dado Opublikowano 26 Stycznia 2008 Opublikowano 26 Stycznia 2008 Witam Jestem nowy na waszym forum i chciałbym się przedstawic.Mam na imię Dawid i modelarstwem rc zajmuję sie od 2 lat. Obecnie latam trenerkiem z OS 25 La i funfly'em z napędem elektycznym .Od jakiegoś czasu miałem zamiar zbudować szybowiec ale znajomi z lotniska odradzali mi to (mówili że szybole to nuda )Nie posłuchałem ich do ukonczenia modelu brakują skrzydła . Mam już wstępny projekt chciałbym abście go ocenili i doradzili czy jest porawny. 1.Rozpiętość 150cm 2.cięciwa przy kadłubie 20cm 3.cięciwa na końcu skrzydła 16cm 4.dźwigary 8x3mm 5.keson balsa 1mm obustronie na natarciu i spływie 6.Lotki prawie na całej długości . 7.Brak wzniosu skrzydła 8Pokrycie solarfilm 9Profil RG15 9% Czekam na wasze opinie i porady Pozdrawiam dado
malinn Opublikowano 26 Stycznia 2008 Opublikowano 26 Stycznia 2008 Proponuje dać wznios bo bez wzniosu z 200m odległości będzie ci go bardzo ciężko sterować. Na moje wznios jest bardzo przydatny - model jest bardziej stateczny, sam sie ustawia w poziomie co ułatwia pilotaż z daleka. Łatwiej się też takim krąży w termice. Przy tak dużych lotak nawet ze wzniosem będziesz robić szybkie beczki. Sam mam szybolka 1,2m z avantra i on ma wznios. Beczki czy lot na plecach to dla niego nie problem: http://tinypic.com/player.php?v=8ghe93t&s=1 To ma być model na zbocze, hol , termikę ? Proponuje też zrobić skrzydło zbieżne choćby od natarcia bo lata lepiej. Na twoim rysunku widać obrys prostokoąta a podajesz zbieżność 20 na 16cm? Coś się więc nie zgadza. Jeszcze lepsze skrzydło to trapez. Ja osobiście nieuznaje skrzydeł krytych folią - bo to takie jednorazówki. Lądowania na trawie czy krzaczku i masz podarte. Dawaj tutaj tych co mówią ze szybole to nuda :wink: Lotki od środka płata zrób oddalone z 4-5cm. Ja mam lotki 22% cięciwy (czyli przy kadłubie są szersze , a na końcach węższe) i wykożystuje je jako klapolotki co często się przydaje. W tytule masz skrzydła do motoszybowca , a w teksie piszesz o szybowcu :?
dado Opublikowano 26 Stycznia 2008 Autor Opublikowano 26 Stycznia 2008 Dzięki za szybką odpowiedź z rysunek miał byc tylko po to aby przedstawic ogólne założenia co do wymiarów. A jaki proponujesz wznios ?? Czy 2 -3 stopni wystarczą ?? Mam niedaleko małe wzgórze ok 50m wys. ale myślałem nad czymś na zbocze i termikę dlatego wybrałem profil RG 15. Rozważam też przeróbkę na motoszybowiec. Pozdrawiam dado
malinn Opublikowano 26 Stycznia 2008 Opublikowano 26 Stycznia 2008 Proponuje dać taki sam wznios jaki mają modele z arthobby (ogólnie robią niezłe modele w mojej opinii) - tam są plany. Znajdź 1,5m z lotkami i daj wznios identyczny, będzie na 100% poprawny. Miałem kiedyś model z wzniosm 2,5 stopnia i powiem, że stanowczo to za mało było jak dla mnie (trzaba było go ciągle pilować ). Ten co mam teraz leci prawie sam. Ustawiam pod wiatr , puszczam drąg i spokojnie się moge po nosie podrapać ;-) Co do profilu na termikę i zbocze to sprawdzony przeze mnie i szeroko stosowany to hn1033. Potrafi być wolny i szybki jak potrzeba i taki bym osobiście ci doradził. Policz powierzchnię płata i zakładaną wagę do lotu. Policz obciążenie powierzchni. Gdy wyjdzie ci 17-22g/dm2 model zapowiada się fajnie ;-) Widze masz zbocze - to najfajniejsze lataniejak dla mnie. Robisz ster kierunku? W termice się on przydaje, a na zboczu nie koniecznie. Ja teraz latam bez sk, ale kolejnego 1,5m buduje już z sk.
dado Opublikowano 26 Stycznia 2008 Autor Opublikowano 26 Stycznia 2008 Model będzie miał ster kierunku .Co to latania na zboczu nie moge się za dużo wypowiadać nie mam dużego doświadczenia.Moim 1 motoszybolem był TOTO 2 latałem nim na zboczu znajomi z lotniska nie wiedza ze mam ten model(akceptują jedynie hałaśliwe spaliniaki) Cały czas ciągnie mnie do szyboli / motoszyboli te modele maja to coś :lol2: piękną sylwetkę i ten dźwięk kiedy przelatują dla mnie cos pięknego Dzieki mallin za cenne wskazówki postaram się zamieścic zdjęcia gotowego modelu i zdać relacje z oblotu ale nie wiem kiedy to nastąpi. pozdrawiam dado
mucha93 Opublikowano 26 Stycznia 2008 Opublikowano 26 Stycznia 2008 Witam.Widzę że szykuję się nowy szybolo maniak -i dobrze .Życzę powodzenia w budowie,i jeszcze pytanko jaka to ma być konstrukcja ?? skrzydła balsa i kadłub balsa?? czy kadłub laminat a skrzydełka balsa czy może jeszcze inaczej.Aha i jeszcze jedno nie wkładaj silniczka bo to psuje smaczek w szybowcu (moim zdaniem) .
dado Opublikowano 26 Stycznia 2008 Autor Opublikowano 26 Stycznia 2008 Kadłub laminat stateczniki balsowe (klasyczne),skrzydła konstrukcjne balsa plus folia Pozdrawiam Dado
Patryk Urban Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Przestańcie z tymi szybolami! :evil:
malinn Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Przestańcie z tymi szybolami! Hej Patryk , a ciebie co ugryzło ?
Krzysztof Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Hej Patryk , a ciebie co ugryzło ? Patryk ma rację używanie określenia szybol jest okropne podobno tak kochacie szybowce a używacie takiego paskudnego określenia .
Rafal B. Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Patryk ma rację używanie określenia szybol jest okropne podobno tak kochacie szybowce a używacie takiego paskudnego określenia . A może oni używają szyboli a nie szybowców? :-P :-P :-P Ale fakt faktem ja nadal nie wiem co to są te szybole??
motyl Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Ale fakt faktem ja nadal nie wiem co to są te szybole?? szybole, kibole ... jedni chodza na miasto z kijem drudzy z szybą
Printer Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Ja też lubię szybowce. A że trzeba je wynieść na odpowiednią wysokość, to buduję moto. Pokrycie moim zdaniem minimum balsa 1,5mm. Poza tym, ja bym proponował skrzydło prostokątne - o wiele łatwiejsze, tym bardziej, że mają być lotki. Przy takiej rozpiętości zbieżność niewiele daje. Dla estetyki można zrobić ładne zakończenia skrzydeł (coś tak jak narysowałeś)
Rafal B. Opublikowano 27 Stycznia 2008 Opublikowano 27 Stycznia 2008 Przy takiej rozpiętości zbieżność niewiele daje Można by się godzinami kłócić oto czy daje lub nie , ale patrząc na projekty modeli o rozpiętości 1,5 metra (głównie dlg jak i parę innych) stosuje się skrzydła zbieżne. I ja też bym takie radził zrobić.
dado Opublikowano 29 Stycznia 2008 Autor Opublikowano 29 Stycznia 2008 Witam Aby rozwiac wątpliwości podaję ostateczną forme projektu skrzydła: 1.skrzydła zbieżne 2.Profil RG 15 3.keson balsa 1,5mm 4.Skrzydła o obrysie trapezowym Lotki na 20%cięciwy PS Sorry wszystkim za określenie "szybol"ale gdy pisałem post spieszyło mi się dlatego użyłem tego słowa. Ale tak dla ścisłości wydaje mi się że zamiast szybowiec powinno być model szybowca Pozdrawiam dado
Callab Opublikowano 29 Stycznia 2008 Opublikowano 29 Stycznia 2008 Ale tak dla ścisłości wydaje mi się że zamiast szybowiec powinno być model szybowca A czym się różni model szybowca od małego szybowca bezzałogowego? ;-)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.