Skocz do zawartości

zawyżenie napięcia przez turnigy 9x


Mieciu11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam aparaturę turnigy 9x i dziwny problem. Zasilam ją akumulatorkami aa i napięcie mierzone na multimetrze wynosi 11,3v a na aparaturze 12,4v. Jest 1,1v róznicy. Słyszałem o tym że nadajnik trochę zaniżał napięcieo 0,5v lub 0,7v a z takim czymś jeszcze sie nie spotkałem. Raz mi aparatura siadła z powodu napięcia w czasie lotu i uszkodziłem samolot :P . A napięcie wyddawało się dobre. Czy to jest normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teraz jaką dokładność ma Twój multimetr. Jeżeli mierzy dokładniej od t9x to wystarczy korekcja napięcia w oprogramowaniu. Tutaj uwaga: pomiaru napięcia dokonuj przy włączonej aparaturze.Zakładam, że masz soft er9x lub openTx. Nie pamiętam czy w oryginalnym oprogramowaniu można wprowadzać kalibrację pomiaru napięcia.

 

Ewentualność numer 2: nie wymieniłeś wszystkich baterii tylko część lub któryś akumulatorek wzdycha.

 

Wysłane z tapacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparature mam z orginalnym softem. Miernik jest chyba dość dokładny. W instrukcji pisze +/-0,5% odzczytu. A po pomiarze napięcia z włączoną aparaturą napięcie spada coś o 0,2v. Wszystkie akumulatorki są takie same, są ładowane tą samą ładowarką i napięcie po ładowaniu jest bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym, że akumulatorki pod obciążeniem mają inne napięcie. Podłącz do każdego akumulatorka najzwyklejsza żarówkę i wtedy je sprawdź. Jeżeli wszystkie są OK, to skalibruj wartość w aparaturze.

 

I tak jak pisze Rafał, masz na pewno w przeglądarce słownik, w internecie kilka dostępnych za darmo, w wersji online. Proszę, szanuj nas i nasze oczka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na oryginalnym sofcie nie da sie przeprowadzic kalibracji pomiaru napiecia na pakiecie. Dopiero w openTX jest taka mozliwsc. W kazdym badz razie z tego co pamietam menu serwisowe nie ma takiej opcji.

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne oprogramowanie jest ubogie pod tym względem.

Ani kalibracji, ani możliwości ustawienia alarmu.

Miałem w rękach kilka 9x kolegów którym robiłem er9x. Wszystkie zdrowo kłamały.

Już na er9x robiłem kalibrację i jest w całym zakresie napięć pakietu błąd mniejszy niż 0,1V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - o tym pisałem w tym samym czasie.

Naładuj pakiecik do oporu a następnie po godzinie zmierz napięcia poszczególnych ogniw bez obciążenia (wyłączony nadajnik). Jeśli każde z nich będzie miało w granicach 1,36_1,38V to miernik wskazuje z błędem do przyjęcia w tym konkretnym zastosowaniu.

Będziesz miał około 11_11,4V. Jeśli nadajnik pokaże o 1V więcej a nie możesz tego zmienić softem to:

-przed każdym wyjściem na loty ładujesz nadajnik prądem 0,1C (możesz śmiało doładowywać)

-latasz tylko do momentu, kiedy na wyświetlaczu będzie 10,6V

Jeśli masz wszystkie ogniwa sprawne, to nie masz się czego bać. Jeśli któreś jest padnięte to na wyświetlaczu będzie widać dosyć szybki spadek napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rery, ale komplikujecie. TGY 9x ma pomiar (a właściwie jego odczyt) skopany i wielu o tym pisało. Ma to wpływ tylko na brzęczyk. Ładując pakiet w nadajniku (gniazdem z boku) ładowarka błędnie odczyta napięcie z powodu obecnej w obwodzie diody i zakończy ładowanie przed naładowaniem pakietu.

Jak przekłamuje w górę, czyli alarm jest za późno to zmień oprogramowanie, albo ładuj przed lataniem. Nie jest chyba problemem naładowanie pakietu raz w miesiącu :D

Andrzej, pisaliśmy razem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze zmieniłem baterię w multimetrze ale pomiary nadal są takie same. Prawdopodobnie za jakiś czas zmierzę się ze zmianą softu :) . I  tu moje pytanie. o ile dałbym radę wszystko polutować to czy z programowaniem nie będe miał kłopotu? Bo tego właśnie się najbardziej boję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej oddać, przesłać radio komuś kto to już robił,

żebyś nie napytał sobie kłopotów w środku sezonu.

 

Masz 16 lat, poczytaj na forum, kto to robił, zapytaj czy ci nie wgra bezpłatnie, zapłacisz najwyżej za wysyłkę radia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.