Skocz do zawartości

Bedzie pierwszy lot na dystansie 10 km


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż widzę że trochę wywołałem burzę. Peter trochę mnie uspokoiłeś w pełni profesjonalnym podejściem do tematu :)

 

"Adeptom latania FPV - trzeba oprócz recept technicznych - "tłuc do głowy" BHP"

 

To zdanie w zasadzie powinno być mottem tego działu żeby fascynacja nie zasłoniła zdrowego rozsądku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość Anonymous

Z tym "tłuczeniem" to jest tylko jeden problem.... jak mówi przysłowie "diabeł nie jest mądry dlatego, że jest diabłem - tylko dlatego, że jest stary" - w domyśle: na swoje grabie już wiele razy nadepnął zanim nauczył się patrzeć pod nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter trochę mnie uspokoiłeś

 

Ciesze sie ze choc troche.

Zachowujac odrobine rozsadku i zgodnie z powiedzeniem ze dobry pilot to stary pilot

(w sensie nalotu) poczynilem juz pewne przygotowania.

 

Od strony 2,4 GHz.przy czulosci glowic rzedu -83dB raczej nie mam obaw.

Byc moze po testach,aby urwac ze tak powiem troche ze strat,pokusze sie o lutowane polaczenia,ale to traktuje jako trzeciorzedna potrzebe.

 

Bardziej meczy mnie temat RC.

Jesli jednak ,,doucze'' sie nt. cyfrowego przekazu w zastosowaniu RC, to wejde w to z zamknietymi oczami.Znajac juz w wiekszosci zalety i wady tego rodzaju transmisji.Moze nie w tak rozleglym zakresie jak inni koledzy,ale majac ,,prosty'' zestaw mam niejako z marszu zagwarantowane sterowanie w zakresie kilkunastu kilometrow.

Nie mam az takich ambicji, poprzestane (na razie) na tych kilku km.

Ale do tego lotu-czyli 10 km jeszcze uzyje tradycyjnego systemu.

Zmiany,w tradycyjnym sterowaniu RC 35 MHz beda polegaly na zastosowaniu wzmacniacza o niskim poziomie szumow.Kto sie choc troche tym zajmowal,czyli radiowka,doskonale wie ze stosowanie tego rodzaku trickow to bron obosieczna.

Dlatego zostanie system RX poddany pewnym zmianom.

Pierwsza to taka,ze beda uzyte dwa rozne odbiorniki rx,z redutancja zasilania.Nastepna to

zaimplementowanie modulu diversity pomiedzy nimi.

Generalnie,powinno to byc sterowane (diversity) sygnalem z fail safe, ale takiego sygnalu nie chce uzyc,poniewaz to juz skrajnosc.Majac rx 1 i 2 o podobnej czulosci mozna po prostu stracic model wlasnie poprzez przelaczenie sygnalem fs,a wcale nie mamy pewnosci ze ten drugi bedzie odbieral lepiej.

Dlatego uzyje innego sposobu,polegajacego na kontroli ramek sygnalu.Pracuje taki uklad mniej wiecej na takiej zasadzie.

Kontrolowane ramki sygnalu (obojetne co sterujemy) maja miedzy soba okreslone przerwy czasowe.Takze ich rozmiar w czasie (podstawa czasu) jest okreslona pewnym algorytmem ,ktory jest niezmienny.Jest jeszcze podobna opcja badania poziomu sygnalu w rx na podstawie napiecia RSSI,ale zaniechalem tej idei.Mozna te opcje wykorzystac/uzyc w OSD.

Ale wracajac do tematu,kontroler,w diversity,jesli nie znajdzie w okresie powiedzmy 60 milisekund poprawnej ramki/klucza,zezwoli na tryb awaryjny,to znaczy uklad poczeka jeszcze ok. 0,2 sekundy (da odbiornikowi szanse) na znalezienie poprawnego klucza.Generalnie nie jest to grozne,gdyz sam odbiornik,systemowo jest wyposazony w uklad zapamietania ostaniego polozenia serw i sam sobie powiela ostatnio zapamietana (poprawna) ramke sygnalu.Dodam ze calosc operacji trwa mniej niz sekunde,ale opis troche dluzej :faja:

Jesli rx nie odbierze poprawnego sygnalu (w okreslonym czasie) to uklad diversity przelaczy sie na rx nr 2.Tu z zalozenia bedzie zastosowany lepszy rx i ze sprawniejsza antena.

Uzyskam przez to niejako wskaznik ze juz jestem zbyt daleko.Czulszy rx da mi szanse powrotu.Ciekawostka jest to ze mozna do takiego ukladu podlaczyc np. rx pracujace na innych kanalach czy nawet systemach,np. rx 2,4GHz

 

Te mysl podsuneli mi ,,fachowcy'' od latania na dystansach (u nich to juz norma) grubo ponad 10 km :devil: Niebawem dostane namiary na ten gadzet,wiec zastanowimy sie wspolnie czy przyda sie .

Sam moment przelaczenia,jest niezauwazalny,dlatego uzyty bedzie buzzer,ktory poinformuje pilota :) ,czas najwyzszy wracac.Jest co prawda logger (ile zlych ramek,ile x sie przelaczyl itd) ,ale co mi po nim , skoro mozna go odczytac po locie,czyli po ptakach :devil:

 

Mam co prawda jeszcze inny pomysl,ale z jego realizacja czekam cierpliwie,az o postepach dadza znac koledzy z forum-pozdrawiam Was.

 

Nad testami praktycznymi , zapewne spedze kilka dni,ale idea wydaje sie byc sensowna.

 

Co o tym myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co o tym myslicie ?

 

Peter. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to chcesz podnieść czułość odbiornika RC. :shock:

 

Jeżeli tak no to nic innego mi nie pozostało tylko życzyć Ci powodzenia w działaniu :D

Pełnozasięgowe odbiorniki RC mają czułość na poziomie 0.2 uV przy stosunku sygnał szum

=12dB, a więc na poziomie -116-119 dBm. Ciekaw jestem do jakiej wartości Ty chcesz podnieść ten parametr, bo w nieskoczoność to nie da się go ciągnąć. Pozdr. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie,tak jak pisalem,jest to bron obosieczna.

Wytworca proponuje wrecz fantastyczne wyniki

http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/es_ES/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/LNA35

a ja nauczony juz przez praktyke,szukam tylko liczby przez ktora nalezy podzielic te parametry.Mam mala nadzieje ze gdyby choc w sensownej czesci sprawdzily sie te parametry, to juz warto.Czulosc moze w tym wypadku nie byc tak wazna jak odstep sygnalu od szumu.

Ktory to notabene wprowadzi sam wzmacniacz.

Dlatego tez szukalem takiego rozwiazania,gdzie diveristy dziala juz po stronie niskiej,a nie wysokiej,choc i takie sa rozwiazania (RSSI)

Uklad przelaczajacy, ktory mam zamiar zastosowac to ten

http://www.modellbau-deutsch.com/shared/download/bedienungsanleitungen/powerbox_anleitung_rrs_en.pdf

 

Jasiu,mam swiadomosc ze moze byc gorzej jak lepiej , dlatego na poczatek szukam samych negatywow,to bardziej pomaga,a ew. rozczarowania sa mniej bolesne,bo zakladane lub napisane przez kogos wczesniej (mam taka nadzieje).Dzikuje za sluszna uwage.

 

 

Lada dzien wzmacniacz powinien pojawic sie u mnie,przetestuje go na sucho,moze juz nie na spacerkach ale w aucie.Warunki testu bedzie mial trudne,bo zarowno odbiornik jak i nadajnik beda niewiele wyzej poziomu gruntu.Jesli ,,po ziemi'' uzyskam 3 km,to bedzie super,w powietrzu na pewno zalapie sie na wiecej niz 6km.A obserwacja serw i samego zachowania sie odbiornika wyjasnia wszystko.Tak mysle.

Teraz i tak juz za pozno, bo kupiony,ale opinie i filmy zdaja sie potwierdzac, ze jednak cos jeszcze mozna wymyslecw tym temacie,no chyba ze to kolejna podpucha tak jak z filmikami o nadajnikach 2,4 GHz, gdzie dopiero logiczna kalkulacja i kilka podpowiedzi pomoglo .W tym wypadku ,,fachowcy'' tez zalecili mi ta opcje,wiec w nia wszedlem.

A jak sie zakonczy zobaczymy.A z drugiej strony , nie robiac nic,musialbym przyjac zasade-nie da sie i juz ! (zwiekszyc zasiegu)

 

Dlatego, ta zasada sprawdza sie lepiej , ze szukamy najpierw slabych punktow,czyli wszystkich argumentow na nie.Bede wdzieczny za Wasze wypowiedzi w tej materi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , docelowo byc moze czeka mnie radiomodem.Ale ze jestem w tej materi ,,niedouczonym'' dyletantem,poprzestane na razie na 35 MHz.

Sterowanie bedzie jednym tx.

Poczatkowo chcialem to zrobic na dwoch tx,ale przeszkadza w tym wlasnie fail safe.

Niebezpieczenstwo istnieje,jak zawsze,ze zostane trafiony wlasnie w moj kanal,ale latam na tak niepopularnym ze moze jednak sie uda.

Poza tym,niemam jeszcze takich ambicji/fascynacji aby latac dalej.Dystans w jedna strone 5 km to i tak juz wielkie wyzwanie jak dla mnie.

 

Dlatego wolalbym wiedziec przed lotem co mnie moze czekac,a raczej model :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a ja nauczony juz przez praktyke,szukam tylko liczby przez ktora nalezy podzielic te parametry.

.

 

No widzisz - "ćwiczenie czyni mistrza".

Jeszcze trochę czasu upłynie a dojdziesz do wniosku, że innej drogi jak podniesienie anteny nadawczej ( która jest sprawą banalnie prostą ) plus ewentualnie zwiększenie mocy TX- nie ma, nochyba że w grę będą wchodziły znacznie większe pieniądze niż te , które do tej pory wkładasz. Ja osobiście to bym w ten wzmacniacz nie wchodził, z tego względu , że rx-y, które używasz mają prawdopodobnie tę maksymalną czułość , której przeskoczyć się nie da.

No ale chciałbym się mylić. Napewno testy które wykonasz dadzą odpowiedż na nurtujące nas pytania.

Zwróć tylko uwagę na to, by test był w możliwie miarodajny. Pamiętaj że nie wykonujesz pomiaru czułości , tylko porównujesz czułość odbiornika bez-oraz ze wzmacniaczem, w związku z tym możesz zaoszczędzić sobie 3- kilometrowych wycieczek,

a porównania możesz dokonać ze złożoną anteną TX - RC.- co będzie na pewno miarodajnym pomiarem. O identycznych warunkach pomiaru to jużnie będę wspominał.

 

Pozdr. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczatkowo chcialem to zrobic na dwoch tx,ale przeszkadza w tym wlasnie fail safe.

 

Humm, to po prostu wyłącz fail safe w odbiornikach.

Kup dwie 7 czy 9 DS IPD MPX i podłącz do kompa i wyłącz fail safe - nie są drogie a naprawdę dobre - na innych odbiornikach granice zasięgu były dużo bliżej. (informacje z autopilota o kondycji ramki PPM)

5 km w "jedną stronę" to jest naprawdę dużo nikt kto nie poleciał nigdy poza zasięg wzroku nie wie jak dużo :wink:

 

P.S.

Ja trochę zarzuciłem zlecenie opracowania sterowania po przez radiomodemy, jest "zaszyte" w autopilotach. A bez autopilota latać tak daleko nie mam potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Niestety niektóre odbiorniki mają dość kiepską selektywność i podniesienie czułości za pomocą przedwzmacniacza może nie dać pożądanego efektu.Filtry stosowane w odbiornikach mogą okazać się za szerokie.Kilkanaście lat temu kiedy CB jeszcze było nowością z kolegami wymienialiśmy filtry piezoceramiczne 455khz w drugiej pośredniej na piezoceramiczne drabinkowe.Po wymianie odrazu była odczuwalna poprawa selektywności.Filtry te o ile pamiętam były produkcji Cerad-u.Problemem jest wielkość filtru i raczej do rc się nie nadaje.Co do testów ze skróconą anteną to bym się niezupełnie zgodził.W odległości 3 km od nadajnika odbiornik jest narażony na różne zakłócenia.Pamiętajmy że kilkaset metrów nad ziemią tych zakłóceń przybywa i napewno jest ich dużo więcej niż na poziomie gruntu w odległości 60 m od nadajnika ze złożoną anteną.Ja bym poszedł w kieruku porządnego systemu antenowego po stronie nadawczej w postaci anteny 5,8 fali oraz w odbiorniku zastosował antenę 1/8 fali.Trzeba wykorzystać maksymalnie moc nadajnika poprzez dobre dopasowanie do systemu antenowego.Związane jest to oczywiście z wymianą fabrycznej anteny na gniazdo i połączenie kablowe z nadajnikiem.Pisałem zresztą już o tym na forum. To jest mój punkt widzenia na tą sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do testów ze skróconą anteną to bym się niezupełnie zgodził.W odległości 3 km od nadajnika odbiornik jest narażony na różne zakłócenia

 

Cześć SŁawek.

Ja chcę tylko Peterowi zaoszczędzić tych wielokilometrowych wędrówek.

Wracam do meritum sprawy:

Jeżeli mamy porównać dwa odbiorniki (nie mając oprzyrządowania) to nieistotne jest czy pomiar wykonujemy z dużą mocą (ant. wydłużona do max) czy też z małą (ant maksymalnie skrócona)- ważnym jest by pomiar był wykonany tak samo. Bo tutaj chodzi o wytworzenie

minimum natężenia pola. Czu to będzie z nadajnika 100 mW, czy 10 mW to nie istotne, byle by natęzenie pola w obydwu przypadkach było minimalne i wynosiło tyle samo. jeżeli użyjemy tego samego nadajnika i tak samo sytuujemy anteny Tx oraz RX w obydwu przypadkach to porównanie na pewno będzie miarodajne , a w tym pierwszym przypadku człowiek mniej nachodzi się. i chyba o to chodzi. pozdr. janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Nie wiem jaką czułość ma mój R149DP, ale czekam na odbiornik GWS z podwójną przemianą i podobno z mosfetem na wejściu.Aż jestem ciekawy jak będzie z czułością u niego.Do porównania będę musiał wykombinować jakiś odbiornik PPM z podwójną przemianą.Oczywiście podzielę się wynikami.Na tym GWS-ie przeprowadzę próbę z anteną 1/8 fali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zrobie na dwoch odbiornikach,beda mialy ten sam kanal ,ale kazdy bedzie pracowal osobno,wlacznie z zasilaniem.Beda lezaly kolo siebie,pracowaly jednoczesnie i anteny beda w podobnym polozeniu-czyli jak najbardziej zblizone warunki, miedzy rx 1 i rx2

rx1 -Futaba 149 rx 2 Hitec 08

Chodzi o to by naocznie stwierdzic ktory z nich i w jakiej odleglosci zakonczy dzialalnosc.TX bedzie pracowac w trybie test-serwo.Czyli do kazdego odbiornika podlacze po 2-3 serwa i w droge.

Odbiornikow nie bede kupowal nowych,ma to byc opcja dla Kowalskiego,czyli z tanimi rx.

Mam swiadomosc ich ulomnosci,ale $$$ juz sie skonczyly,wiec musze bazowac na tym co mam.

Zgadzam sie tez , ze wieksze szanse mam,jesli poprawie/zmienie strone tx.

No tu juz kolejny raz prosze o pomoc.Jaka ma to byc antena,wymiary,budowa itd.

W koncu moze tez doczekam sie na projekt a moze prosty prototyp wzm. w zakresie 35MHz.

Prosty driver,jemu i tak jest wszystko jedno co nadaje,a latam praktycznie sam, wiec raczej nie strace nikogo w odleglosci 7km.

Takze antena po stronie TX.Dzieki pomocy Marka,jakos moze uda mi sie pomierzyc taka antene i zbadac ile faktycznie wypromieniuje mocy tx z driverem.Takze zestrojenie anteny-swr moze bedzie mniejsze jak 2 :) .Ale wciaz nie mam prototypu czy nawet propozycji, co mam ulepic.Wymiary,budowa,polaczenie.

Czekam wiec w tej materi cierpliwie na materialy,zainteresowani sa wsrod nas,pozdrawiam.

 

Juz wczesniej sygnalizowalem ,ze po stronie tx sa wieksze mozliwosci,ale z braku propozycji ,zwrocilem sie w te strone.

Tak juz osobno,dodam, ze jednak to nie do konca jest tak , ze taki wzm. nie pomoze w rx.

jesli okaze sie ze jest selektywny i wniesie iles tam decybeli wiecej (mimo szumow) to juz jestem wygrany.Troche spedzilem czasu, na tropieniu tego wynalazku i wybor byl calkowicie swiadomy.Zreszta poparty przez lepszych ,majacych wieksze osigniecia.Nikt co prawda nie pokusil sie o podobne testy (w Polsce) a ja mimo braku wiedzy w tym temacie,moge to zrobic jedynie nie na podstawie teori tylko praktycznie.I (jak dla mnie) taki test bedzie chyba miarodajny ?.Moze sprzeczny z teoria,ale jak bedzie 3 km (po ziemi) to tez nie bede sie zastanawial dlugo dlaczego :?

Wiadomym jest ze jesli rx znajdzie sie 500m wyzej bedzie lepiej.

Gdybym mial wiecej mocy w tx, bylbym spokojniejszy,tu licze na Wasze propozycje :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Wzmacniacz do Rx można zrobić na dość popularnym tranzystorze BF 960-966.Robiłem na nich wzmacniacze na 145 MHz i działały super.Zdaje sie że największe wzmocnienie maił wtedy kiedy na 2 bramce było ustawione napięcie 4V.Odpowiedni dzielnik napięcia załatwiał sprawę.Filtr pasmowy na wejściu też nie będzie problemem.W sprawie zwiększenia mocy TX będzie trochę komplikacji ze względu na połączenia między nadajnikiem a wzmacniaczem mocy.Oczywiście antena teleskopowa odpada jeżeli wzmacniacz mocy ma przynieść jakieś korzyści.Sam nadajnik spokojnie wysteruje wzmacniacz mocy na jednym tranzystorze.Tak jak już rozmawiałem z Peterem poszukam odpowiedniego tranzystora i spróbuję wykonać odpowiedni wzmacniacz.

 

Co do odbiorników Janusz to GWS raczej nie jest jakimś szczytem techniki ale zobaczę jak jest wykonany, również w środku.Z zewnątrz wygląda ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już rozmawiałem z Peterem poszukam odpowiedniego tranzystora i spróbuję wykonać odpowiedni wzmacniacz.

 

No nie wymagalem Slawku oswiadczen na forum,ale skoro piszesz ze jednak bedzie prototyp, to jestem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozostaje tylko zrobic antene na wedce.Wedke juz mam :D

 

Ostanio,podszedl do mnie starszy pan,myslal ze umarlem na tym foteliku na srodku polanki.

Caly czas sie pytal co mi jest ?

Ni mogl zrozumiec dlaczego nie moge zdjac gogli i pogadac z nim :crazy:

Jak jeszcze doloze wedke 4 m to juz calkiem bedzie cyrkowo :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Peter, koncepcję sprawdzić zawsze można.Jak pomysł polegnie to zawsze można wzmacniacz zawiesić na ścianie zamiast obrazka :D .

http://arczer.neostrada.pl/r050.htm tu jest schemat podobny do tego o czym myślę.Oczywiście wartości elementów inne.Muszę dorwać tranzystor który ma Uce około 15V.Mam gdzieś tranzystor który daje 1W mocy przy 12V na częstotliwości 430 MHz, ale chcę zrobić wzmacniacz na taki który znajduje się obecnie w handlu.

 

Peter , żeby Cię nie wywieźli gdzieś , gdzie nie ma klamek i takich tam rzeczy :D

 

Znalazłem ciekawą tabelkę z tranzystorami mocy w.cz. http://members.tripod.com/~Malzev/comp/power.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.