Jump to content

Jak oklejać depron folią Oracal?


ublizzard
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie do kolegów odnośnie oklejania folią Oracal.

Ja oklejałem mojego RWD5 by Skazoo na zimno, jednak po pewnym czasie (około miesiąca) zaczęły powstawać bomble pod folią i to dość duże.

Wyczytałem tutaj: http://pfmrc.eu/inde...troche-inaczej/ że kolega Piotrek_SGM doradza pokrycie depronu przed oklejaniem UHU Power Spray, jednak On oklejał taśmą pakową.

Z kolei na youtubie widziałem jak oklejają elementy plastikowe samochodów, oraz całe samochody. Robią to na ciepło z wykorzystaniem np suszarki.

 

Czy przed oklejaniem folią Oracal powinienem pokryć depron tym klejem w spreyu?

Czy oklejanie na ciepło ma jakiś sens?

Oklejacie duże powierzchnie na raz, czy tniecie na np paski?

Jak Wy oklejacie folią Oracal?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Robią się bąble bo klej reaguje z pianką. Musiałbyś zagruntować czymś piankę przed oklejeniem. Z tego powodu ja nie oklejam folią/taśma pakową depronowych modeli.

Ewentualnie pomalowany farbkami model zabezpieczam przezroczystym oracover.

Link to comment
Share on other sites

95b35ccbd372c959m.jpg

 

31393dc5aaba1544m.jpg

 

ac94926be290fd0am.jpg

 

Przykład modelu całkowicie pokrytego bezbarwnym Oracoverem czyli folią z aktywowanym klejem termicznie na model wcześniej pomalowany Pactrą (farba raczej bez znaczenia)

Całość przyprasowana domowym żelazkiem ustawionym na nylon ("delikatność" pianek jest różna więc wpierw sprawdźcie sobie na jakiej temperaturze aktywuje się klej ale jeszcze nie rozpuszcza pianki.

Kryć na całkowicie wyschniętą farbę !!

Zdjęcia dzisiejsze- model nadal ma się świetnie i jest w ciągłej "eksploatacji" folia dodała mu żywotności......

http://pfmrc.eu/inde...__hl__marchetti tu relacje z jego budowy.

 

Edit Niektóre zwykłe i kolorowe taśmy klejące nie "bomblują " z czasem ale to jest ruletka - te pokrycie to był strzał w dziesiątkę ,drobne wgniotki wystarczy żelazkiem o trochę bardziej podniesionej temperaturze pogłaskać a pianka sama troszkę w takim miejscu pod folią puchnie i nie pozostawia śladu po zagięciach, wgnieceniach...... .

Link to comment
Share on other sites

Zależy co Łukasz chcesz osiągnąć : folie Oracal to zwykłe samoprzylepne folie reklamowe i z racji sporej wagi i zbytniej elastyczności (nawet na "zimno") odradzam jako materiał pokryciowy -nadaje sie tylko na ewentualne dekoracje na modelu: paski,litery....znaki-jak na fotkach wyżej (ewentualnie do jakiś większych modeli jako ostateczność przy braku innych pomysłów) zalecał bym gruntowanie Uhuporem ale BRADZO cienką warstwą ,dokładne i w miare mocne dociskanie w trakcie przyklejania powinno zmniejszyć ilość powietrza które się potem mogło by zebrać w pęcherze, na koniec ciepłe żelazko

 

Oracover wagowo jest pomiędzy Oracalem a zwykła taśma samoprzylepną i jest to modelarski materiał pokryciowy ,model depronowy po pokryciu nim nigdy nie dostanie bąbli , otrzyma wielką sztywność i odporność na rysy od przygodnych lądowań .

W takiej kombinacji jak wyżej czyli model wpierw pomalowany a potem pokryty bezbarwna folią dodatkowo jest zabezpieczony przed wytarciami i zabrudzeniem malowania-w razie czego wystarczy wilgotna szmatka i model jak nowy.

Pokrycie taką folią jest bardzo szybkie i jedyne co potrzebujemy to model, folia ,nożyk lub nożyczki i żelazko (najlepiej jak żony niema w domu :) )

Wada- model samolotu np wojskowego i malowanie mat -po takim "laminowaniu" po macie zostanie wspomnienie....

 

Taśmy klejące- najprostsze i najtańsze ale jak wiemy bąble to choroba takiego krycia

7862efe71bd618db.jpg

Ten model ma 4 lata i jest kryty zwykłą żółtą taśma pakową i nie wiem czy gruntowanie wcześniej modelu Uhuporem czy akurat jakiś konkretny klej na taśmie sprawiły ze niema na nim bąbli do dziś!!

Ale to wyjątek i więcej nie zaryzykuje .

 

Krycie papier/ wikol to już inna bajka -wprawdzie z wyżej wymienionych metod najcięższa wagowo ale otrzymujemy niemal "skorupkę" i pełną możliwość malowania -zalecał bym do większych modeli

Wada obok wagi to trudniejsza naprawa i bardziej pracochłonne wykonanie .

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.