Skocz do zawartości

Piecyk gazowy, a ogrzewanie


arkozi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jako, że zrobiło mi się trochę miejsca na strychu zrobiłem tam sobie mini warsztat. Zima jednak nadciąga, a że temperatura jest tam taka jak na dworzu, to wpadłem na pomysł żeby dogrzewać się piecykiem na butlę gazową. Wie ktoś może na ile w takim ustrojstwie starcza 11kg butla? Pracowalbym przy niej góra do 2 godzin dziennie w godzinach wieczornych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba tzw. katalityczny o mocy około 4 kW. One zużywają około 0,3kg gazu na godzinę. A może kup coś takiego: http://olx.pl/oferta/nagrzewnica-elektryczna-farelka-power-tec-2000w-CID628-ID7vPBH.html#5091b14b61;promoted

 

Włączasz i działa. I nie  przejmujesz się wentylacją, tlenkiem i dwutlenkiem węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średni koszt 1kWh to 60 groszy, czyli 2 godziny grzania tą nagrzewnicą elektryczną to 2,4 PLN.

Koszt napełnienia butli turystycznych to około 10 PLN/kg gazu. Liczę codziennie 1 godzinę grzania, bo ten piecyk jest 2x mocniejszy od nagrzewnicy elektrycznej., czyli 1 x 10 PLN x 0,3 = 3 PLN. Tyle samo zapewne wyjdzie przez 2 godziny dziennie, jak skręcisz ten piecyk do połowy.

Przy zastosowaniu dużych butli kuchennych 11kg koszt wymiany butli to około 60 zł, czyli 1h = 60PLN / 11kg x 0,3 = 1,64 PLN

 

Zatem jeśli będziesz grzał codziennie 2h, to prądem wyjdzie 68 PLN/miesiąc, gazem z butli turystycznej 90 PLN/miesiąc, a gazem z butli 11kg  49 PLN/miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze bałbym się zarówno ze względów bezpieczeństwa pożarowego jak i zdrowia. Zapach z piecyka gazowego potrafi przyprawic o ból głowy i złe samopoczucie.To niby tylko 2 godziny ale może być różnie. 

Ale to Twoja sprawa:) Z tego co wyczytałem w sieci z pierwszego lepszego linku to szybkość spalania to ok 0,3kg/h czyli butla 11 starczy na jakies 36 godzin  ciągłego ogrzewania. Zakładając 2 godz dziennie to butla wystarczy Ci na ok 18 dni. Wszystkie dane podaję w przybliżeniu gdyż czas i szybkosć spalania będzie/może się różnić w zależności od piecyka. Nie musisz grzać na w pełni otwartym kurku ;) Wtedy starczy na dłużej. Z kolei jeżeli pomieszczenie bedzie ogrzewane tylko przez 2 godz dziennie to przez noc na pewno wystygnie więc straty ciepła będą większe bo będziesz zaczynał nagrzewać codziennie od nowa. 
P.S: nie wiem jak masz ocieplony ten strych. Elektryczne ogrzewanie wyszłoby drożej ale dużo bezpieczniej. 


Edit: długo pisałem bo klienci mnie zagadali:P Ogólne wnioski takie ja u kolegi Tomasza. Pozdrawiam.

Edytowane przez Donaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki piecyk katalityczny w pracy. Posiada on dwa stopnie grzania. Przy tym mniejszym, duża butla starcza na jakieś ~ 2 tyg grzania po 8h dziennie.

 

Co do efektów ubocznych spalania takiego ustrojstwa, na pewno nie jest to do końca zdrowe, jednak do tej pory nic mi się nie stało ;) Grunt to od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie w którym znajduje się piecyk. Dodam jeszcze, że ogrzewane pomieszczenie w moim przypadku to jakieś 20m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to dach będzie niebawem całkiem zmieniany, jest to stara konstrukcja i "wentylacji" jest aż nadto hehe Co za tym idzie ogrzewanie całego pomieszczenia po prostu nie wchodzi w grę. Zależy mi tylko na tym, żeby stał sobie koło biurka i żeby ręce nie grabiały.

Myślę, że nagrzewnica elektryczna raczej odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie do letniaka w którym zirganizowalem sobie modelarnie zakupiłem właśnie promiennik gazowy montowany na butlę. Coś a w tym stylu https://lh5.googleusercontent.com/proxy/kpDH_7bTv6GZd79XttUJhW1zPv-4_wWSdygEoBboCPQrGwHJ3nUszVrhFsUvVqnPk7KT8JSvMN4YAG2R1JCk-HiQ-CrwhpPdtyWTbEjFsWVHUghQ1-tGlr6_QzcJ-2k1IqBqH-eCWGfaAFqM-FiVnCyp2ULczWvR=w534-h490-nc

I sam testuję na ile starczy butla :-)

 

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ciężko powiedzieć coś więcej poza tym że jak na razie jest zadowolony bo na codzień w letniaku panuje bardzo zbliżona temperatura co na zewnątrz. Od 3 dni go używam i w komfort pracy jest bardzo zadowalający. Temperatura w środku 20+* przy 1/2 mocy. Do tego muszę go co jakiś czas wyłączać bo robi się za gorąco ☺

Ciekawy jestem zużycia gazu ale to się okaże za jakiś czas.

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.