Skocz do zawartości

Turnigy 9X8Cv2 RSSI


AndyCopter

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dzięki, czytałem to już wcześniej.

Jak również tu  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1316636&page=2

jednak jest drobna rozbieżność z dokumentacją układu A7105 z przedstawioną tam tabelą dB/mV.

Wg producenta, kondensator użyty na wyprowadzeniu Pin1 służy do kompensowania szybko zmieniających się wartości dla wzmacniacza różnicowego wewnątrz układu do wskazywania wartości napięciowo dla VCO aby z kolei ADC poprawnie potrafił odczytać uśredniane wartości a nie do bezpośredniego (zewnętrznego) odczytu RSSI.

Ponadto, wzór z dokumentacji układu A7105 na obliczanie tej wartośc:

ADC output value for RSSI  measurement [voltage] = 1,2 * ADC[7:0] / 256 V.

gdzie ADC[7:0] to wartość z rejestru RSSI Threshold Register pod adresem 1Dh.

 

Pozostanie zrobić wieczorem porównanie obliczeń z pomiarami na odbiornikach.

Przydał by mi się także jakiś sposób, aby porównać pomiar zewnętrzny z rzeczywistymi danymi z mikroprocesora. Ale na to na razie nie mam pomysłu.

 

Podczas samego lotu, wystarczy mi wiedza o trzech poziomach wartości: doskonała łączność, słaba, ryzyko utraty linku.

Natomiast do pomiarowania precyzyjnego "w układzie" przydała by mi się tu rzeczywista wiedza o jakości linku podczas dobierania anten.

Czytając forumowe wpisy typu "a u mnie to działa" jest dla mnie niewystarczające ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem testy z jedną i z dwoma antenami w odbiorniku. Dla układu z dwoma antenami, anteny ułożone w literę T.

Testowane "odległości" nadajnik-odbiornik, dla zróżnicowania poziomu sygnału:

lokalizacja 1 [L1].1m

lokalizacja 2 [L2] 10m (w oddzielnym pomieszczeniu nadajnik-odbiornik)

lokalizacja 3 [L3] 10m z tłumikiem w torze nadawczym - aparatura umieszczona w worku z folii aluminiowej (w oddzielnym pomieszczeniu nadajnik-odbiornik)

Wg obliczeń podanych przez producenta, powinienem spodziewać się napięć w przedziale 0,0047V - 1,2V.

 

Pomiary.

Przy wyłączonej aparaturze, odczytane napięcie to 850mV.

Dla odbiornika z pojedynczą anteną (uśrednione 5 pomiarów):

L1 - 1025mV

L2 - 1070mV

L3 - 1134mV

Dla odbiornika z podwójną anteną (uśrednione 5 pomiarów):

L1 - 1025mV

L2 - 1050mV

L3 - 1128mV

 

Pozostaje ustalić, co to oznacza :) i jak tego użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem także sprawdzenie dla ustawionych równolegle || jak i pod kątem 90st w literę V.

Dla ustawionych pod kątem 90st wynik zbliżony do ustawienia jak dla litery T.

Natomiast dla ustawionych obu równolegle, wynik w L2 i L3 był średnio o 10mV (+-2mV) większy niż przy pojedynczej antenie.

I to akurat nie powinno być zaskoczeniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski z przeprowadzonych testów nie są zbyt optymistyczne.

Abstrahując od możliwości jakie daje wykorzystanie RSSI w tym odbiorniku czy w każdym innym, wymagające zaawansowanej przeróbki odbiornika jest mocno ryzykowne.

Pomiędzy kondensatorem a pinem 1 w układzie, jest zaledwie 1mm odstępu, gdzie należy przylutować przewód.

Jak na razie, dość wątpliwym dla mnie jest także wykorzystanie tego sygnału. W dwu odbiornikach jakie posiadam, dane są rozbieżne.

Z pewnością natomiast, przeróbka toru antenowego jaka jest zaprezentowana na rcgroup, daje zysk energetyczny, jednak nie jest to czynność do wykonania dla każdego.

 

VQvmW5L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.