Skocz do zawartości

Fantastic (depron :)


kreis84

Rekomendowane odpowiedzi

Spróbuj wyciągnąć antenę i odejść z nadajnikiem od odbiornika.

Niestety nie pomaga :( Wcześniej pisząc miałem na myśli antenę odbiornika.

 

Bo nie możliwe żeby serwo drgało tylko dlatego że jest nie przymocowane to czegoś miękkiego i że niema amortyzacji.

Źle zrozumiałeś Emil. Po powrocie serwa z wychylenia do neutrum, lotka poprzez właśnie tą elastyczność połączeń, wraca do położenia środkowego ułamek sekundy później. Siła pędu lotki wychyla serwo o milimetr dalej niż jest jego neutrum. Serwo znów stara się wrócić do neutrum, a więc pracuje w przeciwną stronę niż lotka, gdy już wróci do neutrum, zdąży znów nadać lotce pęd który znów wytrąci serwo z neutrum... i tak w kółeczko :?

Potwierdzeniem tej teorii może być to, że wystarczy przytrzymać lotkę przez ułamek sekundy (ustabilizować układ) i drgawki ustają.

Co Twego pytania Sławku To drgawki zdarzają się i przy neutrum, jak i przy wychylonych lotkach. Wystarczy nimi szybciej pomachać by wprawić je w te drgawki :| Może po części ma na to wpływ to co opisałeś, ale (na zdjęciach tego nie widać) serwa są zabudowane, bardzo mi się nie uśmiecha rozbebeszać skrzydła :|

 

EDIT:

 

A tu link do kolejnego filmiku: drgania serw, na którym widać że lotka z usztywnionym zawiasem (prowizorycznie - drucikiem) zachowuje się prawidłowo. Co prawda filmik jest w słabej jakości, ale widać też że wystarczy dotknąć drgającą lotkę by się uspokoiła.

Skoro to usztywnianie pomaga, chyba przy nim zostanę, chociaż wiem że nie jest to najlepszy sposób (większe opory = większy prąd itd.), muszę tylko wymyślić lepszy sposób usztywnienia. No chyba że ktoś ma inny pomysł??

Tylko nie chciałbym skrzydła ciąć :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Stan modelu na dziś:

 

82565152abe83b11.jpg

cd17974ca25a466b.jpg

Prace uległy spowolnieniu, ponieważ spuchł mi jedyny pakiecik, więc i tak nie mam na razie na czym go oblatać :evil:

W sumie zostało mi już tylko wykonać maskę i owiewkę (z którą wciąż się męczę - kliny nie pomogły :/), no i okleić go taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to byl pakiecik?

ja rozwalilem swrgo little terna brutalnie o linie wysokiego napięcia a może średniego sam już nie wiem

spalila sie w reglerze funkcja pipczenia ale chodzi kij z modelem choć też sie napracowałem ale dobrze że elektronice nic nie jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostało mi już tylko wykonać maskę i owiewkę (z którą wciąż się męczę - kliny nie pomogły :/

W najnowszym numerze miesięcznika "RC Przegląd Modelarski" jest artykuł Gordona Whiteheada- w nim być może jest rozwiązanie Twojego problemu 8) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Można ten filmik różnie zinterpretować....Na filmiku ewidentnie dziadowska elektronika serva. Zastosowane rozwiązanie problemu przypomina leczenie syfa pudrem.... Nie ma to nic wspólnego z małą sztywnością zawiasów. Jeżeli u Ciebie objawy są identyczne to na 99% serwo jest do reklamacji. Z 2-giej strony - czego się spodziewać po serwach za 10 zł ?

Osobiście sprawdziłbym to w locie. Może sie okazać, że niczemu nie przeszkadza. Powietrze opływające skrzydło może zadziałać jak przedstawiony drucik i wszystko (w tym modelu) będzie O.K.

Pozdrowienia - Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robraf, pakiecik to Kokam 1250 15C 3S, ale z mojej winy się wykończył, więc na firmę narzekać nie będę. No fakt dobrze że elektronika cała, ale modelu też by mi było szkoda.

 

Rob Mc Fly, Poszedł adres :)

 

Zastosowane rozwiązanie problemu przypomina leczenie syfa pudrem....

 

Nie mogę się z tym zdaniem nie zgodzić :| Lecz nie mam możliwości reklamowania tych serw. Nawet rozbebeszanie skrzydła, by się do nich dostać mnie się nie uśmiecha.

 

Osobiście sprawdziłbym to w locie. Może sie okazać, że niczemu nie przeszkadza. Powietrze opływające skrzydło może zadziałać jak przedstawiony drucik i wszystko (w tym modelu) będzie O.K.

 

Też o tym pomyślałem, lecz jeśli siły działające na lotkę będą zbyt małe by powstrzymać drgawki, to w połączeniu z moim małym doświadczeniem jako pilota może okazać się końcem modelu - wolę nie ryzykować, będę jakoś usztywniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MireC napisał/a:

Spróbuj wyciągnąć antenę i odejść z nadajnikiem od odbiornika.

 

 

Niestety nie pomaga Wcześniej pisząc miałem na myśli antenę odbiornika.

 

no to się chyba niezrozumieliśmy. Ja miałem na myśli antenę nadajnika - tak jak pisałem na filmie widać, że była schowana. Zmiana położenia anteny odbiornika w tym przypadku niewiele da.

 

A czy próbowałeś odczepić lotkę od serwa i spróbować jak wtedy zachowuje się to serwo? pozwoliłoby to wyeliminować efekt przerzucania przez neutrum.

 

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumieli, zrozumieli.

 

Niestety nie pomaga :( Wcześniej pisząc miałem na myśli antenę odbiornika.

 

Druga część zdania była skierowana do Emila - wcześniej próbowałem różnie układać antenę odbiornika przy złożonej antenie nadajnika. Po Twym poście bawiłem się również anteną nadajnika - nie pomogło.

Serwa sprawdzałem przed montażem, zresztą latały wcześniej w depronowym RWD, a jeszcze w międzyczasie w mikro śmigłowcu Lama - nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy piątej próbie udało mi się stworzyć coś, co przypomina owiewkę pilota:

7e1167a2a5e2b96e.jpg

13be89de3c2846d0.jpg

 

Wiem że efekt jest średni, ale i tak jestem zadowolony że w końcu mi się udało. Rob Mc Fly i michalg0000 macie u mnie po punkciku za pomoc.

Muszę powiedzieć że najlepiej do obkurczania, nadaje się palnik gazowy. A jako klin TYM razem użyłem... banana :mrgreen: Tylko to miałem pod ręką.

Zastanawiam się jeszcze, czy zostawić tą czarną taśmę na owiewce, czy ją zdjąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że się podoba 8) W sumie te kolory zbyt cukierkowe mi wyszły, choć i tak na żywo jakoś tak ładniej wygląda niż na zdjęciach.

Co do oblotu to już idzie do mnie nowy pakiecik, więc to kwestia pogody.

 

Trochę danych:

33bf1ddbea70e2cb.jpg

 

To co na zdjęciach waży ok. 420g, pakiecik jakieś 135g. Obciążenie wyszło mi jakieś 20 g/dm2 ze statecznikiem poziomym i SW, oraz 24.5 g/dm2 bez powierzchni ogona. I tutaj mam dwa pytania:

Która metoda liczenia jest prawidłowa - z ogonem, czy bez?

Przy takim obciążeniu, powinien chyba dość ładnie i powoli latać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał 2 flight mode'y. Jeden do agresywnego 3d - wszystkie stery 45 deg, dual rate 100% i duże expo, tak z -40% do -60% lub +40 do +60, w zależności jak twoja aparatura interpretuje dodatnie i ujemne expo. W każdym razie chodzi o to, żeby blisko neutrum odpowiedz serwa była słabsza. Drugi flight mode zrobiłbym do akrobacji precyzyjnej. Ja zwykle ustawiam to następująco:

 

-lotki ........................ dual rate 90%, expo 40%

-ster wysokości ......... dual rate 40%, expo 20%

-ster kierunku ........... dual rate 60%, expo 20%

 

Oczywiście oblot bym robił na 2. flight modzie. Później wszystko możesz sobie poustawiać wg. własnych upodobań, ale ogólnie znacznie lepiej lata się mając do dyspozycji 2 flight mode'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mi klina zabił z tymi dokładnymi ustawieniami, mi bardziej chodziło jakie kąty poustawiać dla początkującego.

 

No ale już po ptokach bo oblot się odbył, maszyna cała :jupi: Chodź nie dobyło się bez małych incydentów. Relacja i filmiki wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.