wymienionych? Potrzebne jest coś jeszcze do ładowania pakietów,jakieś złącza? Pozdrawiam i proszę o doradztwo, Michał
krykiet Posted December 10, 2007 Posted December 10, 2007 Są jakieś rzeczy niezbędne do oblatania modelu, oprócz wymienionych? zasilacz do ladowarki odbiornik masz w komplecie? goldy, przedluzacze do serw
michalg Posted December 10, 2007 Author Posted December 10, 2007 Zasilacz musi być przerobiony z zasilacza komputerowego, czy może być prostownik 12V? Odbiornik jest(r700) Pakiet 11V czy 7,4? Edit @up: "oraz jaki pakiet aku?"
Yahoon Posted December 10, 2007 Posted December 10, 2007 Prostownik raczej nie bardzo. Ustawiony na takie napięcie wcale nie daje 12V tylko coś w okolicach 6V. Przynajmniej tak było u mnie jak mierzyłem. Jeśli ktoś wie lepiej to proszę mnie poprawić i ewentualnie wyedytuję tego posta.
Eryk Posted December 10, 2007 Posted December 10, 2007 lepiej jest przerobić z komputerowego. sam bede niedługo przerabiał jeden bo potrzebuje do ładowarki, zobaczymy co z tego wyjdzie...
slawko_k Posted December 10, 2007 Posted December 10, 2007 prostownik nie daje napięcia stałego stabilizowango. w dodatku napięcie szczytowe jest znacznie większe niż 12V. TYLKO zasilacz!!!!!!!!!!!!
michalg Posted December 10, 2007 Author Posted December 10, 2007 Dzięki:) Akumulator 7.4/11.1V? Wtyczki Graupnera i Hiteca są takie same?
Mars_2000 Posted December 14, 2007 Posted December 14, 2007 A masz możliwość robienia np. zakupów za granicą przez internet? (karta kredytowa + serwis paypal). jeżeli tak, to ja polecałbym tobie zastanowienie się nad zakupami np. w sklepie UnitedHobbies. I tak: - zamiast Sharka 10 kupić np. taką ładowarkę: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5548 Ma ona praktycznie identyczne parametry, ale też od razu wbudowany balancer do ogniw li-pol, który jest bardzo użyteczny. Cenowo, to wyjdzie Cię taniej nawet z transportem. Podobnie serwa, silnik, lipole. Tylko pamiętaj, zanim się zdecydujesz na cokolwiek, to przeczytaj niniejszy wątek http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=1229 (żebyś miał świadomość ew. podatku, cła, czasu dostaw itp...).
michalg Posted December 14, 2007 Author Posted December 14, 2007 Wolałbym w PL kupować Balancer: nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego? Do pakietu NiMH z nadajnika nie jest wymagany?
skidan Posted December 14, 2007 Posted December 14, 2007 Witam. Jeśli chodzi o aparaturę to też rozważałem wybór tego modelu, jednak ostatecznie padło na Eclipse 7. Czekałem na nią ponad miesiąc bo nie mogli zamówić mode1. W MX-12 nie będziesz miał tego problemu. Mam ją od 2 tygodni i jestem BARDZO ZADOWOLONY. Ładowarka Shark 10. Super wybór. Do tego dokupiłem też balanser (niestety nie ma wbudowanego) http://nastik.pl/balanser-pcm3s-pakietow-p-220.html i czujnik temperatury. Nie przewiduje kupna pakietu 2S dlatego wybrałem ten balanser. Pakiet moim zdaniem tylko 11.1V (3S). Większość silników jest zasilana takim napięciem. 2S to rzadkość i tylko bardzo małe silniki. Przy wyborze pakietu zwróć uwagę na długotrwały dopuszczalny prąd rozładowania czyli 10C, 16C, 18C, 22C. C oznacza pojemność akumulatora. Jest to bardzo ważne!!! Jeśli przeciążysz pakiem w najlepszym razie tylko spuchnie. JAk wybuchnie może nie być ciekawie Ja mam jeden 2200mAh 18C, wczoraj zamówiłem 3700mAh 22C http://nastik.pl/pakiet-lipol-3700mah-3s1p-111v-p-1221.html. Juz nie mogę się doczekać (spóźniony prezent na urodziny ) Taki silnik mam w swoim samolocie. Trenerek 520g. na połowie gazu i śmigle 9x7 śmiga jak szalony. Zawisu nie zrobię ale... coś za coś. powodzenia i napisz jak wybierzesz.
hubert_tata Posted December 14, 2007 Posted December 14, 2007 Jakie dobrać śmigło do tego silnika(samolot-Zefir) oraz jaki pakiet aku? Śmigieł to warto mieć kilka z zakresu zalecanego przez producenta silnika. Na początek na pewno wystarczą GWSy - tanie i dobre do eksperymentowania. Pakiet raczej 3S (silnik ma 1000obr/min/V) o pojemności wg uznania. Pewnie z zakresu 800 - 1800mAh. Im większa pojemność tym dłuższy lot, ale i większy ciężar pakietu. Jeżeli chodzi o wydajność prądową, to lepiej kupić z tych o wyższym parametrze (powiedzmy conajmniej 15C), wtedy unikniemy kupienia jakiegoś starszego pakietu (leżakującego sobie gdzieś u producenta, czy sprzedawcy). Balancer:nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego? Jest możliwe, a sam balancer jest używany tylko do ogniw li-xx (litowo jakichśtam). Zamiast balancera na pewno potrzebny będzie multimetr za kilkanaście złotych (np taki: http://www.allegro.pl/item279183078__miernik_multimetr_dt838_instruk_pl_probowka.html ) Co kilka lotów wystarczy zmierzyć napięcie każdego ogniwa w pakiecie Li-pol (przez wtyczkę serwisową pakietu). W razie dużych różnic napięcia między ogniwami (różnie to podają, ale powiedzmy większych niż 0,05V), naładować każde ogniwo oddzielnie. Ten mierniczek przyda się do bardzo wielu innych pomiarów, a balancer jest sprawą drugorzędną.
skidan Posted December 14, 2007 Posted December 14, 2007 Witaj. Balancer: nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego? Do pakietu NiMH z nadajnika nie jest wymagany? W instrukcji Shark 10 jest przewidziana taka możliwość, jednak KAŻDY z nas powie ci nie rób tego. Może na pocątku będzie wszystko Ok, ale..... NIE :!: Nie próbuj tego sprawdzać :!: Wolałbym w PL kupować Ja też i tak robię.
marcin133 Posted December 14, 2007 Posted December 14, 2007 Witaj. Balancer: nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego? Do pakietu NiMH z nadajnika nie jest wymagany? W instrukcji Shark 10 jest przewidziana taka możliwość, jednak KAŻDY z nas powie ci nie rób tego. Może na pocątku będzie wszystko Ok, ale..... NIE :!: Nie próbuj tego sprawdzać :!: Wyżej Hubert wyraźnie napisał iż balanser stosuje się tylko i wyłącznie do ładowania pakietów Li-xx. Do pakietu nadajnika Ni-xx nie ma balanserów!
skidan Posted December 14, 2007 Posted December 14, 2007 Zgadza się. Balanser jest tylko do li-XXX. W mojej wypowiedzi nie było to tak oczywiste. Przepraszam. :oops: Uważąm, że pakiety są na tyle drogie, że watro zainwestować "pare" złotych w balanser. Każdy zrobi jak uważa. P.S. pisaliśmu w jednym czasie z Hubertem
michalg Posted December 15, 2007 Author Posted December 15, 2007 Wielkie dzięki za odpowiedzi:) Ostatnie pytanie: możliwe,że kiedyś(za pół roku,może więcej) będę latał na pakietach 2S(jakieś lekkie elektryczne akrobaty,jeśli umiejętności pozwolą ). Balancer Sharka PB-5 v2.0 będzie dobry? I jaki komplet adpterów do niego,aby nie mieć problemu z wtyczkami? Pozdrawiam, Michał
skidan Posted December 18, 2007 Posted December 18, 2007 Hej. Jeśli zamierzasz w przyszłości używać pakietów 2S oraz 3S to na pewno jest to dobry wybór. Przy okazji dokup od razu czujnik temperatury. Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony. Czytałem wiele postów, w których ludzi pisali, że pakiety strasznie się grzeją. Ok. 23zł łatwo rozwiąże ten problem. Powodzenia
baxter12 Posted December 18, 2007 Posted December 18, 2007 A nie moze byc taka f-my E-Skay za 45 zł? http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1517 Czy ona nieprawidlowo laduje pakiety? Baxter12
cobra Posted December 18, 2007 Posted December 18, 2007 Skidan, o co Ci chodzi z tym grzaniem sie ogniw? Raczej trzeba myśleć i ustawiać odpowiednie paramerty ładowania, a nie instalować czujniki temperatury. Osobiście mam Pulsara z czujnikiem temp. i nie widze dla niego zastosowania. Na pewno nie przy ładowaniu ogniw Li-xx, ani pakietu nadajnika.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.