Skocz do zawartości

Dziwna barwa utw. L285


idfx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W okresie lata zakupiłem żywicę + utw. L285. Nie pamiętam poprzedniego zamówienia, ale w tym utwardzacz przyszedł dziwnie zabarwiony na niebiesko. Po laminowaniu jednak wszystko było ładne i przezroczyste a barwa "zeszła" pewnie w wyniku jakiejś reakcji. Po tym okresie komplet był przechowywany w "działkowych" warunkach, więc lato 25 - 30 stopni i w ostatnim okresie tem. około -2 do + 10 stopni. Postanowiłem znów nałożyć laminat. Utwardzacz był dużo bardziej niebieski niż w lato - bardzo ciemno niebieski. Po nałożeniu proporcji 100:40 i wykonaniu laminatu z czterech warstw białej tkaniny szklanej, nałożonego na białe "tło" (EPO) niby wszystko poszło dobrze, zeszlifowałem poczekałem i obecnie po kilku dniach laminat przybiera barwę sraczkowato zieloną (już wyschnięty i twardy). Nie wygląda to jakoś super ładnie i teraz się zaczynam zastanawiać czy już w trakcie zakupu dostałem skopany utwardzacz czy to kwestia przechowywania (piwnica bez dostępu światła słonecznego).

 

Prosiłbym bardziej doświadczonych o radę i podpowiedzi jak uniknąć podobnej przygody na przyszłość ..

 

Dziękuję i pozdrawiam !

 

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem tak pewien czy to od światła.

Resztki tej żywicy użyłem do zrobienia "wylewki" w asw28, i z pewnością nie była to barwa zielonkawa. A utwardzacz, mimo że był już dość stary, nie miał barwy niebieskiej.

 

43HP6v0.jpg

 

Możliwe, że to jakiś rodzaj utwardzacza, z którym się nie zetknąłem dotąd.

 

Kacper, czy przed użyciem-zmieszaniem, dokładnie podgrzałeś i wymieszałeś utwardzacz i żywicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, szlifuje sie tez elegancko tylko z upływem czasu delikatnie ciemnieje i wpada właśnie w ta zielen.

 

ooo, a tak wygląda obecnie utwardzacz .. w lato wydaje mi się, że był połowę jaśniejszy, niemal błękitny i nie zabarwiał laminatu :

 

yxb9cQ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy który utwardzacz kupujecie bo są i koloru pomarańczowego.  Mają różne czasy działania, 24 godzinny jest właśnie piękny niebieski .

Dokladnie tak ja pamietam ze  utwardzacze nr 285, 286 i 287 sa niebieskie a nr 500 (najszybszy) byl czerwony. Kolor utwardzacza znika w trakcie reakcji z zywica L285.

Jedyne Kacper co mi przychodzi do glowy to faktycznie albo stary utw/zywica lub jakas wilgoc ktora mogla sie dostac do srodka w niewielkiej ilosci wplywajac widocznie na kolor i -mniej widocznie- na wytrzymalosc ktora powinna byc slabsza.

Wilgoc mogla byc tez na modelu w materiale.

Jakkolwiek -ja to bym wyrzucil do smieci i zanabyl nowy swiezy zestaw :) .

 

Andy copter- widocznie nigdy nie pracowales z zywica L285 tutaj masz przykladowy utwardzacz do tej zywicy i jak widac nie jest przezroczysty:

http://svsponline.co.uk/Scheufler-H286-Hardener.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model był czysty, suchy itp. Zywica + utw. tutaj sie przyznam bez winy .. Mogłem się bardziej postarać o sezonowanie. Zapytalem bo zaskoczył mnie efekt, ktory wychodzi dopiero po kilkudziesięciu godzinach od laminowania (pelne utwardzenie 7 dni). Mam nauczkę, wywale w kosz i zadbam o to następnym razem.

 

Dziękuje za udział w temacie i wszystkie podpowiedzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.