Jump to content

Czym kleję


instruktor

Recommended Posts

Wielu młodych ludzi pyta jakich klejów należy używać ,i z tąd ta fotka

http://img516.imageshack.us/img516/3821/klejezb2.jpg

jako że" siedzę" głównie w balsie i laminacie nie pokazuję tu klejów do depronu.

Właśnie do klejenia konstrukcji z balsy używam Patexa w wersji" Expres" lub" wodoodporny"a jako "szpilki" do przytrzymania konstrukcji CA firmy R&G lub Loctite .Tu mała uwaga ,ten drugi jest najlepszym klejem CA ale ma poważną "wadę " jest drogi.

Ten tzw Super klej w/g mnie wymaga przyspieszacza .Osobiscie używam go w ostateczności.

Może "deproniści" dorzucą coś od siebie.

Link to comment
Share on other sites

To i ja dodam kilka klei których używam w pracach modelarskich :wink: .

 

-Klej polimerowy Dragon-Używam go do klejenia pianek, styropianu, depronu. Jednak jego długie wiązanie nie jest najlepsze za, to zaletą jest niska cena, i to że po posmarowaniu jest czas na umieszczenie elementu we właściwym miejscu. Klej nanosi się na dwie powierzchnie, po paru minutach ściska i pozostawia do wyschnięcia ok.60min.Dostępny w sklepach budowlanych.

 

-UHU Por-Klej o podobnych właściwościach do kleju polimerowego Dragon, Jednak o znacznie krótszym czasie wiązania. Jest przeźroczystym , szybkim klejem do wszystkich powszechnie używanych pianek ,styropian, depron. Dostępny niestety najczęściej w sklepach modelarskich, w budowlanych nie widziałem .Klej nakłada się na oczyszczone dwie powierzchnie klejone, czeka się ok.10min, po czym składa powierzchnie ze sobą. Niestety ma również wady nie jest tani, a po przyłożeniu elementów nie ma możliwości zmiany położenia. Sklejam nim większość modeli.

 

-Klej Poliuretanowy SOUDAL D4/B4(wysoko wodoodporny)-Jest to mój najnowszy klej, Mistrz depronu Motylasty go chwalił więc postanowiłem że też spróbuję, i muszę powiedzieć że mi się również spodobał. Klej do klejenia wszelkich gatunków drewna, papieru tektury , depronu, pianek itp. Na dany element nakładamy klej ,po czym przyklejamy go. Lekkie zwilżenie podłoża sprawia że klej szybciej wiąże i pieni się wypełniając szczeliny. U mnie dopiero po testach ale w nowym modelu na pewno go użyje. Jednak należy uważać ponieważ klej jest trujący

,działa drażniąco na oczy, drogi oddechowe i skórę, należy uważać podczas klejenia i robić to przy otwartym oknie-bądź w przewiewnym miejscu. Dostępny w sklepach budowlanych.

 

-Rakoll- Jest to klej o podobnych właściwościach do popularnego Wikolu, Jednak spoina jest twardsza i lepiej mi się z nim pracuje-(polecany do spoin poddawanych wysokim naprężeniom). Klej dostępny w sklepach meblarskich. Świetnie klei drewno, papier, tekturę itp.

 

img6074rk4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poza tym klej poliuretanowy SOUDAL D4/B4 jest idealny do oklejania formatek styropianowych balsą lub fornirem.Doskonałym klejem do balsy jest klej SUPER PHATIC bardzo dobrze się go szlifuje :lol: Osobiście kleje nim klepkę balsową ... :wink:

 

Pozdrawiam

Robert

Link to comment
Share on other sites

Dodam ,że zamiast "modelarskich" Ca używam Locktie i jest on nie do pobićia.

Kleji zdecydowanie mocenij niż "modelarskie"Ca ,a na dodatek po użyciu przyspieszacza ma znacznie mniejsze tendencje do gotowania się i zastyga w piękne szkło.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.