Skocz do zawartości

IMAX B5 - problem przy ładowaniu li-po


Furilion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Otóż kilka dni temu zakupiłem od innego modelarza z allegro ładowarkę IMAX B5. Wszystko ładnie działa, ale przy ładowaniu lipolka jest pewien problem lub moja niewiedza :huh: . Otóż po podłączeniu aku i wybraniu trybu "LIPO BALANCE CHG" ustawiam prąd ładowania na 0,1C (0,1A) i ilość cel na 3S. Przełączam na podgląd napięcia poszczególnych cel. No i patrzę, a w lewym dolnym rogu mryga "DCHG", gapię się na to, i myślę, że zaraz coś zaskoczy albo coś :mellow: (nie znam ładowarki, dopiero co ją dorwałem). Bez przerwy mryga to "DCHG" i czasami pojawia się niemrygający napis "CHK". Niby ładuje, przez ostatnie niecałe 2h napięcie wzrosło od 3,82V do 3,9V. Tylko niepokoją mnie te napisy.

Pakiet ani ładowarka się nie grzeja, aku(Turnigy 1000mAh 3s) jest podłączony do IMAX'a złączem balansera i wtyczką od ESC'a (tak jak w instrukcji napisane).

Przypominam, że owy lipol ostatnim razem nie został wylatany do końca (nie mam na myśli katowania do zdechnięcia silnika), deszcz przerwał mi zabawę, musiałem szybko lądować. Lipol nie jest uszkodzony (raczej :o ).

Drodzy Koledzy modelarze :P ! Co mam na to poradzić :) ?

 

Pozdrawiam, Eryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam inną, trochę starszą ładowarkę (SHARK30) wiec moje wnioski co do problemu kolegi Eryka będą "na logikę", i jeśli koledzy mają zastrzeżenia to proszę poprawić.

 

Prąd 0,1C to bardzo malutki prąd do ładowania, wiec czas pełnego naładowania będzie baaardzo długi, (a kolega trochę niecierpliwy. ;) )

Standardowo ustawia się prąd ładowania 1C, lub jeśli akumulator mocno się grzeje to 0,5C.

 

Przy ustawionym trybie "LIPO BALANCE CHG" w lewym dolnym rogu pojawia się informacja o trybie pracy w jakim jest proces ładowania w danym momencie:

- mryga "DCHG" czyli rozładowuje, zapewne poprzez balanser wyrównuje też cele

następnie podładowuje (CHK ?) i znów balansuje, a że ustawiony prąd jest malutki, to przyrost jest niewielki w długim okresie czasu.

 

Ustaw kolego prąd 1C lub 0,5C, i obserwuj jak wtedy przebiega proces ładowania

 

Tu jest do pobrania polska wersja instrukcji do B5, jeśli kolega nie ma, pod spodem oryginalna

http://chomikuj.pl/dmg21/Modelarstwo+RC/Instrukcje+obs*c5*82ugi+PL/iMAX+B5+%28Voltcraft+B5%29+Polska+instrukcja+obs*c5*82ugi,2905921904.pdf

http://www.cytron.com.my/datasheet/Power/IMAX-B5_Instruction_%20Manual.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem wczoraj ta samą instrukcję i uważnie przeczytałem ;) .

Co do "DCHG" to przypuszczałem, że to znaczy discharging, w końcu w menu jest "LIPO BALANCE CHG(charging)".

Z tego co pamiętam, "zdrowe" ładowanie lipola to 0,1-0,5C. Czyli np. 0,1C dla aku 1200mAh - 0,12A. I w związku z tym pełne ładowanie trwa trochę długo.

Możliwe, że "CHK" znaczy "checking" .

I tak jestem bardzo zadowolony, że kupiłem tą ładowarkę. W porównaniu do Redoxa ONE, który ładował automatycznie prądem 800mA i niszczył pakiety, IMAX to cudo!

EDIT:

Znalazłem tutaj, że:

Oczywiście można ładować prądem mniejszym, np. 0,5 C (dla1000 mAh daje to 0,5A) albo 0,1C (dla 1000 mAh daje 0,1A).Generalnie prąd 1C nie niszczy pakietu, pod warunkiem, że używamy mikroprocesorowej ładowarki. Tak chociaż wynika z testów (no tak - prawda, że mniejszy prąd ładowania powoduje większą żywotność ogniw, ale co z tego, jeśli i tak prawdopodobnie zarąbiemy wcześniej pakiety podczas rozładowywania wysokimi prądami, złym przechowywaniem, testami, kraksami itd...).

Drugi cytat:

Zalecane jest nieprzekraczanie 8-10 C jako prądu ciągłego, natomiast żywotność rzędu 400 cykli osiąga się podczas ładowania nieprzekraczającego 0,5 C i rozładowania: 5-8 C

 

Jako, że mi się nie spieszy (w końcu są wakacje :lol: ), będę ładował tym 0,1-0,5C.

 

 

Generalnie dzieki za odpowiedź i pozdrawiam :) .

Edytowane przez Furilion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co pamiętam, "zdrowe" ładowanie lipola to 0,1C. Czyli (tutaj proszę poprawić jak coś jest źle) 0,1C dla aku 1200mAh - 0,12A, dla 1000mAh - 0,1A. I w związku z tym pełne ładowanie trwa ok. 10h .

 

1C, a obecnie są pakiety które można ładować 2C i 5C. 0.1C to jest dla akumulatorów kwasowych (Pb) i marnej jakości NiMH. Prąd ładowania LiPo zawsze podaje producent i nie należy go przekraczać. Nadmierne obniżanie nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, "zdrowe" ładowanie li-pola to 0,1C. Czyli (tutaj proszę poprawić jak coś jest źle) 0,1C dla aku 1200mAh - 0,12A, dla 1000mAh - 0,1A

 

a gdzie to kolega dla Li-poli wyczytał?

 

Ładowanie takim małym prądem (lub zbliżonym) stosuje się ładując akumulatory NiMh i NiCd, gdy używamy do tego zwykłej ładowarki "na czas ładowania" (bez układu Power Peak, który wykrywa szybki wzrost napięcia towarzyszący pełnemu naładowaniu i wyłącza ładowanie). Mały prąd ładowania jest bezpieczny z tego względu, że po pełnym załadowaniu ogniw i nieodłączeniu w porę ładowarki, przetwarzany jest w ciepło, na tyle małe, że nie szkodzi ogniwu.(np wszystkie typu "gniazdkowego" czy "zabawkowego" z prądem ładowania 100-300mA, (w zależności od pojemności) Ale dotyczy to innych ogniw niż Li-pol, Li-jon, itp, gdzie reżim ładowania jest inny, bo i proces jest inny.,

Dlatego ładowarki dedykowane tylko do akumulatorów Ni-xx, dla Li-pol są niebezpieczne, bo nie zakończą na czas ładowania.

 

O ładowaniu Ni-xx poczytasz kolego np tu

http://akumulatorki....ach_i_ladowaniu

 

a wracając do Li-pol. Nawet w instrukcji do Twojej ładowarki podany jest typowy prąd 1C, a przecież są i typy, gdzie ładowanie może być na poziomie i 5C (ostatnio nawet 10C!)

Nie ma żadnego praktycznego uzasadnienia dla konieczności ładowania prądem 0,1C, zresztą po to ładowarka ma tyle zabezpieczeń, jak ustawianie pojemności władowanej, temperatury, czasu ładowania itd, żeby właśnie ładować szybko bez niebezpieczeństwa dla akumulatora.

 

zresztą możesz kolego sam poczytać co i dlaczego np tu:

http://www.forbot.pl...dium-vt6720.htm

 

Możliwe, że "CHK" znaczy "checking" .
czyli "pomiar", "sprawdzenie" a więc byłby to krok procesu balansowania ogniw jak myślę.. niestety instrukcja nic o tym nie mówi..

 

to by było na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, Power Peak chyba nie tak działa i jeżeli się nie mylę to chodzi Ci o "minus deltę V" . Podczas ładowania Ni-xx napięcie narasta powoli aż do momentu pełnego naładowania pakietu, potem następuje faza przeładowania, napięcie na pakiecie spada kilka-kilkanaście mV na ogniwo i to jest właśnie -delta V i to na podstawie tego spadku ładowarka wyłącza ładowanie. Jeżeli z jakiś powodów nie przerwie ładowania to temperatura pakietu zaczyna rosnąć co oznacza że pakiet jest przeładowywany co jest dla niego szkodliwe. Cały proces wraz z wykresami opisałem w zamierzchłych czasach tu http://rcclub.eu/viewtopic.php?f=64&t=1046 Należy uważać na pakiety 1-4 cele bo na nich spadek jest mały i czasem ładowarka nie go nie zauważa. Wartość delty mozna samemu ustawić w ładowarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.