Skocz do zawartości

Wycinanie planów modelarskich z plików dxf


adus81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam podejmę się wycięcia planów lub dowolnych elemendów z plików dxf

Posiadam frezarkę cnc o polu roboczym 1350 na 1080 mm

Dokładność wycinania to 0,1 mm

Tnę w materiałach drewnianych typu drewno, sklejka , mdf a takrze aluminium ,plexi i podobnych

Poniżej filmik z pracy maszyny

Wszelkie pytania na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tylko jedną profesionalną firmę która bierze 60 zł za godzine pracy maszyny .

Ja myślę że jako osoba prywatna to 45zł za godzinę pracy to dobra cena .

Wszystko zależy od trudności wykonania planów i czy są przygotowane do cięcia czy będe musiał je przygotować sam .

Jeżeli jest ktoś chętny to na próbę mogę coś wycenić . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ile biorą inne firmy tylko jak wygląda to u Ciebie. Natomiast dodam tyle ze przerobienie formatek przygotowanych pod laser ( z optymalizacją czyli z minimalizacją podwójnych cięć co występuje w przypadku nałożonych polylinii) na pliki pod frezarkę jest bardzo czasochłonne.

 Absolutnie nie czepiam się Twojej oferty ale powinny być w niej zawarte :

- PLN/h

- minimalne średnice frezów jakich używasz

- offset- jeżeli CAM dodaje go automatycznie to i tak jest dobrze wiedzieć w jakiej odległości umieszczone muszą być od siebie elementy na formatce.

- nie podałeś czy tniesz  w laminatach węglowych i szklanych oraz kompozytach szklano węglowych a jeżeli tniesz to do jakiej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ile biorą inne firmy tylko jak wygląda to u Ciebie. Natomiast dodam tyle ze przerobienie formatek przygotowanych pod laser ( z optymalizacją czyli z minimalizacją podwójnych cięć co występuje w przypadku nałożonych polylinii) na pliki pod frezarkę jest bardzo czasochłonne.

 Absolutnie nie czepiam się Twojej oferty ale powinny być w niej zawarte :

- PLN/h

- minimalne średnice frezów jakich używasz

- offset- jeżeli CAM dodaje go automatycznie to i tak jest dobrze wiedzieć w jakiej odległości umieszczone muszą być od siebie elementy na formatce.

- nie podałeś czy tniesz  w laminatach węglowych i szklanych oraz kompozytach szklano węglowych a jeżeli tniesz to do jakiej grubości.

No to już odpowiadam

45zł za godzinę pracy maszyny

Minimalna średnica freza to 1mm

Optymalna średnica freza to 2mm ( najlepiej tnie :-))

Jeżeli chodzi o materiały węglowe i szklano-węglowe to musiałbym przetestować bo nie miałem okazji takich ciąć .

Ale jeżeli maszyna tnie aluminium , mosiądz , miedź , sklejkę ... to z tymi też nie będzie problemu .

Co do głębokości to jest to ograniczone polem roboczym freza, obecnie frez 2 mm ma 12 mm pola roboczego i do takiej głębokości może ciąć. Natomiast sama maszyna w osi Z ma 150 mm pola roboczego .

Jeżeli są jeszcze jakieś informacje potrzebne których nie podałem to napiszcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W moim małym warsztacie powstają dwa nowe modele, w których będę wykorzystywał wzmocnienia z laminatu 0,5mm

 

Przygotowując się do składania modelu typu tartak, zleciłem koledze adus81 wycięcie kilku formatek (jedna z nich jest właśnie powyżej).
Z dużą przyjemnością ogląda się jak wycinają się "swoje" elementy, niemniej jednak komentarz odłożyłem do momentu, kiedy wrócą do mnie i wszystko wymierzę / sprawdzę.

 

A jako że wczoraj elementy właśnie do mnie dotarły, dokonałem pomiarów, czy wszystko jest zgodne z projektem, także chciałem się tym podzielić:

 

1. Krawędzie
Do jakości krawędzi nie mam nawet najmniejszych uwag.
Są po prostu idealnie wycięte.
 

2.  Wymiary
Sprawdzane suwmiarką na każdym z wyciętych elementów wskazują, że maksymalne odchylenie od projektu wynosi od 0,1mm do 0,15mm.
W przypadku moich zastosowań (wzmocnienia wręg oraz podwozia w modelu), różnica jednej dziesiątej części milimetra jest OK.
Wszystkie części do siebie pasują i nie zauważyłem żadnych większych odchyleń.
 

3. Krawędzie wewnętrzne.
W przypadku frezowania wewnętrznych krawędzi o kątach prostych, ich połączenie po wyfrezowaniu jest oczywiście lekko zaokrąglone.
Tego się nie da uniknąć.
Moje elementy zostały "potraktowane" frezem o średnicy 1mm, plus oczywiście ustalony offset.
Zakładałem, że będę musiał lekko iglakiem podpiłować te zaokrąglenia i ....trochę się zdziwiłem, ponieważ nawet nie musiałem.

 

Nie wiem jak kolega adus81 to zrobił, ale bardzo się przyłożył,

Elementy ze sklejki 3mm bez problemu wpasowują się w laminat.

 

4. Komunikacja
Nawet gdybym bardzo chciał, to złego słowa powiedzieć nie mogę :)
Mały przykład:
Wysłałem pliki z mostkami 1mm. Otóż przed wycinaniem w samym laminacie zrobiona została próba cięcia.
Otrzymałem telefon iż mostki są za małe (niektóre elementy wypadały) i że trzeba poprawić to w projekcie.

Niektórym wykonawcom nawet by się nie chciało napisać, tylko wycięliby jak jest.

 

5. Koszty.
Każdy kieruje się swoją kieszenią, więc nie ma jednej, idealnej ceny.

Mój poprzedni (niedoszły) usługodawca tak mi ściemniał do samego końca, że "nie wie ile", że "zobaczy się po wycięciu", że "będzie Pan zadowolony", etc.... że jak finalnie wydusiłem od niego cenę, to bardzo szybko zakończyłem owe "rokowania"

Tu otrzymałem szacowaną cenę po wysłaniu plików.
Powiem tylko, iż nawet z wysłaniem i odesłaniem elementów Pocztą Polską (2 x 5 PLN) była to dla mnie cena konkurencyjna.

 

Jedyne czego żałuję, to że nie zleciłem od razu wycięcia dźwigni sterów do kilku modeli.
Ale dołączę je do wzmocnień modelu, który teraz powstaje....

 

Tyle moich uwag.

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim małym warsztacie powstają dwa nowe modele, w których będę wykorzystywał wzmocnienia z laminatu 0,5mm

 

Przygotowując się do składania modelu typu tartak, zleciłem koledze adus81 wycięcie kilku formatek (jedna z nich jest właśnie powyżej).

Z dużą przyjemnością ogląda się jak wycinają się "swoje" elementy, niemniej jednak komentarz odłożyłem do momentu, kiedy wrócą do mnie i wszystko wymierzę / sprawdzę.

 

A jako że wczoraj elementy właśnie do mnie dotarły, dokonałem pomiarów, czy wszystko jest zgodne z projektem, także chciałem się tym podzielić:

 

1. Krawędzie

Do jakości krawędzi nie mam nawet najmniejszych uwag.

Są po prostu idealnie wycięte.

 

2.  Wymiary

Sprawdzane suwmiarką na każdym z wyciętych elementów wskazują, że maksymalne odchylenie od projektu wynosi od 0,1mm do 0,15mm.

W przypadku moich zastosowań (wzmocnienia wręg oraz podwozia w modelu), różnica jednej dziesiątej części milimetra jest OK.

Wszystkie części do siebie pasują i nie zauważyłem żadnych większych odchyleń.

 

3. Krawędzie wewnętrzne.

W przypadku frezowania wewnętrznych krawędzi o kątach prostych, ich połączenie po wyfrezowaniu jest oczywiście lekko zaokrąglone.

Tego się nie da uniknąć.

Moje elementy zostały "potraktowane" frezem o średnicy 1mm, plus oczywiście ustalony offset.

Zakładałem, że będę musiał lekko iglakiem podpiłować te zaokrąglenia i ....trochę się zdziwiłem, ponieważ nawet nie musiałem.

 

Nie wiem jak kolega adus81 to zrobił, ale bardzo się przyłożył,

 

Elementy ze sklejki 3mm bez problemu wpasowują się w laminat.

 

4. Komunikacja

Nawet gdybym bardzo chciał, to złego słowa powiedzieć nie mogę :)

Mały przykład:

Wysłałem pliki z mostkami 1mm. Otóż przed wycinaniem w samym laminacie zrobiona została próba cięcia.

Otrzymałem telefon iż mostki są za małe (niektóre elementy wypadały) i że trzeba poprawić to w projekcie.

 

Niektórym wykonawcom nawet by się nie chciało napisać, tylko wycięliby jak jest.

 

5. Koszty.

Każdy kieruje się swoją kieszenią, więc nie ma jednej, idealnej ceny.

 

Mój poprzedni (niedoszły) usługodawca tak mi ściemniał do samego końca, że "nie wie ile", że "zobaczy się po wycięciu", że "będzie Pan zadowolony", etc.... że jak finalnie wydusiłem od niego cenę, to bardzo szybko zakończyłem owe "rokowania"

Tu otrzymałem szacowaną cenę po wysłaniu plików.

Powiem tylko, iż nawet z wysłaniem i odesłaniem elementów Pocztą Polską (2 x 5 PLN) była to dla mnie cena konkurencyjna.

 

Jedyne czego żałuję, to że nie zleciłem od razu wycięcia dźwigni sterów do kilku modeli.

Ale dołączę je do wzmocnień modelu, który teraz powstaje....

 

Tyle moich uwag.

Pozdrawiam wszystkich!

Dzięki serdeczne i polecam się na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Preferuję wycinanie z materiałów powierzonych . Nie chce aby klient był rozczarowany jakością materiału .

Można też zamówić materiał samemu i od razu w zamówieniu podać mój adres, po uzgodnieniu ze mną szczegółów  a ja po wycięciu odeślę wycięte elementy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Przesyłka z wzmocnieniami do 3 moich modeli do mnie dotarła, więc od razu zmierzyłem większość detali... i ....stwierdziłem, że nie będę się rozpisywał, ponieważ mój komentarz byłby identyczny jak napisany 10 lutego (powyżej), z tą jedną różnicą, że  tym razem.... wyciąłem sobie w końcu te ramiona do serw :) :)

 

Super robota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka z wzmocnieniami do 3 moich modeli do mnie dotarła, więc od razu zmierzyłem większość detali... i ....stwierdziłem, że nie będę się rozpisywał, ponieważ mój komentarz byłby identyczny jak napisany 10 lutego (powyżej), z tą jedną różnicą, że  tym razem.... wyciąłem sobie w końcu te ramiona do serw :) :)

 

Super robota!

Dzięki i zapraszam ponownie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Kolejna praca wykonywana przez p. Adriana do mnie dotarła (3 komplety wzmocnień do kolejnych modeli)

 

post-4061-0-19938000-1448036329_thumb.jpg

 

 

Nie jestem fanem sztucznego zwiększania ego, niemniej lubię doceniać solidność i rzetelność, a z tą się spotykam w tym przypadku kolejny raz.

 

Dziękuję bardzo serdecznie !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.