Skocz do zawartości

Długość i szerokość Pasa startowego dla modelu do 2m - jaka?


baciany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam się nad wykonaniem Pasa startowego do Modeli latających zwanych samolotami. Pas byłby przeznaczony do użytku prywatnego a także dla znajomych. Niedługo stanę się właścicielem Pola o powierzchni 0.5 lub 1 Hektar i na nim planowałbym wykonać taki pas. Równa powierzchnia, trawka itp. Jaka szerokość i długość była by optymalna do startów i odlotów modeli o rozpiętości od 40cm do 2 metrów. Spaloiny, elektryki. Czy 50 metrów na 5 metrów wystarczy?

ZASTANAWIAŁEM się nad utwardzeniem takiego pasa betonem lub asfaltem lecz koszt asfaltu za metr mnie leciutko odstrasza } 

Jak wspomniałem "lotnisko" głównie prywatne i ewentualnie dla znajomych. Chwilowo nie posiadam nawet modelu lecz plany budowy lotniska jak i modelu są a lotnisko w wolnej chwili  można przygotować przy piwku, fajeczce i Grilu :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki X-pas powiadasz :] Wykosić trawkę na wzór X i wyrównać teren nie będzie większym problemem :D Ciekawe ile hajsu by mi poszło jakbym chciał w przyszłości sobie taki Betonowy zrobić :] 

20 metrów szerokości? Rozumiem że zakładamy że ktoś ma bardzo kiepsko z celnością :] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź jakiś model i popróbuj lądowań na jakiejś nieuczęszczanej gminnej drodze, akurat mają 5 metrów.

Wtedy dopiero pogadamy.

 

Chcesz zrobić sobie lotnisko modelarskie czy chcesz z modelarstwem dopasować się do pasa 5 metrowego.?

 

Pytasz o optymalne warunki, więc tak ci odpowiadam. 5 metrów to warunek minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem :] Zresztą co za problem wykosić trawę.. na początek takie bym chyba przygotował a jakby nam się kiedyś zachciało to utwardzać to wtedy będziemy myśleć o zmianie rozmiarów w celu cięcia kosztów :]  Dzięki za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1ha to 100x100m. Mało... Pytanie, co będzie na sąsiednim terenie. Lepiej się zawczasu dogadać, żeby później nie było kwasów.

 

Jak będziesz chciał wykonać pas utwardzony to pisz PW. Zrobię Ci projekcik z kosztorysem, abyś wiedział w co się pchasz :D Technologię też dobierzemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź jakiś model i popróbuj lądowań na jakiejś nieuczęszczanej gminnej drodze, akurat mają 5 metrów.

Wtedy dopiero pogadamy.

 

Chcesz zrobić sobie lotnisko modelarskie czy chcesz z modelarstwem dopasować się do pasa 5 metrowego.?

 

Pytasz o optymalne warunki, więc tak ci odpowiadam. 5 metrów to warunek minimalny.

Witam.

Zgodzę się z Tobą w 100 %. Ja właśnie mam taką asfaltową drogę z której startuję i ląduję. latam Modelami do 1200 mm i powiem, że czasami muszę kilka razy podejść do lądowania. 5 m szerokości do naprawdę minimum z minimum dla modeli o takiej rozpiętości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aż chyba się zapisze do Aeroklubu krakowskiego..

 

Co do terenu to same pola, łąki, krzaki... Kiedyś ludzie mieli tam Ziemniaki itp. Teraz to od 10 lat zarasta :P   Jak się okazuje mój 1 hektar podzielony jest na 2 części po Pół hektara z 2 różnych stron rzeki Plus między nimi droga i domy... Tak więc zostaje mi pół hektara :P To już bardzo malutko i chyba tylko modelami piankowymi do 70cm sobie tam polatam i Helikopterami :/     Zostaje druga opcja na o wiele większej łące ale tam nie pchał bym się w utwardzanie itp. bo to teren nieużytków które nie wiadomo do kogo należą i nikt się do tego nie przyznaje :} przerąbana misja że moje plany pieron jasny trafił... 1ha było mało a teraz z połówką to co ja zrobię :P   Tak się uradowałem że będę miał 1ha a tu bzyl :P  Mam nadzieje że te "krzaki" co tam rosną to krzaki do wycinki a nie już jakiś mini Las bo mnie coś strzeli :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.