Jump to content

Wytrzymałość skrzydeł - przeciażenia


Ren

Recommended Posts

Do modelarstwa raczej wracam po wielu latach.

Znalazłem stary zestaw ładnej cessny ze skrzydłem 155 cm x 28 cm o profilu płasko-wypukłym i kadłubem laminatowym.

Skrzydło składa się z dwóch połówek styropianowych oklejonych fornirem /topola albo lipa/ z wklejoną krawędzią natarcia 12x20 /sosna lub coś mocniejszego/ posiadające jeden dźwigar - łącznik 15 cm ze sklejki 3 mm /15 cm na dwa skrzydła/. Skrzydło ma być w jednym kawału sklejenie połówek to dodatkowa sklejka na fornirze 0,8 mm na górze i 1,5 mm na dole profilu na długości po 8 cm na stronę. Pod sklejką dałem 3 dodatkowe dźwigarki po 5 cm na stronę ze sklejki 1,5 mm.

Czy takie wzmocnienie do modelu około 2,5 kg /kadłub laminat/ na silnik 7,5 cm3 jest wystarczające? Jak sprawdzić udźwig skrzydła, aby się podczas lotu nie złożyło.

Czy może się złamać np. przy kadłubie poza skleją - to tylko fornir 0,8 i krawędź natarcia 12x20 mm i do tego wyprofilowana licząc na trójkąt. Czy zestaw 20 letni przechowywany w piwnicy /10 stopni C/ nadaje się do użytku ?

Jak liczyć przeciążenia w powietrzu niewprawionego pilota RC ?

A propos poprzedniego postu - model powstaje ok. 23 lata.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Raczej nikt lub mało kto zajmuje sie takimi obliczeniami. W sumie model masz nie duży, a z opisu wydaje się iż skrzydło będzie pancerne :devil: . Dla porównonia w moim modelu o wadze 6kg i rozp skrzydła 188cm rdzeń styro oklejony jest balsą 2,5mm. Jeśli odpowiednio nałożysz balsę czy fornir ( w jednym kawałku) to skrzydło robi się sztywne i niezniszczalne.

Natomiast niewiadomą może być jak to się przechowało w piwnicy i może lepiej zrobic nowe lub na nowo poszycie.

Link to comment
Share on other sites

Połówki styro sklejone ze sobą na styk. Jakiś dźwigarek typu 12x3 chyba jest. Teraz zanim okleisz rdzeń posklejaj płachty fornitu lub balsy w jedną calosc o konturze skrzydła. W ten sposób koklejasz jakby jednym kawałkiem od dołu i góry.

Nie mogę donalezć fotki rdzenia z dźwigarkiem, ta ukazuje sklejony rdzeń chwilę przed wstawieniem dźwigarka i przed oklejaniem balsą;

fokkerrdzeskrzyda002yt0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.