Skocz do zawartości

Elektryk na krety


diller24

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, wiem wielu uzna to za kolejny post dotyczący latającego skrzydła no tak ale wiem, że tak jak budzą się krety na wiosnę tak wielu z nowych budzi się z zapałem polatania. Chciałem rozpocząć budowę i wszystko dokładnie udokumentować również koszty w celu pokazania za ile można zbudować pierwszego kretobijca za niewielkie pieniądze....

Pierwowzorem był model przedstawiony w poście http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=4648&postdays=0&postorder=asc&highlight=lataj%B1ce+skrzyd%B3o&start=0

Założenia projektu:

- 4 kanałowa aparatura (którą wykorzysta się w kilku podstawowych modelach)

- 2 tanie serwa i małej wadze

- silnik klasy 400 (użyty będzie speed 400 7,2 V)

- tani materiał i prosta budowa w warunkach domowych

 

Na początek kilka informacji jaki sprzęt zostanie wrzucony do tego prostego modelu:

- 4 kanałowa aparatura e-sky 0404 (koszt na allegro około 115 zł + przesyłka)

- para kwarcy (na allegro nadawczy i odbiorczy można wyrwać już za 27 zł + wysyłka)

- odbiornik minimum 4 kanały (ja akurat dostałem na allegro 6 kanałową w cenie 56 zł + wysyłka)

- serwa minimum 2 cena za sztukę 19 zł (firma e-sky)

- silnik speed 400 7,2v koszt około 30 zł

- regulator obrotów e-sky 20A (mocniejszy ale zakupiony przyszłościowo) 29zł

- pakiet 6 x XCell 1100 NiCD 30 zł

- ładowarka do pakietu (koszt nie znany ładowarka zostanie wykonana w trakcie realizacji projektu, dołączony zostanie schemat i fotki z instrukcją jak zrobić ładowarke)

 

Koszt: 325 zł

 

Materiał do budowy:

- 1x płyta depronu (najlepiej pytać o płytę do paneli podłogowych) koszt około 4 zł w markecie budowlanym, zakupione w Castorama)

- 1x listewka 10x10 (dla prostoty zakupiona również w Castoramie ) cena 2,56zł

- 1x klej uniwersalny polimerowy DRAGON 250ml za cale 5 zł

 

Koszt: 11,56 zł

 

Narzędzia:

- nożyk do cięcia wykładzin

- piłka do drewna lub nawet do metalu

- linijka

- małe obcęgi

- drobny sprzęt

 

Wrażenia są bezcenne z budowy 1 modelu, jednocześnie proszę o wszelkie sugestie co do ewentualnych rozwiązań jakie zostają przedstawione

 

1.jpg

Wycięty depron z wklejonymi wręgami skrzydła w celu uzyskania jakiegokolwiek profilu skrzydła

 

2.jpg

Przykład rozmieszczenia elementów bez silnika (pakiet jest poglądowy)

 

Teraz pytanie do doświadczonych depronowców:

Jak zagiąć depron po linii skośnej tak aby nie połamać płyty? (myślałem o czymś takim jak podcięcie depronu w zagięciu pod kątem, dla uściślenia całość na zgięciach jest podklejona taśmą!!!)

 

Jeśli macie uwagi proszę o wszelkie sugestie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zagiąć depron po linii skośnej tak aby nie połamać płyty? (myślałem o czymś takim jak podcięcie depronu w zagięciu pod kątem, dla uściślenia całość na zgięciach jest podklejona taśmą!!!)

Gdy zginam depron to od strony wewnętrznej robię małe zagłębienie płyta CD(tak jak masz narysowane linie) a od zewnątrz (w miejscu zgięcia) naklejam pas taśmy pakowej, zapobiega pękaniu depronu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jak zagiąć depron po linii skośnej tak aby nie połamać płyty? (myślałem o czymś takim jak podcięcie depronu w zagięciu pod kątem, dla uściślenia całość na zgięciach jest podklejona taśmą!!!)

 

Z zewnętrznej strony trzeba nakleić taśmę pakową i obowiązkowo przyprasować żelazkiem, bo bez tego na wiele się nie zda. A i po przyprasowaniu należy powoli zaginać bo czasem lubi pękać :(.

 

Sam niedawno zrobiłem podobną deltę, ale moja nie chciała latać. To była moja druga delta i zarazem druga która nie latała. Coś nie mam szczęścia do bezogonowców :x.

 

Widzę, że jesteś z Poznania, skąd dokładnie ? Ja jestem ze Świerczewa (okolice ul. Opolskiej, koło Dębca). Chętnie bym się umówił na jakieś wspólne loty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz apkę e-sky bez mikserów, więc bez niego się nie obejdzie

albo mechaniczny http://www.tbm.lasowice.net/modelar3.html#modelw6 albo elektroniczny kupić/zrobić :)

 

same serwa nie wystarczą w takim układzie jaki masz na rysunku

 

hubert_tata sprzedawał jakiś czas temu takie mikserki elektroniczne bardzo dobrej jakości (takie wpinane pomiędzy odbiornik-serwa). Sam kupiłem :) Nie były drogie, zapytaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zrobić mikser mechaniczny w nadajniku-obrócić go o 45'

 

Adam - to był żart, czy nie ?? :shock:

 

 

Panie baxter - "na stadionie Warty" w środku ? On jest otwarty ? Można tam bez problemu wejść ? Tak się skada, że też jestem z Poznania (stare miasto, bliziutko bema) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - to był żart, czy nie ?? :shock:

Nie. w ostateczności można tak latać. Pewnie jest niezbyt wygodnie trzymać tak nadajnik, poza tym trzeba miksowane kanały mieć na jednym drążku, ale przy okazji spada niebezpieczeństwo celowania anteną w model :)

Ilustracja pokazująca w której osi trzeba obrócić nadajnik(dla mode 1 lub 3):

a671b4198c10e518.jpg

Potem wystarczy używać drążka tak, jak zwykle(od siebie, do siebie-wysokość, na boki-lotki/kierunek), mikser sam zadba o resztę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W srodku stadionu do niedawna byla sliczna murawa, jest on uzywany jako stadion treningowy dla mlodzikow. Z zewnztrz wyglada jak wysypisko smieci, ale jak wejdzie sie do srodka to zaskakuje, jak jest zadbany, teraz jest caly zabronowany, wiec troch ciezko sie startuje. latalem przed wczoraj moim 2 metrowym RWD.. Jedyna wada jest to ze na nasypach sa turbulencje wiec trzeba uwazac. Wejscie na stadion jest od strony Nautilusa, przez glowna brame.

http://www.baxter.sylaba.pl/PatMateluty2008.wmv

 

 

Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja czasem latam na stadionie Warty na Bema.. a ty gdzie zwykles latac?

 

Ja latam na górce niedaleko domu ~jakieś 400m. Tutaj mała mapka ;). Dodam, że mój domek znajduje się na ulicy Tyca. Czyli jak widać daleko na "lotnisko" nie mam, ale brakuje mi kogoś do wspólnego polatania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.