Skocz do zawartości

Kolejny zefirek? Nie, jednak RWD :)


kreis84

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak jak w temacie, po dłuższej lekturze tego forum, mam zamiar zbudować sobie Zefirka. Będzie to mój pierwszy model samolotu RC, wcześniej nie bardzo miałem styczność z modelarstwem, więc wszelkie pomysły i uwagi są mile widziane.

Na samym początku sprzęt. Właśnie dobiłem targu dotyczącego apki, mianowicie idzie do mnie Graupner MX-12.

Lista zakupów:

Odbiornik Jeti - REX 7 MPD i kwarc do niego Jeti 35 MHz.

Posiadam dwa serwa 9g E-sky'a (wyjmę z lamki) i mam zamiar dokupić dwa serwa Tower Pro SG-90.

Zestawik silnik + regler RAY CD2830/12 + Jeti - RAY 18A.

Pakiet 3E Model 1800 mAh 11,1V 10C

Tak sobie policzyłem że to co należy włożyć do modelu będzie ważyło ok 270g.

Teraz pytanie do Was: czy sprzęt który wymieniłem nadaje się do napędzania zefirka wg planów Pana Piotra Piotrowskiego? Tak patrzę na ten regulator i nie widzę czy ma on wbudowany układ BEC czy nie? Orientuje się ktoś? Chciałem jeszcze zaznaczyć że mam zamiar budować go od razu z lotkami (stąd 4 serwa), no i chciałbym również podwozie dorobić, ale to się zobaczy :)

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Bardzo fajny zestaw, z tym pakietem polatasz długo , o ile nie będziesz go przeciążał prądowo. Ale 18A wydajności podczas gdy Ty do Zefira z 12A bedziesz potrzebował, w zupełności wystarczy.

 

Regulator ma BEC, akurat dla 4 serw.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażenie: odbiornik OK, kwarc OK(pod warunkiem, że jest na ten sam kanał co kwarc nadawczy), serwa e-sky niewiem-nie miałem do czynienia, serwa TP sg-90-mam jedno, chodzi idealnie w porowaniu do opinii o nich(może miałem szczęście i trafiłem na sprawny egzemplarz), też planuje dorobienie lotek, tylko wybralem lżejsze serwa- TP sg-50(mój zefir ma troche nadwagi, więc nie moge szaleć :) )

Pakiet raczej nie, przynajmniej nie od tego silnika-trzeba zostawiać troche zapasu wydajności prądowej(chociaż nie wiadomo ile będze dokładnie brać), w dodatku dane producenta często dalekie są od realnych.

Pozatym ten pakiet trochę waży. Ja też mam ciężki pakiet(180g Ni-Cd), nie wiem jak model będzie się zachowywać przy takiej masie, jutro oblot, więc się przekonam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pakietu, to sprawa jeszcze do przemyślenia. Chyba będę musiał dorzucić parę złotych i zastanowić się nad tym pakietem: ARCS 1300mAh 11,1V 18C. W ostateczności mogę apkę zaprogramować tak że silnik będzie się kręcił na 90% mocy gdy ja będę wychylał drążek na maksa, da się chyba coś takiego zrobić w MX-12?

A więc czekam Adam na wrażenia z oblotu, i jak się będzie Twój 'tłuściutki' zefirek zachowywał :)

 

 

Edit:

 

A co myślicie o takim pakiecie: ARCS 2200mAh 11,1V 12C? Jak widać można go teraz kupić tanio, ale waży aż 166g, czy nie będzie za ciężki do zefirka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam że E-Sky'e są b. dobrymi serwami, śmiało je dokupuj :-)

 

W MX-12 da się tak oczywiście zrobić.

 

Pakietu poszukaj o pojemności ok 1500mAh. O wydajności prądowej -najlepiej- 1.5..2x większej niż będziesz pobierał. Do tego obowiązkowo balanser. I jeśli pakiet nie będzie przegrzewany(chłodzenie) to Ci na dłuuugo wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności mogę apkę zaprogramować tak że silnik będzie się kręcił na 90% mocy gdy ja będę wychylał drążek na maksa, da się chyba coś takiego zrobić w MX-12?

W menu funkcja trevel adj. :)

Malinn'owi udało się odbyć parosekundowy lot moim zefirem, potem przymusowe lądowanie (wywołane brakiem lotek lub odpowiednio dużego wzniosu) podczas którego model zachaczyl skrzydłem o trawe, skrzydło się złamało. Po założeniu innego płata model odbył parominutowy lot i wylądował w jednym kawałku :jupi:

Wniosek-to model na bezwietrzną pogodę i raczej ze względu na słabą konstrukcje nie lubi dużo ważyć-polecałbym lżejsze wyposażenie :) Pakiety 7.4V są tańsze, lżejsze, a zefir nie potrzebuje aż tak dużego ciągu. Bez pakietu waży ok. 200g(przynajmniej ja tak miałem), wsadzisz dwucelowy pakiet o wadze np. 80g. W takiej konfiguracji ciąg powinien przekroczyć masę modelu ;)

Przykładowy pakiet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kreis84 napisał/a:

W ostateczności mogę apkę zaprogramować tak że silnik będzie się kręcił na 90% mocy gdy ja będę wychylał drążek na maksa, da się chyba coś takiego zrobić w MX-12?

 

W menu funkcja trevel adj.

 

Tak bardzo jestes tego pewien, co piszesz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez pakietu waży ok. 200g

Poważnie aż tak mało :shock: Samo wyposażenie które mam zamiar w niego włożyć (bez pakietu) waży ok. 150g :? Kurcze, w takim razie naprawdę powinienem pomyśleć o jak najlżejszym pakiecie. Ale mimo wszystko chciałbym aby był to pakiet 3 celowy, ze względu na to że w przyszłości pewnie będę chciał na tych podzespołach zbudować coś większego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak bardzo jestes tego pewien, co piszesz ??

Tak, jestem pewien, że istnieje taka funkcja(no może poza literówką) :mrgreen: , tylko dopiero teraz zauważyłem, że odnosi się ona do wszystkiego, tylko nie do gazu :crazy:

Cytat:

bez pakietu waży ok. 200g

 

Poważnie aż tak mało :shock:

Właśnie zważyłem i wyszło jeszcze mniej-180g bez pakietu i 70g bez RC, czyli 110g wyposażenia(silnik 50g, regiel 30g.serwa 2x10g, odbiornik 10g)

Znalazłem jeszcze taki pakiet, nie wiem jak podane osiągi mają się do realnych, ale nawet połowa tej wydajności wystarczy do Zefira(mój napęd brał poniżej 8A), a pojemność wystarczy na kilka, kilkanaście minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osprzęt już praktycznie skompletowany, mam jeszcze dwa serwa E-SKY 9g, których nie ma na zdjęciu (kliknij aby obejrzeć duże):

430ce5543ca464b5m.jpg

 

W porównaniu do listy zmieniłem za Waszą namową pakiet, na trochę lżejszy o mniejszej pojemności, ale za to większej wydajności prądowej (ok. 23A). Zmierzyłem mu od razu napięcie, ogniwa mają następujące: 3.7V, 3.65V, 3.7V. Rozstrzał pomiędzy nimi jest chyba do przyjęcia? Na zdjęciu wygląda na troszkę spuchnięty, ale to dlatego że pomiędzy folią a ogniwami znajduje się miękka pianka. Posiadam standardowy balancer z ładowarką E-SKY'a (ten tani), czytałem że radzi on sobie nie najgorzej z takimi pakietami, ponoć nie doładowuje ich do końca, ale to chyba dobrze dla ich zdrowotności?

Również regler zakupiłem inny niż planowałem, a to dla tego że za tą samą cenę co JETI RAY 18A kupiłem ten na zdjęciu Sunip BLC-30 który ma ponoć wydolność 30A prądu ciągłego i jest niewiele cięższy. Niestety nie znalazłem nigdzie o nim opinii, więc jeśli ktoś miał z nim styczność to proszę o wypowiedź na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zaprojektować i udostępnić plany jakiejś cegły dla początkujących. :) Zefira projektowałem jako bardzo powolny i lekki model do nauki latania, na halę i bezwietrzną pogodę. A ludzie wkładają tam 400-tki, wielkie pakiety, napędy bez przekładni.... :) To jakieś nieporozumienie. W założeniu Zefir nie powinien ważyć więcej niż 350g brutto. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, rozumiem że sprzęt który skompletowałem jest do niego za ciężki, razem z pakietem wyszło mi ok. 235g. Tak właśnie zaczynam się zastanawiać nad RWD zamiast zefirka. Ale nie śpieszy mi się ponieważ czas na składanie modelu będę miał dopiero za jakieś 3-4 tygodnie :roll:

Ale tak się zastanawiałem jaki wpływ na właściwości lotne zefirka miałoby zwiększenie jego rozpiętości o jakieś 10cm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh, rozumiem że sprzęt który skompletowałem jest do niego za ciężki, razem z pakietem wyszło mi ok. 235g.

Nie jest tak źle(chociaż mogłoby być lepiej :) ), z tym wyposażeniem model powinien wyjść ok. 335g, czyli (jeśli dobrze pamiętam) 15g więcej niż ważył prototyp i 15g mniej niż max masa podawana przez konstruktora

Ale tak się zastanawiałem jaki wpływ na właściwości lotne zefirka miałoby zwiększenie jego rozpiętości o jakieś 10cm 8)

To się okaże-mam prawie gotowe skrzydła o rozpiętości 125cm. Próba odbędzie się zaraz po próbie płata 100cm z lotkami w jakiś łikend :mrgreen:

piotrp, Czy nie bywa Pan w Bydgoszczy? Jakoś tak mnie olśniło, że chyba kilka razy widziałem tego człowieka z awatara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrp, Czy nie bywa Pan w Bydgoszczy? Jakoś tak mnie olśniło, że chyba kilka razy widziałem tego człowieka z awatara.

Bywam! Mogliśmy się widzieć w sklepie modelarskim na Wąskiej. A za tego "pana" to stawiasz piwo.... bezalkoholowe rzecz jasna. :) Musimy się zgadać na wiosenne loty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywam! Mogliśmy się widzieć w sklepie modelarskim na Wąskiej.

Dokładnie! Poza tym jeszcze na ostatnich mistrzostwach makiet w myślęcinku i pare lat temu na małych paroosobowych zawodach modeli balonów :)

A za tego "pana" to stawiasz piwo....

Jakoś mi się wymsknęło :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam Adam na wrażenia z oblotu Twej maszyny z dłuższymi skrzydłami, ciekawi mnie jak się będzie zachowywała.

Michcio, co do wagi elektroniki to leci to tak:

Odbiornik - 10g, serwa 4x mikro - niecałe 40g, silnik - 51g, regler 26g, no i to co najcięższe - pakiet - 114g. W sumie to wychodzi ~ 235g.

 

Korzystając z wolnej chwili połączyłem wszystkie kabelki aby zobaczyć, czy będzie to wszystko działać. Niby prosta sprawa, ale że parę złotych to kosztowało to troszkę się stresowałem czy po podpięciu pakietu nie pójdzie gdzieś dymek :oops:. Ale na szczęście wszystko jest ok :). Po ok 5 minutach pracy na ok 80% mocy silnik był bardzo ciepły. Nie ma się co dziwić - zupełny brak chłodzenia (bez śmigła chodził). Regulator był troszeczkę ciepły, a pakiet zimny. Niestety nie byłem w stanie sprawdzić ile amper bez obciążenia (brak śmigła) szło, ponieważ moim miernikiem można mierzyć prąd max 10A, a że nie mam pod ręką bezpiecznika na wymianę, więc bałem się go podłączać.

Jako że nie dostałem odpowiedzi na temat regla to napiszę parę słów o nim od siebie. Automatycznie wykrywa sobie ilość cel, sprawdzałem z pakietem podanym wyżej (ARCS 1300mAh, 18C, 3s), jak i z pakietem fabrycznym od Lamy, nie ma problemów z wykryciem ilości ogniw. Programuje się jedynie hamulec, prosta sprawa. Przy uruchomieniu gaz w dole - brak hamulca, gaz w górze - jest hamulec, regler sygnalizuje to odpowiednio pojedynczym lub podwójnym piknięciem. Jego wydajności prądowej nie miałem możliwości sprawdzić.

Może ktoś wie ile taki silniczek może wziąć prądu bez śmigła na pełnych obrotach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez śmigła będzie pobierał chyba dużo mniej, mam rację?

Masz rację :)

Może ktoś wie ile taki silniczek może wziąć prądu bez śmigła na pełnych obrotach?

Ok. 1-2A-coś koło tego, na pewno sporo mniej niż 10A. W razie czego możesz się asekurować dodając powoli gazu i obserwując wyświetlacz miernika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.