Skocz do zawartości

Za duży [Nm], prosta przebudowa.


Eslike
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, napiszę krótko i na temat.

Jestem laikiem w sprawach RC (od strony technnicznej). Posiadam łódkę RC (dla dzieci, choć dorośli też się świetnie bawią). Jest to prosta konstrukcja, podstawowa.

 

Łódka ma 2 silniki klasy 380, Sc Ni-cd 8.4V. Sterowanie banalne czyli przód, lewo, prawo. Jako, że chcę przełożyć napęd do mojej łódki zanętowej pojawia się problem z momentem obrotowym i prędkością bo nie mam regulacji obrotów czy prędkości samej łódki, po prostu wciskam PRZÓD i od razu jest 'ogień'.

Reasumując, przeraża mnie wizja zagłębiania się w temat budowy i właściowści mechanizmów napędowych więc zwracam się o pomoc tutaj. Co muszę zrobić aby obniżyć [Nm]? Dodatkowe podzespoły? Jakie? Dodam, że chcę aby to była prosta konstrukcja, bez jakiś wariantów 'premium' i tak dalej... Chcę dodać gazu i chcę aby łódź płynęła wolno (nie potrzebuję płynnej regulacji prędkości (no chyba, że to jest prostsze niż mi się wydaję). Wychodzę z założenia, że jeśli już to się zrobi to czas zabawy na naładowanym aku wzrośnie (nie ważne o ile, teraz jest to ok.10-15min ciągłej pracy). Nie chcę zmieniać śrub napędowych i ingerować w inne podzespoły, interesuje mnie tylko prędkość tejże łodzi.

 

Czy powie mi ktoś co musiał bym kupić/zmienić aby osiągnąć mój cel? Tak na chłopski rozum, i bez owijania. Hmm, jeśli o czymś nie wspomniałem to wspomnę tylko proszę o pomoc. Załączam zdjęcie wnętrza łodzi. Z góry dziękuję.

post-17198-0-95655200-1431263902.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, mniejsze napięcie to rozumiem i raczej ogarnę :) Natomiast co mam rozumieć przez 'sterowanie proporcjonalne'? Jak zejdę o połowę napięcia (do 4,8v) to muszę jeszcze coś majstrować przy nadajniku do sterowania lub podzespołach łodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nadajniku nic nie zmieniasz. Jeśli odbiornik wystartuje z 4,8v, a raczej tak to wystarczy.

Proporcjonalne oznacza, że wysterowanie masz zależne od wychylenia drążka nadajnika. Jeśli masz tylko guziki - przod, tyl, lewo, prawo to sterowanie nie jest proporcjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn przy nadajniku mam drążki, podejrzewam że równie dobrze mogły by być to guziki bo wychylenie nie wpływa na prędkość łodzi. Myślę, że jest to zabieg tylko i wyłącznie wizualny, ładniej to wygląda....No to w takim razie mam sterowanie nieproporcjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem o budżecie szczerze mówiąc, łódka kosztowała jakieś 150pln więc z automatu przyjąłem, że taka modernizacja nie może być droga jeśli chodzi o redukcje mocy/momentu obr. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że można by pójść w koszta wybierając firmowe i jakościowo dobre części ale nie tutaj. Teraz nie wiem co robić bo jeśli kupię aku 4.8v tak jak wspomniał użytkownik "PK999" i sprzęt będzie działał to fajnie, sprawa załatwiona. Natomiast jeśli nie będzie hulał to lipa bo strace na aku. Z drugiej strony jeśli wywalę np. 50-100pln (niech to będzie ten budżet) i będę mógł płynnie regulować moc to jeszcze jestem w stanie się skusić no ale to wyjdzie w momencie gdy będę pewnien, że poradzę sobie z całym montażem sprzętu, rozumiesz.

Czy możesz napisać co mógł bym kupić i ile by to kosztowało (mniej więcej) aby poradzić sobie z tym zadaniem? Nie znam ludzi, którzy zajmują się takimi sprawami aby pójść do nich i powiedzieć, że chcę to, to i to. Chętnie bym tak zrobił, dał kasę na części i robotę a potem odebrał gotowca. Jako, że nie bardzo mam gdzie się z tym udać złożyłem temat tutaj, po cichu licząc że sam sobie z tym poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.