Skocz do zawartości

Pierwszy w zyciu lot samolotem RC


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj mialem wypadek-przypadek , tym telemasterkiem latam czasem z kamera FPV .

Ale wiekszosc lotow to normalna rekreacja na swierzym powietrzu . Podczas dzisiejszego lotu wyobrazcie sobie zlamalo mi sie w powietrzu skrzydlo - gdzies na wysokosci 50m .

Ulamane skrzydelko wyladowalo spokojnie w polu a samolot bez jednej reki efektownym korkociagiem w ziemie . To jest nic - ale jakie bylo moje zdziwienie kiedy podbieglem do miejsca ladowania i okazalo sie , ze wyladowal dokladnie w srodku strumyka melioracyjnego wbijajac sie dziobem w dno :( - cala elektronika zamoczona .

No i w butach i ubraniu brodze aby go wyjac , po wyjeciu z wody wyje alarm li-pol monitorka (mojej konstukcji) - hehe nie zaszkodzilo mu 7 minut pod woda :) - odpinam lipola .

W domu wszystko rozebralem i pddalem dokladnemu suszeniu i przedmuchaniu kompresorem , silnik rozebrany na kawalki i tez wydmuchany dokladnie a na koniec przesmarowany .

Cala elektronika przezyla - jest juz sucha i dziala OK :) .

A na koniec pytanie - dlaczego peklo to skrzydlo ? Samolot nie byl przeciazony , nie stalo sie to tez podczas jakiegos gwaltownego manewru , poprostu podczas lotu - za waski dzwigar czy jakas wada ukryta ?

 

s6300563vm4.th.jpg

 

Przy lataniu FPV obciazenia byly nawet dwa razy wieksze (kamera plus lipol dodatkowy) . Teraz dopiero mam stracha do tych skrzydelek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Samolot nie byl przeciazony , nie stalo sie to tez podczas jakiegos gwaltownego manewru , poprostu podczas lotu - za waski dzwigar czy jakas wada ukryta ?

 

Po pierwsze primo:

Witam Pana dzieki ktoremu zaczalem interesowac sie samolotami rc (chcialem heli ale po przeczytaniu watku na epheli o depronie za 50zl wkrecilem sie w samoloty)

 

Po drugie primo:

IMHO naderwalo Ci sie skrzydlo duzo wczesniej, nie zauwazyles naderwania a pozniej po prostu odpadlo. Mi w depronowym skrzydle dla odmiany rowniez zlamalo sie skrzydlo, podczas robienia pętli. Moze lot wczesniej robiles petelki?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to zmęczenie materiału. Styropian obklejony taśmą jest dość giętki, listwa sosnowa nie. Najgorsze jest to, że dźwigar był tylko jeden, więc listwa pracowała na zginanie a nie na rozciąganie. Gdyby były dwa, to pewnie nie doszłoby do tego-błędy konstrukcyjne. Poza tym w takim miejscu taśma powinna mieć większą zakładkę lub płat powinien byś oklejony wzdłuż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym oklejaniem to jest racja , jednak troche skrzydlo jest wzmacniane . Co do zmeczenia materialu tez racja , wczesniej samolot przezyl krakse z kamera wiec to mogla byc pierwotna przyczyna oslabienia dzwigara .

Wczoraj w Komforcie w gdyni znalazlem gladki depron - wiec tym razem sam zabiore sie za klejenie kadlubka :) , a profile na dwa dzwigary powinny byc gdzies do znalezienia , chyba zeby wzmacniac jakos to co jest u nasady skrzydla .

 

EDIT , tu rdzenie skrzydel - http://www.modele.sau.civ.pl/search.php?category=rdzenie%20skrzydeł&root=51&cid=54

Gdzie jeszcze mozna podobne rdzenie kupic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie łatwiej jest zrobić sobie wycinarkę do styropianu i samemu wyciąć rdzenie wtedy zawsze można po eksperymentować z różnymi profilami, kształtem skrzydeł i ich długością, poza tym dzięki własnej wycinarce można zrobić model w jeden dzień a następnego go oblatać :D bez czekania na rdzenie które przyjdą pocztą w "przyszłym tygodniu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie łatwiej jest zrobić sobie wycinarkę do styropianu

 

Ja juz mam jeden "model" :) , frezarki CNC

- tylko mimo wszystko , nie mial bym tej od skrzydel gdzie trzymac , robienie skrzydelek tez nie jest moim podstawowym zajeciem - i jednak preferowal bym kupic gotowe rdzenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi chodziło raczej o zwykłą ramkę z drutem oporowym

 

A kurcze - faktycznie , profil z jednej i z drugiej i wycinamy - jakos mam tendencje to podswiadomego komlikowania niektorych rzeczy :) .

Ale te "koptka" formy do skrzydelka - wytne na CNC :twisted: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Też mam taki samolot i mam z nim problem .

Mianowicie chodzi o napęd ,Silnik speed 400 7,2V napęd bezpośredni śmigło MULTIPEX 5x4

pakiet li-ion 3S 1800

I problem w tym że niema ciągu silnik mało z ramy nie wyskoczy

:( z ziemi nie wystartuje za wolno jedzie a jak go próbowałem z ręki pod wiatr to kawałek uleciał nos do góry i nagle gleba :( .

Proszę o pomoc jest to mój pierwszy samolot do tej pory tylko helikami latałem i nie wim co mu może dolegać może śmigło za małe?Moze coinnego /

Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wagi to nie znam bo nie mam na czym zaważyć :(

Silnik był w komplecie z samolotem i niby jest jemu dedykowany, jeśli chodzi o śmigło to zostało mi po małej delcie która też była pod 400tke .

kojot jakie byś zaproponował ? nie znam się na tym ,poszperałem trochę i natknąłem się na śmigła 8x4 niby do tego samolotu z napędem bezpośrednim 400

Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i poleciał :) wystartował i obiłem go :) kret zabity samolot zmielony :( miałem 4 loty po 10s :) nie wiem czemu ale wszystkie kończyły się tym że zaczynał się kręcić w lewo jakby lotki były tak zablokowane jak kontrowałem to nagle zaczynał się kręcić w drugą stronę.I zawsze po odleceniu na jakieś 10m

Ma ktoś może jakieś plany jakiegoś wolno latającego samolotu z depronu?

 

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.