Jump to content

patenty na zawiasy


jakiglawstogusiana
 Share

Recommended Posts

Chętnie dowiem się jakie są wasze patenty na zawiasy powierzchni sterowych :) Tych śmiesznych i tych poważniejszych ;)

 

Ja zacznę od tych "śmiesznych" :D Niby taki zawiasik a jednak można z niego wycisnąć co nieco!

 

Patent na pewno niektórym znany ale na forum jakoś nie spotkałem nikogo kto by tak robił (może źle 'pacze').

 

Zawiasiki do lekkich modeli - taśmowe. Nic szczególnego, prawda? Ot zwykła taśma klejąca!

 

A co powiecie na zawiasiki które łączą dwie płaskie powierzchnie (np. 5mm płasko ściętego spływu płata z 5mm płaskiego 'natarcia' lotki) ze sobą i to bez żadnej nawet najmniejszej widocznej szczeliny między nimi!? Do tego prawie nie dają oporów przy wyginaniu, i robi się je w "5 sekund"?

 

Taki patencik ma też fajną praktyczną zaletę - ogranicza flatter przy większych prędkościach (choć na niego mają wpływ też inne czynniki - ale to chyba oczywiste).

 

Taśmę klejącą, zwykłą biurową, bezbarwną tnę na kawałki po kilka cm. Sklejam dwa kawałki ze sobą stronami klejącymi na długości 2-4mm szerszej niż szerokość spływu (dla 5mm np. 7 czy 8 nie ma to większego znaczenia ale lepiej troszkę więcej niż mniej). Klejącą stronę naklejam na płat, taśmę zawijam w "C" dookoła spływu, przykładam lotkę i drugą nie przyklejoną końcówkę doklejam do lotki - z taśmy tworzy się "S-ka". Obok miejsca klejenia (zaraz przy tej pierwszej) robię to samo tylko odwrotnie. To znaczy - jeśli pierwszą część zawiasika kleiłem na górze płata to drugą jego część na spodniej stronie. Takie dwie podwójne taśmy tworzą jeden zawiasik. Takich zawiasików wklejam 2-3 na lotkę (jeśli jest długa to więcej).

 

Czasami jeśli taśma jest kiepskiej jakości to przeprasuje żelaskiem albo przed przyklejeniem taśmy daję lepszą dwustronną supermocną z castoramy.

 

Działa super (choć trzeba troszkę przemyśleć i popróbować) i do lekkich piankowców od dłuższego czasu stosuje tylko takie tasiemki :)

Link to comment
Share on other sites

Do takich zciętych powierzchni sterowych to jest wiele patentów, nawet kawałek taśmy na jeden powierchniach styku ( i to bez żadnych bajerów - przez całą długość). Ale tego to nie widziałem jeszcze :D Niezłe do cienkich płyt pianki.

 

Okej, UHUPOR mam od dłuższego czasu, wala się po kątach - jeszcze nawet nie otwarty :D Więc chyba czas go odpieczętować ;)

 

Jeśli stosujesz to powiedz - czy to "dużo inny klej" niż polimer? Czy po kilku dniach, tygodniach, miesiącach, latach nie zmieni swoich właściwości i nie pęknie w najbardziej nieodpowiednim momencie. To samo tyczy się skrajnych temp.

Link to comment
Share on other sites

Popularny klej polimerowy, w tym najbardziej znany z marketów Dragon działa identycznie ale po kilku dniach sztywnieje i zawias przy słabszym serwie nie będzie wracał do neutrum. UHU por cały czas zachowuje elastyczność i nawet po oderwaniu steru podczas kraksy wystarczy powtórzyć manewr klejenia i ster dalej jest sprawny. Najlepsza metoda naprawy zawiasów w modelach z różnych pianek, w tym z EPP.

Link to comment
Share on other sites

Ja szczerze nie polecam zawiasów z UHU. Owszem, na początku są fajne, ale po dłuższym czasie klej w bezpośrednim kontakcie powietrza staje się coraz mniej elastyczny i coraz bardziej żółty. Miałem takie zawiasy u siebie w Mig'u-29, ale po jakimś czasie (powiedzmy, że trochę ponad pół roku), zawias po części oderwał się, prawdopodobnie w locie (prawdopodobnie, bo nawet tego jakoś wyraźnie nie odczułem). Wg mnie najlepsze zawiasy to zwykła przeźroczysta taśma klejąca naklejona na UHU POR. Najpierw smaruję pow. depronu/ EPP ww. klejem, następnie czekam ok. 2-5 min. aż zarobi się dobrze matowy i dopiero wtedy przyklejam taśmę. Jeśli potrzebna jest naprawdę duża wytrzymałość, można oprócz pianki, posmarować też taśmę za pomocą UHU (oczywiście zawsze należy poczekać, aż klej będzie sprawiał wrażenie wyschniętego).

Link to comment
Share on other sites

Tak trochę po kosztach, rurkę bowdena ten środek za 1zł kupisz, drut od zaprzyjaźnionego spawacza z migomatu. Do tego mamy ster bez szczelinowy. A waga, to nie wiem, bo "ultralight" nie buduję. Balsa po to, aby to się miało do czego trzymać i się nie wyginało za bardzo.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.