Skocz do zawartości

Turnigy 9X8Cv2 RSSI


AndyCopter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dzięki, czytałem to już wcześniej.

Jak również tu  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1316636&page=2

jednak jest drobna rozbieżność z dokumentacją układu A7105 z przedstawioną tam tabelą dB/mV.

Wg producenta, kondensator użyty na wyprowadzeniu Pin1 służy do kompensowania szybko zmieniających się wartości dla wzmacniacza różnicowego wewnątrz układu do wskazywania wartości napięciowo dla VCO aby z kolei ADC poprawnie potrafił odczytać uśredniane wartości a nie do bezpośredniego (zewnętrznego) odczytu RSSI.

Ponadto, wzór z dokumentacji układu A7105 na obliczanie tej wartośc:

ADC output value for RSSI  measurement [voltage] = 1,2 * ADC[7:0] / 256 V.

gdzie ADC[7:0] to wartość z rejestru RSSI Threshold Register pod adresem 1Dh.

 

Pozostanie zrobić wieczorem porównanie obliczeń z pomiarami na odbiornikach.

Przydał by mi się także jakiś sposób, aby porównać pomiar zewnętrzny z rzeczywistymi danymi z mikroprocesora. Ale na to na razie nie mam pomysłu.

 

Podczas samego lotu, wystarczy mi wiedza o trzech poziomach wartości: doskonała łączność, słaba, ryzyko utraty linku.

Natomiast do pomiarowania precyzyjnego "w układzie" przydała by mi się tu rzeczywista wiedza o jakości linku podczas dobierania anten.

Czytając forumowe wpisy typu "a u mnie to działa" jest dla mnie niewystarczające ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem testy z jedną i z dwoma antenami w odbiorniku. Dla układu z dwoma antenami, anteny ułożone w literę T.

Testowane "odległości" nadajnik-odbiornik, dla zróżnicowania poziomu sygnału:

lokalizacja 1 [L1].1m

lokalizacja 2 [L2] 10m (w oddzielnym pomieszczeniu nadajnik-odbiornik)

lokalizacja 3 [L3] 10m z tłumikiem w torze nadawczym - aparatura umieszczona w worku z folii aluminiowej (w oddzielnym pomieszczeniu nadajnik-odbiornik)

Wg obliczeń podanych przez producenta, powinienem spodziewać się napięć w przedziale 0,0047V - 1,2V.

 

Pomiary.

Przy wyłączonej aparaturze, odczytane napięcie to 850mV.

Dla odbiornika z pojedynczą anteną (uśrednione 5 pomiarów):

L1 - 1025mV

L2 - 1070mV

L3 - 1134mV

Dla odbiornika z podwójną anteną (uśrednione 5 pomiarów):

L1 - 1025mV

L2 - 1050mV

L3 - 1128mV

 

Pozostaje ustalić, co to oznacza :) i jak tego użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem także sprawdzenie dla ustawionych równolegle || jak i pod kątem 90st w literę V.

Dla ustawionych pod kątem 90st wynik zbliżony do ustawienia jak dla litery T.

Natomiast dla ustawionych obu równolegle, wynik w L2 i L3 był średnio o 10mV (+-2mV) większy niż przy pojedynczej antenie.

I to akurat nie powinno być zaskoczeniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski z przeprowadzonych testów nie są zbyt optymistyczne.

Abstrahując od możliwości jakie daje wykorzystanie RSSI w tym odbiorniku czy w każdym innym, wymagające zaawansowanej przeróbki odbiornika jest mocno ryzykowne.

Pomiędzy kondensatorem a pinem 1 w układzie, jest zaledwie 1mm odstępu, gdzie należy przylutować przewód.

Jak na razie, dość wątpliwym dla mnie jest także wykorzystanie tego sygnału. W dwu odbiornikach jakie posiadam, dane są rozbieżne.

Z pewnością natomiast, przeróbka toru antenowego jaka jest zaprezentowana na rcgroup, daje zysk energetyczny, jednak nie jest to czynność do wykonania dla każdego.

 

VQvmW5L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.