Skocz do zawartości

Problem z anteną w odbiorniku FM Conrad FlySport 4-CH-S


Dragon_X
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno zakupiłem po bardzo okazyjnej cenie aparaturę Conrad FlySport 4-CH-S FM. Mam jednak pewną zagadkę z anteną odbiornika. Mianowicie ktoś dokonał przeróbki i zamiast długiego kabla mam krótki z dziwną końcówką, której nie potrafię zidentyfikować. I tutaj prośba do Was drodzy forumowicze o pomoc w rozwiązaniu problemu jak przedłużyć tą antenę.

Całość wygląda następująco:

 

Nieszczęsna niezidentyfikowana wtyczka:

WP_20140902_010.jpg

 

Cały odbiornik:

WP_20140902_011.jpg

 

Bardzo proszę o pomoc w w/w kwestii.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Ktoś zapewne zamontowaną miał antenę stałą w modelu (stosuje się taką np. w modelach pływających klasy FSR) lub modelach kołowych. Ten wtyk to tzw. GOLD-męski .Antena w modelu miała zamontowane gniazdo do tego wtyku. Ułatwiało to przenoszenie odbiornika między modelami. Długość kabelka antenowego przy tej częstotliwości to około 60-70 cm powinno być OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź. W RC raczkuję i miałem poważny problem z identyfikacją. Czy mogę jeszcze prosić o informację gdzie szukac anteny z takim złączem lub gdzie szukac gniazda jak się domyślam gold-żeńskiego i jaki kabel zastosować żeby zbudować działającą antenę. Rozumiem, że całkowita długość kabla razem z tym co jest w odbiorniku to 60-79cm. Patent myślę calkiem fajny a biorąc pod uwagę, że mam dwa modele, mogę chyba ten patent wykorzystać ????

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla częstotliwości ~40MHz antena na:

1/4 długości fali będzie miała ~1,78m
1/8 długości fali będzie miała ~89cm
 

W Twoim przypadku wystarczy dobrać odpowiedni pręt dla anteny 1/8 długości fali,

np jak na poniższym rysunku:

 

nXfkJRU.png

Możesz także skracać antenę przez zmniejszanie długości fali, jednak odbije się to zmniejszeniem zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym dorobił so przewodu wtyczkę, żeby można było odłączyć antenę od odbiornika, powodowałoby to jakieś zakłócenia? Pytanie ważne o tyle, że odbiornika będę zamiennie używał w dwóch modelach i ułatwiłoby to jego przekładanie.

Czy mogę prosić o pomoc w doborze długości kabla no nie mam o tym pojęcia. Radio jest 40 MHz.

 

PS. Chodzi tez o średnicę przewodu.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polutuj na stałe, takie przeróbki to moim zdaniem proszenie się o kłopoty w modelach latających. Tyle znalazłem :

 

"Długość można wyliczyć z wzoru:
300 000/(nasza częstotliwość w kHz) = długość anteny. Oczywiście po wyliczeniu wychodzi antena długości kilku metrów, tak więc stosujemy odpowiednie długości 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 wyliczonej anteny.
Tak więc np. u mnie wyszło 300 000/40 000 = 7,5m => 1/16 => 46cm."

 

300 000 / 40 000 kHz = 7,5. 7,5 lub jak kto woli 750 centymetrów podzielić na 8 (doradzają 1/8 długości fali) = 93,75 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,8V taki jak trzeba. ale ani serwa ani aparatura nie byly wczesniej po zakupie sprawdzane.

nie mialem jak. Podłączyłem wszystko i buummm. dymek z serwa, a drugie niby reagowalo ale z przerwami i burczal silnik nawet jak nie ruszalem sterem, potem w ogole przestalo.

Czuje ze muszę znależć super tanią nawet dwukanałową aparaturke żeby polatać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc i porady. Antena z gniazdem została dorobiona.gniazdo po długich poszukiwaniach w końcu kupiłem. Problematyczne okazuje się kupienie gniazda typu banan 2 mm, ale w końcu. Udało mi się również dotrzeć do manuala odbiornika i była podana oryginalna długość anteny 1m. Na szczęście pomimo opisywanych problemów odbiornik działa, problemem były uszkodzone stare serwa. Po wymianie wszystko pięknie działa. Pozostaje uzbroić model ????. Raz jeszcze dziękuję. Watek myślę do zamknięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.