Skocz do zawartości

Wycinarka do styropianu, ep, styroduru.


grafvader
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy wycinają sobie szybko i łatwo profile styropianowe więc im pozazdrościłem. Kupiłem w Castoramie trochę kabli, deskę sosnową odrobinę farby, bezpiecznik 10A, transformator toroidalny 150W 12V i ściemniacz. Wszystko dzisiaj poskładałem i wygląda na to że działa. Przynajmniej na żarówce halogenowej widać że działa. Trochę strachu było bo miernik pokazuje totalne bzdury. Bez względu w jakim położeniu jest pokrętło ściemniacza miernik pokazuje od 11v do 12v, ale żarówka działa ok tzn ściemnia się i rozjaśnia zgodnie z oczekiwaniami.

I teraz drobne pytanie do bardziej doświadczonych w obsłudze takich maszyn. Jakiej grubości dobrać drut żeby wycinać 60cm profile w styropianie i styrodurze?

A tak to wygląda:

post-7065-0-74684000-1402863513_thumb.jpg

post-7065-0-51226400-1402863597_thumb.jpg

post-7065-0-16858400-1402863627_thumb.jpg

 

Ściemniacz i gniazdko jeszcze nie przykręcone, zapomniałem kupić odpowiednie śruby  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mój transormator bardzo nie lubi kiedy drut się zrywa. Jest co prawda na 24V, nie na 12 więc aby mieć tą samą moc grzania pracuje na znacznie niżej przyciętym regulatorze. Ale zerwanie drutu powoduje duże przepięcia i bezpiecznik (który ja mam po stronie pierwotnej) natychmiast leci. Choć może być tak, że przy 12V, kiedy jest większe wypełnienie, te przepięcia nie szaleją tak bardzo. Tego nie mam jak sprawdzić.

 

Jeżeli Twój jest po stronie wtórnej to zabezpieczy tylko przed zwarciem, ale przed przepięciami od nagłego rozłączenia już nie.

A jeżeli masz go po stronie pierwotnej - to 10A jest zdeycodowanie za dużo. Bo jeżeli przez drut ma płynąć 10A to po pierwotnej będzie około 0.5A.

A i licząc moc to wychodzi max prąd pierwotny: 150/230 = 0,65A.

 

Dla pełnego porównania - ja mam 100VA i bezpiecznik 0.8A.

 

pozdrawiam, Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.