Skocz do zawartości

Czy Optic 6 się starzeje ?


Artur z kołobrzegu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problem

 

pojedyncze regularne zakłócenia w powietrzu w odległości około 200m podczas krążenia , mimo pozytywnych testów zasięgu ze złożoną anteną na ziemi .

 

po kolei usuwam poszczególne domniemane niesprawności i nasuwa mi się pytanie czy kwarce się starzeją tracąc swoje właściwości ?

 

Radio ma 8 lat , wcześniej wszystko grało i takie rzeczy się nie zdażały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Optic jest albo w tym samym wieku albo w zbliżonym. Kwarc raz wymieniłem bo padł ale to w odbiorniku. Używam go nadal i nie zapowiada sie na zmianę.

 

ok dzięki za info

zaryzykuje wymianę obydwu i dam znać czy pomogło.

Na chwilę obecną z testów wynika że na zasięg ma wpływ napięcie zasilania nadajnika . Wymieniłem stary akumulator ni mh na li pol i zasięg jest większy , link bardziej pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem prób ze złozoną anteną, podają że w ten sposób można uszkodzić nadajnik. Nawet jesli sprawdzam napięcie to przed włączeniem wysuwam czesciowo antenę. W moim nie zauwazyłem zmniejszonego zasięgu przy malejącym napięciu bo nie było potrzeby. Mój max zasięg to 1180m wysokości w odległości jakieś - 400 - 500m ode mnie więc z twierdzenia Pita coś tam byłem trochę dalej niż owe 1180. Natomiast wynik testu na ziemi jest trochę lepszy ponad 1800m ale...Pomiar na plaży - odbiornik na końcu mola więc całą drogę sygnał przebył "po wodzie" :D . Odbiornik Corona z podwójną . Nie pamiętam tylko czy antena odbiornika była podwójnej długości czy dopiero pózniej zakupiłem taki odbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem co Artur, tylko radio inne bo sanwę rd6000 z pojedynczą przemianą rocznik 2002 czyli jakieś 11-letnie i zauważyłem potężne kopniaki podczas latania tunelowcem (może zakłóca silnik bo po kabelkach latają spore prądy); latając combatem prawie wcale nie mam zakłóceń, a w spalinie z oryginalnym odbiornikiem sanwy w ogóle. O co tu chodzi?

Ponad to kwarce mam sanwy również jedenastoletnie. Z tego co wiem z kwarcem jest prosta sprawa :działa lub nie, nie zmienia swoich właściwości jeśli chodzi o transmisję lub odbiór sygnału.

 

ps: odpowiadając poniekąd na pytanie: radia się starzeją i warto po tylu latach urzytkowania zajrzeć pod obudowę i skontrolować jakość kabli przy drążkach.

Miałem przez to ostatnio glebę, bo w czasie lotu pękł jeden przewód (od ciągłego zginania i prostowania) zasilający lotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącze się do rozmowy :D w moim Opticu 6( kupiony używany, 35 mhz ) z początku wszystko było ok. Ok z uwagi na to że nie było czym latać więc nie było jak sprawdzić ;) jak już zbudowałem model i przyszedł dzien oblot okazuje się że model strasznie kopie. Ale tylko momentami. Pierwszy lot, drugi lot, za trzecim model poległ. Winą obarczyłem moduł. ( oryginalny hitec ) Szukając przyczyny i bawiąc się radiem w domu, przypadkiem dotknęłem modułu, i okazało się że serwa zaczynały kopać. Po zagłębieniu się w temat wyszło na to że na płytce która znajduje się w module jest zamontowane gniazdo na " piny ". Wystarczyło odgiąć je delikatnie i wszystko wariowało. Postanowiłem unieruchomić gniazdo za pomocą super glue ( ponieważ trzymało się tylko na lutach i każde najmniejsze dotknięcie modułu powodowało kopanie ) okazało się to trafne. Od tamtej pory miałem tylko 3 delikatnie kopnięcia sterami. Ale to już raczej z winy zakłóceń. Kwarce takie same jakie były. Prób z zasięgiem jeszcze nie robiłem.

Wysłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problemy z kombinacją Optic - Corona 4 z syntezą. Po odleceniu równo 400m model robił piękną marchewę. Aparatura miała wówczas może z 5 lat. Na fabrycznym odbiorniku już nie sprawdzałem bo szkoda mi było modeli, dlatego od razu zmieniłem na modeuł FrSky i jak ręką odjął ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.