Skocz do zawartości

Podwójne zasilanie- pytanie


Linean

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączę się do tematu, mam mianowicie pytanie czy można by do odbiornika zamiast drugiego BEC-a (schemat zamieszczony przez Wieśka) podłączyć pakiet Ni-Mh 4,8V? Czy nie będzie takie połączenie szkodliwe dla jednego z elementów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy min. 3 źródła prądu (odbiornik / napęd / nadajnik).

 

Czy szybciej się spali BEC, czy zapomnimy coś naładować ew "się rozepnie". Pakiety wysokoprądowe mają złączki które są prawie pewne. Mniejsze już takie nie są. Moim zdaniem nie ma rozwiązania idealnego. Każdy musi znaleźć swój złoty środek, nie zapominając o jego wadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy,nie popadajmy w paranoję....

owszem,podane sposoby są dobre i warto z nich korzystać tylko nieraz jest to przerost formy nad treścią :(

 

mam kilka różnych modeli i nie stosuję żadnych nadprogramowych "udziwnień".montuję po prostu dobry i dobrze dobrany regulator,odpowiedni jeden pakiet zasilający i po uprzednim sprawdzeniu wszystkiego model idzie w górę.

 

nigdy,nie miałem żadnych niemiłych niespodzianek a modele w takiej konfiguracji latają już któryś sezon.

 

Ja jeszcze nigdy nie miałem wypadku chociaż jeżdżę już któryś sezon a jednak jestem paranoikiem i zapinam pasy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie kończę składanie Twinstara 2. Wymieniłem silniki na bezszczotkowe (RAY B2835/16) za którymi w gondolach umieściłem regulatory ( FOXY R-25B). Te regulatory mają BEC o wydajności 2A i napięcie 5V. Czy jeśli oba regulatory będą identycznie zaprogramowane to czy mogę połączyć ich przewody (te które wpina się do odbiornika) rozgałęźnikiem typu "Y" i wpiąć to do odbiornika? Odbiornik to Hitec Optima7? Teoretycznie oba regulatory (a dokładnie ich układy BEC) będą pracowały w układzie równoległym co powinno dać to samo napięcie co jeden niezależny ale za to wydajność prądową dwa razy większą czyli 4A. A jak to wygląda w praktyce? Czy nie uszkodzę odbiornika? Czy nie uszkodzę regulatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę składanie Twinstara 2. Wymieniłem silniki na bezszczotkowe (RAY B2835/16) za którymi w gondolach umieściłem regulatory ( FOXY R-25B). Te regulatory mają BEC o wydajności 2A i napięcie 5V. Czy jeśli oba regulatory będą identycznie zaprogramowane to czy mogę połączyć ich przewody (te które wpina się do odbiornika) rozgałęźnikiem typu "Y" i wpiąć to do odbiornika? Odbiornik to Hitec Optima7? Teoretycznie oba regulatory (a dokładnie ich układy BEC) będą pracowały w układzie równoległym co powinno dać to samo napięcie co jeden niezależny ale za to wydajność prądową dwa razy większą czyli 4A. A jak to wygląda w praktyce? Czy nie uszkodzę odbiornika? Czy nie uszkodzę regulatorów?

 

 

Odetnij czerwony(+) z jednego BEC-a i bedziesz mial w odbiorniku 5V 2A i napewno niczego nie uszkodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie zmontowałem zasilanie równolegle z dwóch układów BEC. Porażka. Model zaczął żyć własnym życiem. Odbiornik łączył się z aparaturą po kilku minutach lub wcale. W tym czasie działy się dziwne rzeczy. Serwa poruszały się same, silniki same wchodziły na obroty. Aż strach pomyśleć co by się działo w powietrzu. Pojechałem na Pałacową żeby pogadać i pokazać problem. Powyłączaliśmy z odbiornika wszystkie peryferia i zostało tylko zasilanie z połączonych BEC - problem nie minął. Odłączyliśmy w końcu jeden BEC i ciągle to samo - model żyje sam. W końcu postanowiłem wymienić odbiornik i zasilić go zewnętrzym BEC. Odłączyłem całkowicie zasilanie z obydwu BEC z regulatorów i podłączyłem z zewnętrznego BEC. Wcześniej jeszcze raz przeprowadziłem bindowanie aparatury i odbiorników (nowego i tego który był zamontowany). Jeszcze raz połączyłem wszystko na nowym odbiorniku - wszytko OK, po 20 minutach prób nie wydarzyło się nic podejrzanego. Z ciekawości podłączyłem ten poprzedni, podejrzany o uszkodzenie odbiornik (też po ponownym bindowaniu) - również wszystko działa prawidłowo.

Nasuwa mi się po tym wszystkim taki wniosek. Dwa połączone ze sobą równolegle układy BEC i podłączone do odbiornika spowodowały w nim jakieś zaburzenie, które doprowadziło do braku prawidłowej komunikacji między nadajnikiem a odbiornikiem. Stan ten utrzymywał się nadal pomimo rozłączenia układów BEC. Możliwe, że doszło do rozsynchronizowania częstotliwości na której pracował nadajnik i odbiornik gdyż po ponownym zbindowaniu wszystko wróciło do normy.

Moja wiedza w zakresie elektroniki nie jest specjalistyczna więc mogę się mylić.

Dziękuję kolegom z Pałacowej za cenną pomoc i rady - w tej chwili Twinstar jest gotowy do dziewiczego lotu. Czekam na pogodę, przy okazji jeszcze przeprowadzam testy dywanowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.