Skocz do zawartości

Analogowe oświetlenie modelu- próby laika :)


polpakpol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ze względu iż przerwa świąteczna jest baaardzo długa i zaraz potem są ferie zimowe, postanowiłem wykonać oświetlenie delty 120.

Jest to projekt prowizoryczny, mało zoptymalizowany, i niezsynchronizowany ale mam nadzieję że w pełni działający :)

Wszytko jest oparte na multiwibratorze astabilnym. Wszystko projektuję w programie do symulacji YENKA na którym jest darmowa licencja do użytku domowego :) Poniżej załączam schemat, jeszcze muszę pozmieniać wartości rezystorów i kondensatorów i trochę to wszystko zoptymalizować czyli np. zrobić wyjścia w jednym miejscu.

 

Ogólne informacje na ten moment:

 

Zasilanie: 5V

Pobór prądu: ~125mA

Diody:

            4x BLUE 3mm

            4x YELLOW 3mm

            1x RED 3mm

            1x GREEN 3mm

Rezystory: 4x 10K

                 2x 70

                 2x 270 

                 1x 10

Kondensatory:

                         3x 270 uF

                         1x 70 uF

Tranzystor bipolarny: 4x NPN BC548B

 

Będę się starał to zrobić na płytce PCB o ile dowiem się jak ją wytrawić :)

 

Chciałbym żeby dioda czerwona mignęła 2 razy pod rząd bez zapalenia się diody zielonej, jakieś pomysły ? :)

post-9571-0-93106500-1419075142_thumb.png

post-9571-0-63431200-1419075289_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to jak typowy układ na 2 tranzystorach (przerzutnik, multiwibrator - jak zwał tak zwał). Nie wiem czy projektujesz to od zera, czy wybierasz kawałki schematów... 

 

 

Chciałbym żeby dioda czerwona mignęła 2 razy pod rząd bez zapalenia się diody zielonej, jakieś pomysły ?  :)

 

To co piszesz jest nie możliwe do osiągnięcia w tym układzie.

 

Możesz zrobić jeden oddzielny RS dla koloru czerwonego, który będzie chodził szybciej niż, drugi zestaw dla koloru zielonego.

 

A najlepiej to weź ATMega i napisz kawałek kodu. Chyba, że masz dużo wolnego czasu i lubisz się bawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej kieruj się w stronę układów cyfrowych. 

To jest już bardziej optymistyczna ścieżka i większe możliwości. 

Zobacz sobie : Digtal Works v2.0 (na pewno są też inne lepsze)

http://murysz.republika.pl/

 

Zapisz co potrzebujesz w 'Tabeli prawdy' zoptymalizuj ją za pomocą tablic Karnaugh-a. Wyjdzie pewnie kilka bramek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wykorzystać układ scalony CD4017 (licznik dziesiętny/dzielnik). Po każdym impulsie na wejściu CLK pojawia się kolejno stan wysoki na jednym z 10 wyjść Q0-Q9. Przy odpowiedniej kombinacji diod prostowniczych i diod LED uzyskasz m.in. podwójne mrugnięcia lub inne sekwencje. Poniżej znaleziony w sieci schemat "wędrującego" tam i z powrotem punktu świetlnego. W razie czego wal śmiało na PW.

 

4017KittScannerCct.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wykorzystać układ scalony CD4017 (licznik dziesiętny/dzielnik). Po każdym impulsie na wejściu CLK pojawia się kolejno stan wysoki na jednym z 10 wyjść Q0-Q9. Przy odpowiedniej kombinacji diod prostowniczych i diod LED uzyskasz m.in. podwójne mrugnięcia lub inne sekwencje. Poniżej znaleziony w sieci schemat "wędrującego" tam i z powrotem punktu świetlnego.

(...)

 

 

A co ma to wspólnego z tytułem "Analogowe oświetlenie modelu...." ?

 

 

 

W programie działą a to już 50% sukcesu :D

 

W tym układzie jaki pokazałeś, są trzy obwody dla LED. W pierwszym "zielony-czerwony" obwód będzie działał na zasadzie przełączania pomiędzy diodami czerwona-zielona.

Drugi obwód "żółte", będzie działał tylko teoretycznie - a to ze względu na to, że załączanie przełączania będzie odbywać się z prawdopodobieństwem 50%. Raz zadziała, a innym razem nie. Dowiedz się dlaczego nie należy stosować takiego układu do przełączania.

Trzeci obwód "niebieskie", zadziałą wyłącznie jeśli zastosujesz odpowiedniej mocy rezystor 10R oraz odpowiedniej wytrzymałości prądowej diody LED. Te które opisałeś a więc 3mm, spalą się z chwilą podłączenia zasilania.

 

Pomijam całkowicie synchronizację, czy próby "dostosowania" cykli oświetlenia. Zapewne wogóle o tym nie myślałeś "projektując" układ ?

 

Edit.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obwód "żółte" również spowoduje przepalenie się diod led 3mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model takie oświetlenie, myślałem ze uda się coś zmajstrować byle by coś tam mrugało ale macie racje bo to chyba jest nie opłacalne w technice analogowej. Pominąłem całkowicie synchronizacje ze względu na prostote ukladu.

 

Pisane przez Tapatalk z mojego Sony Xperia J wybaczcie błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.