Pioterek Opublikowano 25 Marca 2015 Opublikowano 25 Marca 2015 Podrośnięta miękka trawa, silnie dodany gaz i wyszło jak na filmie. Na całe szczęście straty nieduże do odrobienia. Więcej o tym modelu: http://pfmrc.eu/index.php?/topic/46849-se-5a-z-modelesuchockipl-opis-budowa-loty/
noker Opublikowano 25 Marca 2015 Opublikowano 25 Marca 2015 Rozbieg zaczynasz na zaciągnietej wysokości czy nie?
Pioterek Opublikowano 25 Marca 2015 Autor Opublikowano 25 Marca 2015 Rozbieg zaczynasz na zaciągnietej wysokości czy nie? Do tej pory nie musiałem się tym przejmować, bo ani razu nie miałem zagrożenia. Za szybko dodany gaz ....ot i tyle. Startowałem nieraz przy zaciągniętym sterze wysokości, ale nie w tym modelu bo nie jest to potrzebne.
Bartek Piękoś Opublikowano 25 Marca 2015 Opublikowano 25 Marca 2015 ...w tym modelu bo nie jest to potrzebne. Piotrze, jesteś na najlepszej drodze do kolejnego kapotażu. Tylko nakręć filmik. A lata bardzo ładnie.
Pioterek Opublikowano 25 Marca 2015 Autor Opublikowano 25 Marca 2015 Piotrze, jesteś na najlepszej drodze do kolejnego kapotażu. Tylko nakręć filmik. A lata bardzo ładnie. Ten model ma specjalnie wysunięte do przodu podwozie. Przed samym kapotażem robiłem starty w poprzek lotniska a to wymagało mocnego przyśpieszenia modelu na krótkim odcinku drogi. W miejscu startu na filmie z kapotażem rośnie już miękka i głęboka trawa typu "gąbka" czego z daleka nie zauważyłem. Odruchowo zrobiłem tak jak wcześniej mocny start no i model przegięło. Steru wysokości przy starcie używam gdy nie można inaczej modelem wystartować - tym modelem można wystartować bez tego zabiegu, dzisiaj zawiódł pilot, trzeba było łagodnie rozpędzać model bo silnik ma sporą moc. Nie wiem jakie masz doświadczenie z historycznymi dwupłatami ja miałem ich trzy ( i wszystkie latają), czwarty oblatywałem koledze piąty to mój seciak więc coś już na ten musiałem doświadczyć.
Bartek Piękoś Opublikowano 25 Marca 2015 Opublikowano 25 Marca 2015 Piotrze, wiesz dobrze, że nie mam żadnego doświadczenia. Nie zmienia to faktu, że zbierając pierwsze doświadczenia (może kiedyś) miałbym zaciągnięty SW. Po raz kolejny stwierdzam, że czytamy te same książki, a co innego z nich pamiętamy . Jeśli wolisz za każdym razem testować poziom ryzyka (stały wysoki środe ciężkości + kąpka trawki, wybujała trawa, patyczek, omsknięty paluszek na gazie, chwila nieuwagi) - your choice . Mi byłoby szkoda mojej pracy. Powodzenia w dalszych lotach!
Pioterek Opublikowano 25 Marca 2015 Autor Opublikowano 25 Marca 2015 Piotrze, wiesz dobrze, że nie mam żadnego doświadczenia. Nie zmienia to faktu, że zbierając pierwsze doświadczenia (może kiedyś) miałbym zaciągnięty SW. Po raz kolejny stwierdzam, że czytamy te same książki, a co innego z nich pamiętamy . Jeśli wolisz za każdym razem testować poziom ryzyka (stały wysoki środe ciężkości + kąpka trawki, wybujała trawa, patyczek, omsknięty paluszek na gazie, chwila nieuwagi) - your choice . Mi byłoby szkoda mojej pracy. Powodzenia w dalszych lotach! Nie wybujała trawka i patyczek, tylko przy lataniu (niezależnie od doświadczenia) trzeba stale myśleć to stała prawda. Zaciągnięty ster (którego też używam) to przy braku doświadczenia bardzo prosta droga do przeciągnięcia modelu i zwalenia go na skrzydło - straty na ogół poważne. Książki czytamy te same, tylko ja mam może częściej sposobność poćwiczyć zawarte w nich rady na różnych modelach praktycznie.
Bartek Piękoś Opublikowano 25 Marca 2015 Opublikowano 25 Marca 2015 ....Zaciągnięty ster (którego też używam) to przy braku doświadczenia bardzo prosta droga do przeciągnięcia modelu i zwalenia go na skrzydło - straty na ogół poważne. Przecież ty masz doświadczenie... W książce "Budowa makiet" procedura startu (w tym operowanie SW) jest opisana i nie ma sensu odkrywać na nowo Ameryki.
Pioterek Opublikowano 25 Marca 2015 Autor Opublikowano 25 Marca 2015 Przecież ty masz doświadczenie... W książce "Budowa makiet" procedura startu (w tym operowanie SW) jest opisana i nie ma sensu odkrywać na nowo Ameryki. Ale zanim go nabrałem dwa modele przeciągnąłem przy starcie i była naprawa. Zanim zdarzył mi się kapotaż esiakiem zrobiłem ok 25 startów i nabrałem mylnej pewności że, model jest w pełni bezpieczny. Poznawanie nowego modelu to proces rozłożony w czasie - czasami bolesny.
Bartek Piękoś Opublikowano 25 Marca 2015 Opublikowano 25 Marca 2015 Ale zanim go nabrałem dwa modele przeciągnąłem przy starcie i była naprawa. Zanim zdarzył mi się kapotaż esiakiem zrobiłem ok 25 startów i nabrałem mylnej pewności że, model jest w pełni bezpieczny. Poznawanie nowego modelu to proces rozłożony w czasie - czasami bolesny. No niestety. Dobrze, że tym razem uszkodzenia niewielkie.
Adas Opublikowano 27 Marca 2015 Opublikowano 27 Marca 2015 Zaciągam SW zawsze nawet gdy rozbieg robię z asfaltu i gdy samolot na przednią goleń. Skłon silnik ma, więc minimalnie musi ciągnąć w dół, i żeby nie było jak wyżej, zawsze trzymałem ster do siebie raz nawet za dużo, bo mało nie skończyło się przeciągnięciem, dobrze odpuściłem i poleciał uff, ale właśnie jak ja startuję to zawsze daje gaz do dechy raz się bawiłem próbujac wystartować jak na najmniejszej prędkości, i już nigdy tego nie zrobię, etarz gaz do dechy i zawsze jest ok, no i zawsze SW zaciągnięty gdy się choć trochę oderwię można popuszczać i leci . Dobrze, że gorzej nić nie wyszło .
Pioterek Opublikowano 27 Marca 2015 Autor Opublikowano 27 Marca 2015 Gaz do dechy ale dopiero jak model zacznie się gładko toczyć. I dodawanie gazu raczej rozciągniete w czasie.
Adas Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Można do dechy jak już zacznie się normalnie toczyć, ale tak czy siak od początku mam zaciągnięty SW do siebie:)
Shock Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Zaciągam SW zawsze nawet gdy rozbieg robię z asfaltu i gdy samolot na przednią goleń. Skłon silnik ma, więc minimalnie musi ciągnąć w dół, i żeby nie było jak wyżej, zawsze trzymałem ster do siebie raz nawet za dużo, bo mało nie skończyło się przeciągnięciem, dobrze odpuściłem i poleciał uff, ale właśnie jak ja startuję to zawsze daje gaz do dechy raz się bawiłem próbujac wystartować jak na najmniejszej prędkości, i już nigdy tego nie zrobię, etarz gaz do dechy i zawsze jest ok, no i zawsze SW zaciągnięty gdy się choć trochę oderwię można popuszczać i leci . Sorki z OT, ale Adam sam sobie odpowiedziałeś że robisz żle..
Adas Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Wyszło tak tylko dlatego, ze chciałem wystartować przy hmm 20-25% mocy i wyszło jak na filmie, zaciągnięcie steru nie było tego przyczyną.. przy gazie do dechu a nawet na 70% nie byłoby problemu. Widać na filmie co i jak, cuż takie filmy też trzeba pokazać hehe - uszkodzenia, odleciało śmigło pękła piasta tzn ucieło pionowy trzpień z gwintem, i pękła przednia osłonka, piasta nową kupiłem, osłonkę skleiłem żywicą . http://abc-rc.pl/p/119/3079/piasta-smigla-przykrecana-do-emax-gt22xx-akcesoria-do-silnikow-silniki-elektryczne.html I to był chyba 1 czy 2 lot jak założyłem nowy silnik, silnik cały. Na filmie spójrzcie jak przednie koło jest ustawione do tyłu, dorobiłem przednią goleń, ale drut był jak masło, giął się pod samym ciągiem silnika, wymieniłem przednią goleń na twardą stal i koło normalnie ustawione, oryginalną goleń musiałem wyjać, bo była krótka i nie mogłem mu wstawic większych kółek. Oryginalne kółka w pierwszej edycji Apprentice 15E to jakaś pomyłka, może z 3 cm srednicy hehe.
Bartek Piękoś Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Sorki z OT, ale Adam sam sobie odpowiedziałeś że robisz żle.. Rafał, mówisz o zasadzie z zaciąganiem SW, czy o jednej wpadce Adama (ze zbyt późnym oddaniem SW) i jednym celowym eksperymencie z leniwym dodawaniem gazu? Dopytuję, bo mam nadzieję, że co do zasady jesteśmy zgodni.
Shock Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Bartek,nie miejsce na rozwodzenie się nad tym problemem ale głównie tyczyło się to stwierdzenia "Zaciągam SW zawsze nawet gdy rozbieg robię z asfaltu" ,o gazie też można dyskutować-płynne, zdecydowane dodawanie gazu to podstawa .
Bartek Piękoś Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Bartek,nie miejsce na rozwodzenie się nad tym problemem ale głównie tyczyło się to stwierdzenia "Zaciągam SW zawsze nawet gdy rozbieg robię z asfaltu" ,o gazie też można dyskutować-płynne, zdecydowane dodawanie gazu to podstawa . No to się przynajmniej częściowo nie zgadzamy, ale faktycznie to nie miejsce. Szkoda, bo zagadnienie ciekawe. Koniec OT.
Shock Opublikowano 28 Marca 2015 Opublikowano 28 Marca 2015 Bartek a może tak na PW z tym zagadnieniem .
Pioterek Opublikowano 28 Marca 2015 Autor Opublikowano 28 Marca 2015 Widzę że temat się sam rozkręcił. Gdyby to było tylko samo zaciąganie steru wysokości i samo dodawanie gazu było by prosto. Ale te dwie rzeczy trzeba robić odwrotnie. Tzn. po ruszeniu modelu dodajemy gazu i oddajemy stopniowo zaciągnięty ster wysokości. A w jakiej proporcji to robić - trzeba to już samemu przećwiczyć i w każdym modelu jest to trochę inaczej. Jeżeli mamy wiatr i startujemy modelem pod wiatr to dochodzi jeszcze i ten czynnik. Jak za późno oddamy ster wysokości no to będzie jak na filmie Kolegi do góry i w dół. Po niżej dla chętnych dwa filmy gdzie stosowałem technikę zaciągniętego SW przy starcie i lądowaniu. W przypadku pierwszego lądowania SE5a (był to oblot) rozpadły się plastikowe Chińskie kółka modelu, które zablokowały podwozie. Po "wpstryknięciu" z powrotem ich na miejsce dalej nie było już tak "efektownie". A tu start i lądownie w głębokiej trawie.
Rekomendowane odpowiedzi