Skocz do zawartości

zepsuta elektronika ''Walkera''


adambiker
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

jestem bardzo poczatkujacym u\ytkownikiem jak i hobbysta.

posiadam helikopter Walkera, nie jest to jakis wygorowany model, mysle ze standard,

Popsulem odbiornik ten ktory jest w helikopterze,

a mianowicie, urochomilem helikopter, helikopter chodzil na wolnych obrotach, i chca sprawdzic do czego sluza inne pokretla w radiu, wcisnolem pokretlo flight mode na pozycje 2, no i helikopter nagle zaczal dzialac na maxymalnych obrotach, a ze to wszystko odbywalo sie w pokoju, to helikopter sie przewrocil i nim zdazylem wylaczyc radio i odlaczyc baterie od helikoptera bylo juz za pozno, poczulem dym spalonej elektroniki w helikopterze.

rozebralem elektronike w helikopterze, i okazalo sie ze spalona zostala dioda SS14, kupilem diode, wymienilem, i nic nie dalo to zadnego efektu,dodam ze dioda byla peknieta wiec o\nacza to ze uszkodzona. prosze o porade co jeszcze moglo ulec zniszczeniu?

prosze o pomoc lub o jakies sugestie jaka elektronike dokupic aby dzialala z obecnym radiem.

dodam ze tylny silnik dziala wlasciwie, natomiast glowny nie reaguje wogole, jesli zamienie wtyczki z tylnego silnika na przedni to wtedy glowny silnik dziala, to tak dla sprawdzenia silnika,

 

post-9995-0-81663300-1424628466.jpg

post-9995-0-91017600-1424628469.jpg

post-9995-0-56922900-1424628477.jpg

post-9995-0-81796200-1424628482.jpg

post-9995-0-37487900-1424628492.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jest też szansa, że tranzystory to te dwa większe czarne elementy na drugim zdjęciu, ewentualnie jeden z nich to stabilizator napięcia, gdybyś dał wyraźniejsze zdjęcia...

dzieki za zainteresowanie

dodaje nowe zdjecia bardziej czytelne na prosbe.

to sa 2 te same zdjecia,

wiec ktory element jest uszkodzony?

ktos cos doradzi, jak to naprawic aby znow dzialalo?

W takich helikopterach zazwyczaj są moduły 4 lub 4 in 1. czyli odbiornik, żyro, regiel.

Poszukaj pomiędzy tymi płytkami czy nie ma tranzystorów w obudowie SO-8

pamiec-eeprom-93c66-so8_1148.jpg

witam, pomiedzy plytkami nie ma zadnych wiekszych elementow, jest jedynie cos w rodzaju ukladu scalonego i kilka malutkich rezystorow SMD oile sie nie myle i jeden cos w rodzaju kondensatora bo wygladem go przypomina,

post-9995-0-80432500-1431968667_thumb.jpg

post-9995-0-63517300-1431968703_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u góry płytki to masz stabilizator liniowy 5V. Skoro elektronika działa jest on sprawny. Poniżej masz tranzystor CEB8030, MosFet N kanałowy logic level, czyli dostosowany do współpracy z procesorem (tak w skrócie) Ponieważ padła dioda podłączona do jednego z wyprowadzeń, jest szansa, ten tranzystor nie żyje, jego parametry pozwalają na sterowanie silnikiem głównym heli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u góry płytki to masz stabilizator liniowy 5V. Skoro elektronika działa jest on sprawny. Poniżej masz tranzystor CEB8030, MosFet N kanałowy logic level, czyli dostosowany do współpracy z procesorem (tak w skrócie) Ponieważ padła dioda podłączona do jednego z wyprowadzeń, jest szansa, ten tranzystor nie żyje, jego parametry pozwalają na sterowanie silnikiem głównym heli.

czyli jak wymienie ten tranzystor CEB8030 to glowny silnik powinien znowu zaczac dzialac? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zagwarantować nie mogę, uszkodzeniu mógł ulec port wyjściowy procesora, ewentualnie jakiś driver Mosfeta, chociaż przy logic level nie powinno go być. Dobrze byłoby sprawdzić czy na bramkę tranzystora przychodzi jakieś sterowanie, przypuszczam, że powinien być sygnał prostokątny 5V  o wzrastającym współczynniku wypełnienia w miarę dodawania gazu. Myślę, że dioda led z rezystorem powinna wystarczyć do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zagwarantować nie mogę, uszkodzeniu mógł ulec port wyjściowy procesora, ewentualnie jakiś driver Mosfeta, chociaż przy logic level nie powinno go być. Dobrze byłoby sprawdzić czy na bramkę tranzystora przychodzi jakieś sterowanie, przypuszczam, że powinien być sygnał prostokątny 5V  o wzrastającym współczynniku wypełnienia w miarę dodawania gazu. Myślę, że dioda led z rezystorem powinna wystarczyć do sprawdzenia.

prosze wytlumacz mi jak to sprawdzic? gdzie mam sie wpiac aby to sprawdzic, prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz do dyspozycji z przyrządów pomiarowych? Sprawdź czy z punktu D masz przejście do silnika. Sprawdź, czy w miejscach oznaczonych kółkami nie masz przepalonych ścieżek. Sprawdź, czy przy podłączonym siniku masz w punkcie D napięcie zasilania a w punkcie S masę. W punkcie G w miarę dodawania gazu napięcie powinno wzrastać.

post-17157-0-86433500-1432148387.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj sprawdzilem te sciezki ktore zaznaczyl kolega na zdjeciu okazalo sie ze sa obydwie przepalone, oczyscilem sciezki i polutowalem je na nowo. glowny silnik w helikopterze odzywa sie ale bardzo wolno sie kreci, prawie wogole nie ma sily ruszyc sam z miejsca, jesli dodam gazu i rusze smiglem to wtedy sie kreci ale bardzo powoli i zaraz staje. hmm wyglada to tak jak by bateria byla wyczerpana i nie kreci silnikiem, oczywiscie bateria naladowana, podpinalem tez druga baterie ten sam efekt, wiec teraz podejrzewam ze ten tranzystor tzreba wymienic.

wielkie dzieki za spostrzegawczosc ze kolega zauwazyl ze sciezki moga byc przepalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

a wiec tak. wtyczki mam takie same, zamienialem ale bez skutku, podpinalem glowny silnik do bateri ktora zasila helikopter tez nie dziala, sprawdzalem tez napiecia na plytce tak jak kolega sugerowal wczesniej, napiecie nie wzrasta gdy dodam gazu, ciagle jest 12,57v, na obydwuch nozkach tranzystora punkty S i G tak jak kolega opisal na zdjeciu, 

zamowilem juz tranzystor aby go wymienic, jak go tylko dostane to od razu go wymienie i dam opdowiedz co dalej, 

chce zapytac jeszcze do czego sluza te pokretla i przelaczniki ktore sa w gornej czesci radia, 

na zdjeciu widac je, 

jeden po lewej to GEAR i pokretlo a po prawej to FLIGHT MODE i pokretlo? to tymi przelacznikami popsulem elektronike, bo wtedy silnik zaczal ptracowac od razu na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysl nie wpadlem na to, ale z drugiej strony nie szukalem odbiornika, nie wpisywalem nigdy walkera na ebay. ok skoor juz tak to kupie raczej nowy z ebay, jak kolega moze to moze doradzi jaki mam kupic aby dzialall z moim radiem. czy kwarce tez musze kupic czy tylko przelozyc??

dzieki bardzo jak mozesz rto doradz cos.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie taniej by było by kupić nowy odbiornik walkera w uk za w sumie sam zobacz

 

Tylko tam sprzedają same odbiorniki i nadajniki na 2,4 Ghz, a kolega potrzebuje odbiornik na 35 Mhz.

Ja mam identyczną aparaturę jak kolega Adambiker i leży mi nieużyteczna, gdyż jest to typowa aparatura do śmigłowca. Ja nie latam helikopterami. Jeśli kolega jest zainteresowany to możemy zamienić się na coś przydatnego do modeli samolotów.

Pozdrawiam Witek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.