Skocz do zawartości

równoległe łączenie pakietów - separacją diodą


pawellukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcę równolegle połączyć dwa identyczne pakiety 2200mah.

Mam zlutowaną złączkę, ale chcę je na dodatek odseparować diodami, żeby pomiędzy 

pakietami nie było prądów wstecznych.

Na forum elektroda znalazłem opis tego zagadnienia:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2342167.html

 

(...) W przypadku jednak kiedy decydujesz się użyć akumulatorów o różnych parametrach stanowczo zaleca się separacje obu źródeł napięcia ze względu na możliwość wystąpienia prądu wstecznego. Do separacji stosuje się zwykłe diody prostownicze (spadek napięcia na akumulatorach to ok. 0,6 v) lub diody shottky'ego (spadek ok. 0,4v). Za pomocą tych diód łączysz plusy obu zasilań. W wyżej opisanym przypadku, kiedy zastosujesz separacje napięcia, zużywać ci się będzie zawsze tylko ogniwo o wyższym napięciu ,więc w praktyce najpierw rozładowywać się będzie akumulator o wyższym napięciu a potem gdy oba napięcia się wyrównają będą rozładowywać się równomiernie. 

 

I to jest jasne, o tyle o ile. 

Za pomocą diód łączę plusy zasilań...czyli jedna dioda od plusa pierwszego lipola do plusa drugiego lipola, a druga dioda od plusa drugiego lipola doi plusa pierwszego lipola?

 

Poglądowy rys. poniżej:

 

separacjal.jpg

 

Poza tym zakupiłem diody schottkiego ...podwójne (wygląda jak tranzystor).

I nie wiem jak te podwójne podłączyć do pakietów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to ma sens? W helikopterze 450 silnik ma max 600W czyli pobierze jakieś max  50A czyli 0.6*50=30W odkładane na diodzie. A rozumiem, że jak łączysz pakiety do pobór (bo nie piszesz co chcesz zasilać a to nie jest bez znaczenia) może być większy. Prądy wsteczne nie są niczym złym jak zachowuje się pewne reguły, na przykład nie rozładowywanie do większej różnicy niż 0.1V pomiędzy pakietami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączysz dwa identyczne pakiety. Nic się nie będzie działo złego. Kombinowanie z diodami jest bez sensu (no może z bardzo różnymi pakietami i z różnych firm). A jak kupisz 3s2p, to masz rozdzielone diodami? Takie historie mogą być potrzebne przy NiMh, nie w LiPo czy w LiJon (zresztą, to to samo, tylko w różnych obudowach). Takie łączenie równoległe masz prawie we wszystkich laptopach. W ich bateriach są wbudowane balansery (to jesli chodzi o wbudowane elementy elektroniczne), a ogniwa są po prostu zgrzewane parami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą diód łączę plusy zasilań...czyli jedna dioda od plusa pierwszego lipola do plusa drugiego lipola, a druga dioda od plusa drugiego lipola doi plusa pierwszego lipola?

 

Poglądowy rys. poniżej:

 

separacjal.jpg

 

 

 

Takie połączenie jest bez sensu. Koledzy wyżej mają rację, że to rozwiązanie przy lipolach, zwłaszcza do zasilania większymi prądami , to tylko straty mocy. Ale jeśli koniecznie już chcesz je połączyć przez diody to tak jak poniżej (taka jest idea podanego przez Ciebie opisu), tylko ładować te pakiet musisz już bez diod, ale to chyba oczywiste, no i musisz zastosować diody o odpowiednim amperażu czyli spore klocki  :D .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.