Skocz do zawartości

Zróbmy coś dla początkujących modelarzy RC


Leda_g

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem każdy początkujący modelarz (podkreslam modelarz bo niechce tutaj mowic o osobach ktore kupuja gotowce i lataja) powinien zaczac po koleji:

Kiedys zaczynalo sie od A1 lub F1a/m: tak tez dzieje sie w roznych aeroklubowych modelarniach: przy takim modelu uczymy sie roznych pojec, dlaczego to lata, co pomaga mu, dlaczego musi byc idealnie wywazony itp. itd. No ale patrzac na to ze jednak kazdy woli zaczac od modelu zdalnie sterowanego. Oczywiscie powinien byc to szybowiec (najlepiej zakupic pozadny zestaw do zlozenia "tartak"). Patrzac na aktualny rynek z Polskich modeli polecam: Pelikan (Euromodel 2m, Modelmaking 1,5m), Jastrzab (Przybytqs). W tych zestawach jest szczegolowy opis budowy i techniczny (ze zdjeciami). Nauczy sie nazw poszczegolnych elementow. Zlozy swoj pierwszy model bez wiekszych problemow (poszlifowac, poprzycinac, posklejac, okleic). Wyposazenie proponuje kupowac dopiero po ukonczeniu modelu z konsultacja kolegow z forow (lecz nie napalac sie odrazu na pierwsza odpowiec tylko poczekac na wiecej). Nie spieszyc sie zbytnio z budowa, sprawdzac czy wszystko jest prosto itp. Pozniej prosimy o pomoc doswiadczonych kolegow forumowiczow o pomoc w wyborze czegos ambitniejszego, jednak nie przekraczajacych bardzo mozliwosci swoich, takie cos w czym nauczymy sie kilku nowych sztuczek i zasad bez ktorych ani rusz.

Wazne jest tez by czytac stare tematy na forum i wyszukiwac w nich roznych strzegolow np. Jak poprawnie maja isc sloje w trojkacie wzmacniajacym z balsy? Mala rzecz ale jednak wazna.

Duzo by tu pisac... To jest tylko dobry poczatek... wg. mnie. Ktos moze miec inne zdanie... Moze ktos kiedys z tych postow w tym temacie zrobi calosc. Powodzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Tyrać będziemy wszyscy

Czyli sie nie wymigam :lol:

EDIT: dopisek

Moim zdaniem każdy początkujący modelarz (podkreslam modelarz bo niechce tutaj mowic o osobach ktore kupuja gotowce i lataja)

Mysle, ze gdyby nie gotowce to na tym forum byloby moze 1/4 obecnych uzytkownikow - do skladania trzeba dojrzec - albo byc zmuszonym przez brak finansow :wink:

Latam prawie tylko gotowcami - z tej prostej przyczyny, iz brak mi czasu na skladanie (oraz miejsca) - ale nie czuje sie zle z tego powodu :lol: - prawde mowiac to czuje sie doskonale - wole rozbic cos co moge odkupic (i latac bezstresowo) niz poswiecic dziesiat godzin na budowe i latac na krawedzi zawalu :mrgreen: .

Co bynajmniej nie oznacza, ze nie nie mam zamiaru kiedys zaczac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każdy początkujący modelarz (podkreslam modelarz bo niechce tutaj mowic o osobach ktore kupuja gotowce i lataja) powinien zaczac po koleji:

To jest racja, ale nie każdy tak może, brak modelarni, czasu, chęci aby tak zaczynać. Wiem że tak się powinno budować tylko do tego się dorasta. Kiedyś nie było innej metody budowy modeli i nie było innej drogi rozwoju modelarstwa (ale o tym już na forum pisałem). Ale teraz jesteśmy w XXI wieku i trochę się zmienia. Niewiem czy za 10 lat ktoś będzie wiedział co to balsa.

Nie jestem za tym aby do nauki był zestaw RTF ani nawet ARF, raczej jestem za czymś między KIT a ARF. Tak aby na ten pierwszy model do budowy należało poświęcić dość czasu aby się czuło że się go zrobiło a nie skręciło, ale nie za dużo aby się to znudziło nim się go skonczy. Ma być w tym radość z tworzenia, wtedy jest radość z latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każdy początkujący modelarz (podkreslam modelarz bo niechce tutaj mowic o osobach ktore kupuja gotowce i lataja)

 

Mysle, ze gdyby nie gotowce to na tym forum byloby moze 1/4 obecnych uzytkownikow - do skladania trzeba dojrzec - albo byc zmuszonym przez brak finansow :wink:

Latam prawie tylko gotowcami - z tej prostej przyczyny, iz brak mi czasu na skladanie (oraz miejsca) - ale nie czuje sie zle z tego powodu :lol: - prawde mowiac to czuje sie doskonale - wole rozbic cos co moge odkupic (i latac bezstresowo) niz poswiecic dziesiat godzin na budowe i latac na krawedzi zawalu :mrgreen: .

Co bynajmniej nie oznacza, ze nie nie mam zamiaru kiedys zaczac ...

 

To w takim razie czemu to forum nazywa sie Polskie forum modelarzy rc powinno byc PF Pilotow RC :P :P wiem wiem czepiam sie ale fakty to fakty :).

A co do latania na krawedzi zawalu to wlasnie o to chodzi, to jest ta adrenalina, czujesz ze zyjesz :) Nie mysli sie wtedy o codziennym zgielku zycia tylko myslisz o tym by przelamac bariere przyciagania ziemskiego i wykonac wspanialy lot (moze to tylko ja jestem taki wariat ze tak to czuje :crazy:) Podejscie do modeli mam takie " i tak kiedys rozbije predzej czy pozniej ale zdecydowanie bedzie lepiej jesli pozniej :) ".

"zmuszonym przez brak finansów"- nieoszukujmy sie ale materialy niektore sa drozsze niz taniutki chinczyk np. piekny akrobat :) Wykonanie pompy prozniowej, bryty styrodurowe, wegiel... przyklad... a balsa niejest taka tania.. Cena depronu jest tylko zadowalajaca ale mnie niestety nie interesuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że tak się powinno budować tylko do tego się dorasta

Wg mnie to poprzez budowe coraz to bardziej skomplikowanych konstrukcji oraz przez pomyslne oblatywanie wlasnych projektów dorasta sie modelarsko....

Choc sam chciał bym kupic sobie modele ktore kosztuja ponad 1000.99zł....;/

 

Spojżmy na mistrzów swiata..Kto w F3j lata własnym modelem z konstrukcyjnymi skrzydłami??

NIKT

Wszystko kupione laminaty renomowanych firm lub tajne projekty robione na zamowienie...

Poprostu kto moze sobie pozwolic na wydawanie duzych sum na modele ten na nie sobie pozwala,wkłada serwa i lata.

Jednaj za bardziej ciekawsza forme modelarstwa uwazam olewanie calego roku nauki by przegladnac wszystkie profile w profili,opracowac swoj model i byc zadowolonym ze swojej pracy... :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze najwazniejsze w tym modelarstwie/pilotowaniu jest mile spedzanie czasu w towarzystwie podobnych nam osob - robiac to co sprawia nam przyjemnosc.

Ale odchodzimy od watku i zaczynamy debate nad sensem zycia wg. Modelarza/Pilota :lol2:

Co nie znaczy, ze nie mozemy stosownego watku zalozyc w Hyde Parku :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe racja :) Milo sie gadalo ale temat jednak kaze nas nawrocic na prosta droge. Moze lepiej stworzyc stronke www w ktorej bedzie slowniczek dla poczatkujacego modelarza i rozne dzialy. np:

-od czego zaczac przygode rc,

-podstawowe pojecia na dobry poczatek (materialy, elektronika, czesci modelu)

-pierwsze loty,

i tak dalej :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co?

Założenia jak wyżej

- tani w budowie

- łatwy w budowie

- wytrzymały na krety

- prosty w pilotażu

- łatwo dostępny

Bez podziałów, ma byc najlepszy na początek. Tu niema znaczenia materiał technologia itp. Ma być dla przedszkolaka modelarstwa.

Chyba się skończy na latawcu :D , ale zamylam.

 

Ale przecież są też całkowicie początkujący modelarze którzy mają kasę na porządny sprzęt, gotowy ARF tylko nie wiedzą jak dobrze tą kasę wydać.

Jeden może chcieć szybowca, dugi elektryka, a trzeci spalinkę. Czyli porady dotyczące jednego modelu nie wystarczą wydaje mi się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze lepiej stworzyc stronke www w ktorej bedzie slowniczek dla poczatkujacego modelarza i rozne dzialy. np:

-od czego zaczac przygode rc,

-podstawowe pojecia na dobry poczatek (materialy, elektronika, czesci modelu)

-pierwsze loty,

i tak dalej

Wspaniała sprawa, potem mozna byłoby też książkę itp. tylko kto sie takiej roboty podejmie? Myślałem o tym sądze że zapotrzebowanie byłoby duże tylko nie mam takiej wiedzy, sił i czasu. Mysle że łatwiej zacząć tu a może potem przenieś to na jakąś stronę.

 

Ale przecież są też całkowicie początkujący modelarze którzy mają kasę na porządny sprzęt, gotowy ARF tylko nie wiedzą jak dobrze tą kasę wydać.

Jeden może chcieć szybowca, dugi elektryka, a trzeci spalinkę. Czyli porady dotyczące jednego modelu nie wystarczą wydaje mi się...

Ci modelarze którzy mają kase sobie poradzą, dla nich strata modelu nie jest problemem, ja myśle o tych młodych gdzieś na wsiach , małych miasteczkach którzy modelu RC nie widzieli z bliska. Tacy chcący latać będą szczęśliwi jeżeli uda się im wzbić w powietrze czymkolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci modelarze którzy mają kase sobie poradzą, dla nich strata modelu nie jest problemem, ja myśle o tych młodych gdzieś na wsiach , małych miasteczkach którzy modelu RC nie widzieli z bliska.

Przesadzasz Mirku ...

Moga miec kase - ale tylko na jeden (pierwszy) model :lol:

Do rzeczy:

Mysle, ze nalezy uwzglednic i tych co maja kase jak i tych co maja jej mniej.

W pierwszej czesci chyba powinno sie znalezc troche informacji na temat bezpieczenstwa, zagrozen i odpowiedzialnosci - coby nikt nie myslal, ze latanie to jak gra w kapsle.

Dalej podstawowe opisy co jest co i troche slownictwa.

Nastepnie opis (podstawowy) roznych nadajnikow - na poczatek.

I dalej dwutorowo

Gotowce

Nie gotowce ;)

 

 

Wiem kto zajmie sie tym drugim :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chcesz sie tym zająć :lol:

Nie wiem co Ty widzisz w tym smiesznego :cry: :wink:

Moge sprobowac - ale juz wolam o pomoc - oraz zaznaczam - od jutra pracuje, wiec z wolnym czasem moze byc roznie.

Zapraszam tez osoby chetne do pomocy o zglaszanie sie !!!!

Bo bedzie za pozno. :mrgreen:

 

Wszelkie sugestie - mile widziane.

 

 

 

Pytanie do wladzy wyzszej - czy mozemy jakis kacik spotkan dostac ? Czy mamy to na widoku tworzyc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok :) Ale musimy pamietac ze trzeba wszystko jasno pisac i dosc zrozumiale.

I tak mysle ze takie cos mozemy zrobic jako temat przyklejony do dzialu "Od czego zacząć". Przeslemy teksty admina, oni to ladnie wkomponuja tam. A no i trzeba dac kolor czerwony na tytul tematu, latwiej bedzie go zauwazyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak mysle ze takie cos mozemy zrobic jako temat przyklejony do dzialu "Od czego zacząć". Przeslemy teksty admina, oni to ladnie wkomponuja tam.

 

Ot co.

 

Ja bym był za jakąś "transformacją" "ABC miniaturowego..." pod względem tzw. dzisiejszych czasów :) . Czyli ładnie opisać jak krowie na rowie, czemu model lata, jak to wszystko jest zbudowane i z czego się składa. Oczywiście już sam pan Wiesław :) to bardzo dobrze napisał, no ale co nieco się jednak do tego zmieniło - np: dostępność ogólnie rozumianego sprzętu modelarskiego, niektóra wiedza (np: nowsze profile, itd.).

 

Czyli napisanie jakiegoś dobrego artykułu, który mógłby być np: podzielony na 3 części:

- czemu model lata, mechanika lotu, etc.

- budowa modelu - materiały, wymiary, proporcje,...

- wyposażenie - mowa od strony technicznej co gdzie i jak oraz czym się kierować np: przy zakupie

 

Dzięki takiemu artykułowi napisanemu w jak najbardziej przystępny sposób można przecież bardzo dobrze nakierować potencjalnego modelarza, co chce robić. itd. W końcu prócz funduszy na osprzęt potrzebna jest też wiedza - żeby nie dziwić sie, czemu model nagle robi tak a nie inaczej, nie wyrzucać kasy w błoto...

 

 

Takowy artykulik mogłoby napisać kilka znających sie na rzeczy osób.

 

Co sądzicie? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.